Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament zrušil automatické príspevky pre nezamestnaných

Parlament zrušil príspevky pre nezamestnaných, viaceré zmenia
Ilustračné foto SITA
20. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Parlament v stredu schválil viaceré významné zmeny pre evidovaných nezamestnaných. Nezamestnaní od začiatku mája už nebudú mať automatický nárok na sedem príspevkov.
 
Pôjde o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, či o protipovodňový príspevok. O poskytnutí týchto príspevkov nezamestnanému budú rozhodovať výbory pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie bude schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
 

Podmienky poskytovania viacerých príspevkov sa zmenia

Okrem toho sa jedenásť súčasných nástrojov aktívnej politiky trhu práce ruší, a to z dôvodu nízkej miery ich využívania a nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na aktívnu politiku trhu práce. Úrady práce už nebudú ďalej poskytovať napríklad príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, či príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami. Vláda chcela pôvodne zrušiť aj príspevok na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby, avšak po schválení pozmeňujúceho návrhu poslankyne Viery Tomanovej (Smer-SD) sa tento príspevok nakoniec zachová. 
 
 
Zmeny nastanú aj pri samotnom poskytovaní viacerých príspevkov. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) sa bude podľa nových pravidiel poskytovať na dve etapy, a to 60 % po podpise dohody a 40 % po roku prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Povinnosť prevádzkovať podnikanie sa predĺži z najmenej dvoch na minimálne tri roky. Poberatelia tohto príspevku budú predkladať ročné správy o prevádzkovaní SZČ počas trvania dohody. Obdobie opätovného nároku na poskytnutie príspevku sa predĺži z piatich na osem rokov. Rezort práce tiež zamedzuje špekulatívnemu vstupu do evidencie uchádzačov o zamestnanie občanom, ktorí pozastavili SZČ, tým, že príspevok sa im môže poskytnúť až po dvanástich mesiacoch vedenia v evidencii uchádzačov. 
 
Pri príspevku na vykonávanie absolventskej praxe ministerstvo práce zavádza podmienku pre vykonávanie absolventskej praxe iba na dosiahnuté vzdelanie v príslušnej skupine učebných alebo študijných odborov. Novelou zákona sa ruší veková hranica uchádzačov o zamestnanie do 26 rokov a na účely tohto príspevku používať zavedenú definíciu absolventa školy. Rezort tiež znižuje výšku paušálneho príspevku zo sumy životného minima na 65 % zo sumy životného minima. 
 

Nezamestnaní nebudú mesačne dochádzať na úrad práce

Nezamestnaní po novom nebudú musieť navštevovať úrad práce a sociálnych vecí raz mesačne. Podľa rezortu práce by to malo viesť k zefektívneniu práce s nezamestnanými a k zlepšeniu spolupráce so zamestnávateľmi. Návštevy nezamestnaných na úrade za účelom preukazovania hľadania si zamestnania má určovať samotný úrad práce. Pre zefektívnenie práce s nezamestnanými sa má stanoviť, aby si formu kontaktu dohodol nezamestnaný s úradom práce (napríklad telefonicky, e-mailom, či esemeskou). Nezamestnaný má byť k dispozícii úradu práce do troch pracovných dní od doručenia vyzvania úradom. Nezamestnaný bude tiež povinný doručiť úradu práce vyjadrenie zamestnávateľa o jeho prijatí alebo neprijatí do zamestnania. 
 
Od začiatku mája tohto roka sa obnoví príspevok na podporu udržania pracovných miest pre firmy, ktoré pre vážne prevádzkové dôvody nemôžu zamestnancom prideľovať prácu, a preto im poskytujú náhradu mzdy vo výške najmenej 60 % priemerného zárobku. Štátny príspevok bude vo výške polovice náhrady mzdy pre zamestnanca, avšak najviac vo výške 50 % z priemernej mzdy na Slovensku. Priemerná výška príspevku by mala podľa rezortu práce dosiahnuť 76 eur. Do konca tohto roka by sa malo vďaka tomuto príspevku na Slovensku udržať 5 tisíc pracovných miest, na čo chce vláda vynaložiť 380 tisíc eur. Rezort práce tiež sprísňuje podmienky pre opätovné zaradenie občana do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ak nezamestnaného úrad práce vyradil z evidencie pre nespoluprácu, bude ho môcť úrad práce opätovne zaregistrovať až po šiestich mesiacoch. V súčasnosti sa môže nezamestnaný v tomto prípade vrátiť do evidencie úradu už po troch mesiacoch od jeho vyradenia. 
 
 

Neúspešné pozmeňujúce návrhy

Poslanci za Smer-SD nepodporili návrh poslanca za SDKÚ-DS Ivana Štefanca, aby príspevok na podporu miestnej a regionálnej zamestnanosti poskytovali úrady práce samospráve dva roky. Vláda chce tento príspevok poskytovať mestám, obciam a samosprávnym krajom len deväť mesiacov. Obdobie poskytovania príspevku tak opozičný poslanec neúspešne navrhol predĺžiť o 15 mesiacov, a to vo výške odvodov na sociálne a zdravotné poistenie vypočítaných z minimálnej mzdy na Slovensku. 
 
Poslanec za KDH Pavol Zajac neúspešne navrhoval, aby sa príspevok na vykonávanie absolventskej praxe zvýšil, a to z navrhovanej sumy 65 % zo životného minima na 65 % zo sumy minimálnej mzdy. Ďalším návrhom chcel umožniť, aby aktivačné práce mohli organizovať aj štátne podniky. Tretím pozmeňovacím návrhom chcel poslanec Zajac umožniť čerpanie príspevku na presťahovanie sa za prácou aj v prípade, že pôvodne nezamestnaný zmení svoj prechodný pobyt. V súčasnosti sa pri tomto príspevku vyžaduje zmena trvalého pobytu. 
 
 
Poslankyni za KDH Monike Gibalovej neprešiel návrh, aby zamestnávateľ už nemohol opätovne žiadať o poskytnutie príspevku na zriadenie chránenej dielne, ak poruší zákonné podmienky na poskytnutie tohto príspevku. Poslanec Andrej Hrnčiar (Most-Híd) neuspel s návrhom zachovať nárokovateľnosť aspoň pri príspevkoch na zamestnávanie zdravotne postihnutých občanov. Ide o príspevok na zriadenie chránenej dielne, či o príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti. Poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová neúspešne navrhla, aby sa zachovala súčasná mesačná periodicita návštev nezamestnaných na úrade práce. Výnimku chcela dať len uchádzačom o zamestnanie, ktorí sú v evidencii úradov práce najviac tri mesiace. 
 
Nezaradená poslankyňa Jana Žitňanská neuspela s pozmeňujúcim návrhom, podľa ktorého by sa zachovala súčasná výška príspevkov na zriadenie chránenej dielne a chráneného pracoviska. Rovnako navrhovala zachovať súčasnú výšku príspevkov na samostatnú zárobkovú činnosť. Ďalším pozmeňujúcim návrhom chcela ponechať právny nárok na tieto príspevky v prípade, ak žiadateľ splní zákonom stanovené podmienky. Ani tieto jej zvyšné dva návrhy však Smer nepodporil.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Financovanie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X