Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Päť diaľničných tendrov za 1,24 mld. eur predlžujú námietky

Ilustračné foto: SITA
4. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Tendre na výstavbu dvoch úsekov diaľnic D1 a D3 pri Žiline a troch úsekov rýchlostnej cesty R2 pri Bánovciach nad Bebravou a Zvolene sa predlžujú.
 
Národná diaľničná spoločnosť, a.s. stále nevyhodnotila päť užších súťaží, ktoré vyhlásila ešte začiatkom marca tohto roku.
 

Diaľničiari plánovali uzavrieť tendre už začiatkom leta

Začatie prác na nových úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest v celkovej dĺžke 44 kilometrov a za odhadované náklady 1,24 mld. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) ešte v tomto roku je tak ohrozené. Diaľničiari pôvodne plánovali uzavrieť tendre už začiatkom leta aj z dôvodu prijatia malej novely verejného obstarávania. Očakávali totiž rýchlejší a efektívnejší priebeh súťaží.
 

Súťaže pribrzdili námietky

Stavebné združenie s prešovskou spoločnosťou Dúha, a.s. podalo na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO) námietky proti vyradeniu z prvého kola tendrov, v ktorom sa posudzovalo splnenie podmienok účasti. Uchádzačov spĺňajúcich podmienky vyzve NDS v druhom kole k predloženiu ponuky. „Národná diaľničná spoločnosť nás zo všetkých piatich súťaží vylúčila. Nesúhlasili sme s tým, podali sme preto námietky na Úrad pre verejné obstarávanie,“ povedal pre denník Hospodárske noviny prešovský veľkopodnikateľ Miroslav Remeta, ktorý stojí za spoločnosťou Dúha. 
 
„Ponuku do predmetných súťaží predložilo medzinárodné konzorcium firiem Impregilo – Salini – Dúha a v súlade s internými pravidlami sa k prebiehajúcim procesom verejného obstarávania nebudeme vyjadrovať,“ odkázal pre agentúru SITA predseda predstavenstva firmy Dúha František Mrava. 
 

Úrad pre obstarávanie mlčí

Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že v tendroch na spomínané zákazky eviduje námietky. „Počas prebiehajúceho konania o námietkach sa úrad štandardne k jednotlivým podrobnostiam nevyjadruje,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca úradu Ján Mažgút bez toho, aby prezradil, kto námietky podal. Odbor konania o námietkach na úrade by mal o námietkach rozhodnúť do tridsať dní. Konanie v prípade potreby však môže prerušiť na taký istý čas pre vyžiadanie odborného stanoviska. 
 
Ani diaľničiari sa vzhľadom na pokračujúce verejné obstarávania štandardne nechceli k priebehu súťaží tiež bližšie vyjadriť. „Tendre, ktoré sú v procese verejného obstarávania, nemôžeme komentovať,“ dodalo ministerstvo dopravy. 
 

Práce na niektorých úsekoch majú trvať aj tri roky

Predpokladaná cena za dodanie projektovej dokumentácie a výstavbu 11,3-kilometrového úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka pri Žiline je 487,61 mil. eur bez DPH. Práce by mali trvať 1 460 dní, čiže štyri roky. Vypracovanie projektovej dokumentácie a výstavba úseku D3 Žilina, Strážov – Brodno v dĺžke 4,25 kilometra má predpokladanú cenu 283,99 mil. eur bez DPH. Práce sú plánované na 1 095 dní, teda tri roky. 
 
Predpokladaná cena za projekt a stavbu úseku R2 Ruskovce – Pravotice v dĺžke 10,8 kilometra a zväčša v polovičnom profile je 104,98 mil. eur bez DPH. Pôjde o obchvat Bánoviec nad Bebravou a práce by mali trvať 852 dní, čiže dva roky a štyri mesiace. Výstavba úseku R2 Zvolen, východ – Pstruša (obchvat Vígľaša) v dĺžke 7,85 kilometra má odhadované náklady 136,91 mil. eur bez DPH.
 

 
Práce majú trvať 730 dní, čo sú dva roky. Stavba úseku R2 Pstruša – Kriváň (obchvat Detvy) v dĺžke 10,4 kilometra má predpokladanú cenu 226,69 mil. eur bez DPH, pričom práce sú naplánované na dva roky. NDS chce výstavbu nových úsekov diaľnic a rýchlostných ciest financovať z peňazí Európskej únie a zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Doprava.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X