Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament schválil návrh rozpočtu na budúci rok

Parlament schválil návrh rozpočtu na budúci rok
Ilustračné foto SITA
13. decembra 2012 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

V dopoludňajšom hlasovaní sa za schválenie rozpočtu vyjadrilo zo 146 prítomných 82 poslancov, proti bolo 64 poslancov.

 
Rozpočet, ktorý vo štvrtok schválil parlament, je nástrojom, ktorý udrží Slovensko v centre diania, vyhlásil po hlasovaní premiér Robert Fico. Podľa opozičných strán je rozpočet nereálny, antisociálny a neudržateľný.
 
 

Výpadok daní a odvodov má vykryť rezerva

Národná rada SR zároveň schválila aj dva pozmeňujúce návrhy k rozpočtu z dielne vládneho Smeru-SD. Tým prvým sa do rozpočtu zapracúva krytie nového očakávaného výpadku príjmov z daní a odvodov a tým druhým zase rozhodnutie o zvýšení platov učiteľov o 5 %. Štyri opozičné pozmeňujúce návrhy, ktoré okrem iného navrhovali zvýšenie platov učiteľov o 10 %, schválené neboli.
 
 
 
Podľa schváleného pozmeňujúceho návrhu sa tak očakávaný výpadok v budúcoročnom rozpočte rieši rozpustením časti vytvorenej rezervy na možný zhoršený ekonomický vývoj, znížením výdavkov niektorých kapitol a zvýšením hotovostného deficitu. Rozpočtované príjmy rozpočtu sa tak znižujú zo 14,176 mld. eur na 13,916 mld. eur a výdavky klesajú zo 17,235 mld. eur na 17, 002 mld. eur. Rozpočtovaný deficit sa tak zvyšuje z pôvodných 3,059 mld. eur na 3,085 mld. eur, pričom by mal dosiahnuť 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP). 
 

Fico tvrdí, že naplánovaný deficit dodržíme

Rozpočet, ktorý vo štvrtok schválil parlament, je nástrojom, ktorý udrží Slovensko v centre diania. Vyhlásil to po štvrtkovom hlasovaní premiér Robert Fico s tým, že navrhnutý rozpočet je nástrojom ako dosiahnuť konsolidáciu znižujúcu deficit pod úroveň 3 % hrubého domáceho produktu. „Je to plán, ktorý je dôveryhodný,“ uviedol predseda vlády s tým, že to tvrdia aj relevantné medzinárodné inštitúcie.
 
Premiér zároveň vyzdvihuje, že schválený rozpočet na budúci rok je podľa neho postavený na základnom princípe solidarity, pretože na konsolidáciu sa poskladajú predovšetkým monopoly, banky, firmy a ľudia s nadštandardnými príjmami. Ako dodal, vláda prijala aj opatrenia, ktoré robia poriadok v niektorých sférach, ktoré však nekonkretizoval. „Sme opäť ukázali, že máme zodpovednosť za túto krajinu,“ doplnil Fico. 
 

Opozícia schváleným číslam neverí

Schválený štátny rozpočet pre budúci rok je podľa opozičných strán nereálny, antisociálny a neudržateľný. Ako uviedol krátko po schválení rozpočtu v parlamente predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, vláda Roberta Fica si týmto rozpočtom kúpila za drahé peniaze kúsok času. „Je to mimoriadne zlá správa pre všetkých ľudí na Slovensku, pretože toto naháňanie príjmov bude zasa vyháňať zo Slovenska prácu,“ uviedol na tlačovej besede Frešo. Dodal pritom, že je presvedčený, že sa bude musieť rozpočet v budúcom roku v parlamente
 
Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára je naplánovaný deficit verejných financií v budúcom roku pod úrovňou troch percent hrubého domáceho produktu neudržateľný. Očakávania vlády týkajúce sa daňových príjmov sú totiž podľa Bugára nadhodnotené. Štátny rozpočet podľa Bugára prispeje aj k zvyšovaniu nezamestnanosti a poklesu životnej úrovne občanov. „Tento štátny rozpočet je dôkazom toho, že Smer na problém reaguje vytváraním ďalších problémov,“ konštatoval vo štvrtok Béla Bugár. 
 
KDH podľa Pavla Hrušovského považuje rozpočet za antisociálny, nesplniteľný a nereálny. „Návrh zákona siaha ľuďom na peňaženky, núti obce a vyššie územné celky šetriť, ale na druhej strane sme svedkami toho, že štát ide míňať viacej takmer o pol miliardy eur,“ upozorňuje Hrušovský. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X