Osem spôsobov myslenia, ktoré odlišujú úspešných ľudí od ostatných
Disciplinovaný prístup k riešeniu problémov je základom každého úspechu. Existuje množstvo ľudí, ktorí vyzerajú, že ľahko dosahujú stanovené ciele. Nevďačia však za to výške svojej prirodzenej inteligencie. Rozdiel oproti ostatným je v spôsobe ich myslenia.
- Sú konkrétni
Mnohí úspešní ľudia sú majstrami v plnení stanovených cieľov, pretože sú konkrétni. Ako to funguje? Namiesto premýšľania o tom, že potrebujú napríklad viac spánku, si rovno povedia, že dnes večer pôjdu spať o 22.00. Nerozprávajú ani dookola o tom, že potrebujú schudnúť, ale hneď si zostavia presný cvičebný a stravovací plán. Potrebujú nových klientov? Vytvoria si plán na najbližšie obdobie, do ktorého zahrnú všetko, čo potrebujú na získanie nových zákazníkov.
- Rozmýšľajú v minútach
Jeden deň má 1 440 minút. Úspešní ľudia poznajú hodnotu svojho času a tak vedia, že každá minúta sa počíta. Uvedomujú si, že každá nevyužitá minúta ich niečo stojí. Svoj čas si vážia a rozdeľujú ho medzi zmysluplné aktivity. Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg išiel v tomto ohľade ešte ďalej. Zaviedol módu jedného trička, aby nemusel každé ráno tráviť čas rozhodovaním o tom, čo si oblečie. Jeho rozhodnutie je síce veľmi výstredné, no zároveň je automatické a tým mu umožňuje využiť tento čas na inú činnosť.
- Vedia, že ich tím zvíťazí
Úspešní ľudia sa obklopujú ďalšími úspešnými jednotlivcami. Robia tak preto, aby posilnili svoje slabé stránky a ešte viac posilnili tie silné. Spoločne sú títo jedinci potom ešte silnejší a tento pocit im dodáva potrebnú dávku sebavedomia a motivácie do ďalšieho zdolávania prekážok.
- Neustále sa vzdelávajú
Poznanie je základom akéhokoľvek úspechu. Mnohí známi lídri sa radi pýšia tým, že veľa čítajú, navštevujú rôzne semináre a workshopy. Vedia, že musia zvládnuť nastavené tempo a neustále rozvíjať už nadobudnuté zručnosti. Vedomosti o nových trendoch ich zároveň udržiavajú informovaných a poskytujú im prehľad o aktuálnom dianí okolo nich.
- Rozvíjajú svoju EI
Emocionálna inteligencia (EI) je schopnosť rozpoznať a ovládať vlastné emócie a emócie iných ľudí. Je to veľmi efektívny nástroj pri riešení akýchkoľvek sporných a konfliktných situácií. S emocionálnou inteligenciou sa však ľudia nerodia. Získavajú ju postupne ako prechádzajú životom a rôznymi situáciami.
- Sú realisticky optimistickí
Pozitívne myslenie je kľúčovým faktorom ochoty stanovovať si ciele. Úspešní ľudia veľmi dobre vedia, aké ťažké je stanoviť si reálne ciele a následne ich dosiahnuť. Ak sú však nastavené realisticky a s optimálnou dávkou optimizmu, robia ľudí šťastnými a možno ich zároveň lepšie kontrolovať.
- Neničia sa
Toto je veľmi dôležitý návyk, ktorý by si mali osvojiť všetci ľudia. Ľudstvo je od prírody nekonzistentné. Aj z tohto dôvodu nemožno dôverovať tomu, čo prinesie budúcnosť. Predtým, ako si úspešní jedinci stanovia náročné ciele či prijmu zložité výzvy, uvažujú aj nad tým, čo by mohlo zmariť ich úsilie doviesť ich do zdarného konca. Uvažujú pritom aj v takých v intenciách, ako by ich mohli zmariť oni sami svojím myslením či konaním.
- Vedia, čo si vážia na živote
Úspešní ľudia sa starajú o svoje zdravie a majú sa veľmi radi. Sú známi svojou pracovitosťou, no veľmi dobre pritom poznajú aj silu oddychu. Na konci dňa možno povedať, že aj oni sú len ľudia so svojim radosťami, starosťami a limitmi. Vedia, že život nie je len o práci a preto si ho dokážu naplno vychutnávať. Uvedomujú si, aké dôležité miesto má v ich živote rodina i priatelia a často ich preto nájdete v spoločnosti týchto ľudí.
Úspešných ľudí a ich myslenie spoznáte aj podľa toho, že veľa pomáhajú iným a veľmi často za to nič nechcú. Možno sa vám už niekedy stalo, že vám niekto z vašich známych len tak ponúkol pomoc a vy ste sa divili, prečo to ten človek robí a čo z toho bude mať. Robia to prirodzene, pretože je to ich neodmysliteľná súčasť. Pomoc iným ľuďom je nádherný a napĺňajúci pocit, ktorý robí život týchto ľudí šťastným a zmysluplným.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.