Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament schválil zrýchlenú novelu o obstarávaní

Parlament schválil zrýchlenú novelu o obstarávaní
Fotobanka Pixmac
13. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zrýchlená novela zákona o verejnom obstarávaní putuje na podpis k prezidentovi. Poslanci ju totiž schválili na stredajšej schôdzi Národnej rady (NR) SR.

 
Takzvaná malá novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú na návrh ministra vnútra Roberta Kaliňáka v pondelok mimoriadne schválila vláda, má podľa rezortu vnútra zefektívniť proces obstarávania s okamžitou účinnosťou.
 

Na účasť v súťažiach postačí čestné prehlásenie

Jej úlohou má byť zároveň aj pomoc pri lepšom kontrahovaní a čerpaní peňazí Európskej únie, v čom Slovensko dlhodobo zaostáva. Do konca tohto roka musí krajina vyčerpať z eurofondov vyše 1,5 mld. eur. Zrýchlená novela verejného obstarávania zjednocuje námietkové konanie, ktoré bude pozostávať z dvoch častí, v každej s jedným rozhodnutím. Umožňuje uchádzačom preukazovať splnenie podmienok účasti vo verejnom obstarávaní čestným vyhlásením, pričom preverovať sa bude len úspešný uchádzač. 
 
 
V prípade neuzavretia zmluvy s víťazom súťaže budú môcť obstarávatelia uzatvárať zmluvy aj s druhým, resp. tretím uchádzačom podľa poradia. Novela verejného obstarávania zavádza predbežnú ex ante kontrolu súťažných podmienok tendrov ešte pred ich vyhlásením aj sankcie v podobe zákazu účasti na verejnom obstarávaní na tri roky. Ide o zmeny, ktoré zatiaľ obsahuje aj veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci za Smer-SD už skôr posunuli do druhého čítania. Tú by mal parlament schváliť na marcovej schôdzi. Novela má nadobudnúť účinnosť od 18. februára v prípade, že ju do konca týždňa podpíše aj prezident SR. 
 
Výhrady k novele mali predstavitelia opozície. Viacerí kritizovali, že vláda zverejnila obsah novely až po tom, čo ju schválila v pondelok na mimoriadnom zasadnutí. Poslanci tak mali necelý deň, aby sa s ňou bližšie oboznámili. Opozícia taktiež označila novelu za „ušitú horúcou ihlou“.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X