- Podnikam.sk
- Články
- Typy spoločností
- Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)
- Aké orgány je povinná vytvárať s.r.o. v roku 2024?
Aké orgány je povinná vytvárať s.r.o. v roku 2024?
Spoločnosť s ručením obmedzeným je jedným z najpreferovanejších a najrozšírenejších typov obchodnej spoločnosti na našom území. Každoročne zároveň stúpa počet podnikateľov, ktorí si pre svoje podnikanie volia práve túto formu obchodnej spoločnosti. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli venovať jej trochu viac priestoru. V článku si viac priblížime orgány, ktoré je spoločnosť s ručením obmedzeným povinná vytvárať na základe zákona.
Spoločnosť s ručením obmedzeným je kapitálovou spoločnosťou, čo znamená, že jej majetok je oddelený od majetku jej spoločníkov. Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným sprevádza zákonom ustanovený administratívny proces a samotné obmedzené ručenie spoločníkov je pre nich veľmi výhodné. Po splatení základného imania totiž prestávajú spoločníci ručiť za záväzky spoločnosti. Všetky tieto skutočnosti spoločne vytvárajú vhodný podklad pre relatívne flexibilnú a bezpečnú formu podnikania. Aby mohla spoločnosť plniť svoje poslanie a ustanovené ciele, je nevyhnutné zabezpečiť koordináciu úloh prostredníctvom určitej štruktúry orgánov.
Orgány v s.r.o.
Spoločnosť s ručením obmedzeným je právnickou osobou, ktorá disponuje vlastnou právnou subjektivitou, respektíve spôsobilosťou mať práva a povinnosti. Ako právnická osoba však aj napriek tomu nemôže konať takým spôsobom, ako bežne konajú fyzické osoby. Preto potrebuje určitú štruktúru a vnútornú organizáciu, prostredníctvom ktorej bude riadne vykonávať svoju pôsobnosť. Z tohto dôvodu aj zákon ustanovuje povinnosť vytvárať vnútornú štruktúru orgánov v tomto type obchodnej spoločnosti. Jej orgány rozdeľuje do dvoch kategórií – obligatórne (povinne vytvárané) a fakultatívne (dobrovoľne vytvárané).
Medzi povinne vytvárané orgány s.r.o. patrí valné zhromaždenie tvorené všetkými spoločníkmi spoločnosti. Ak má spoločnosť len jedného zakladateľa a spoločníka, vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenie tento jediný spoločník. Valné zhromaždenie je zároveň najvyšším orgánom spoločnosti s ručením obmedzeným. Ďalším povinne vytváraným orgánom sú konatelia. Zákon ustanovuje, že spoločníci sa môžu v spoločenskej zmluve dohodnúť aj na zriadení dozornej rady. Valné zhromaždenie tak možno prirovnať k zákonodarnému orgánu, konateľov k výkonnému orgánu a dozorná rada (ak je zriadená) má postavenie kontrolného orgánu spoločnosti.
Pre optimálne fungovanie firmy je potrebné, aby nemal žiadny z týchto orgánov príliš dominantné postavenie vo vzťahu k ostatným. Hlavným cieľom právnej úpravy je ustanoviť ich pôsobnosť, práva a povinnosti takým spôsobom, aby bolo ich vzájomné postavenie v praxi vyvážené. V prípade jednoosobovej spoločnosti sa však môže bežne stáva, že pôsobnosť valného zhromaždenia a funkciu konateľa vykonáva tá istá osoba.
Legálna definícia pojmu orgány spoločnosti s ručením obmedzeným neexistuje. V tomto prípade si však môžeme pomôcť právnou teóriou, ktorá ich definuje ako vnútorné útvary spoločnosti bez právnej subjektivity, ktoré sú tvorené určitými osobami. Tieto osoby zabezpečujú činnosť spoločnosti ako právnickej osoby vo vzťahu k tretím osobám aj smerom dovnútra spoločnosti.
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.