Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Po bezkontaktných platbách prídu na rad aj bezkontaktné výbery

Ilustračné foto: SITA
30. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vzhľadom na dynamický rozvoj platobných technológií bude možné časom na bankomatoch s bezkontaktnou čítačkou vyberať nielen z bezkontaktnej karty, ale aj mobilom, nálepkou alebo hodinkami.

Bezkontaktné výbery MasterCard testuje v Poľsku a Maďarsku

Bezkontaktné možnosti platenia sa na Slovensku ujali pomerne rýchlo a ďalším krokom bude možnosť bezkontaktného výberu peňazí z bankomatu. „Na Slovensku, kde sú takmer všetky karty bezkontaktné a kde do konca roka 2017 bude prevažná väčšina terminálov bezkontaktných, je výber z bankomatov prostredníctvom bezkontaktnej technológie ďalší logický krok,“ povedal regionálny manažér Visa Europe pre SR a ČR Marcel Gajdoš.

Napríklad Tatra banka už má systém výberu peňazí, i keď len cez mobilnú aplikáciu. Bližší termín rozšírenia bezkontaktných výberov hotovosti z bankomatu prostredníctvom mobilu firmy pôsobiace v oblasti platobných technológií nepriblížili.

Výbery bez nutnosti vložiť nosič do bankomatu, a to pomocou smartfónu alebo bezkontaktnej karty, spoločnosť MasterCard testuje v Poľsku a Maďarsku. „Perspektívu tento spôsob výberov z bankomatov má, medzi ľuďmi je o to záujem,“ skonštatoval generálny riaditeľ MasterCard pre ČR a SR Miroslav Lukeš. Ako uviedol Gajdoš z Visa Europe, vzhľadom na naozaj veľmi dynamický rozvoj platobných technológií to s veľkou pravdepodobnosťou nebude trvať veľmi dlho. „Avšak nie sme v súčasnosti v pozícií, kedy by sme mohli poskytnúť akýkoľvek časový rámec uvedenia takejto technológie,“ dodal Gajdoš. 

Na Slovensku je lídrom Tatra banka

Výber z bankomatov mobilom už svojim klientom ponúkajú niektoré banky v rámci svojich aplikácií, ale výber je možný len pre klientov danej banky a tiež len z bankomatov konkrétnej banky. Na Slovensku to v rámci svojej mobilnej aplikácie svojim klientom ponúka Tatra banka.

„Pravidelne modernizujeme sieť našich bankomatov a pri obstarávaní nových zariadení sme sa logicky rozhodli už pre modernejšie bankomaty, ktoré majú zabudovanú aj bezkontaktnú technológiu. Avšak praktické využívanie tejto technológie vyžaduje ešte pomerne náročnú implementáciu a v tomto momente nevieme uviesť ani približný termín, kedy budú môcť klienti využívať túto inovatívnu funkciu,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová. 

Priemerná suma bezkontaktných platieb sa znižuje

Slovensko pritom patrí medzi krajiny, kde je najväčšia penetrácia bezkontaktných platobných kariet v Európe. „Bezkontaktné platenie je medzi slovenskými spotrebiteľmi stále viac a viac obľúbené, o čom svedčí mierne znižovanie priemernej sumy zaplatenej kartou v obchode,“ uviedla hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová.

Ako skonštatoval hovorca mBank Tomáš Palovský, Slováci si na používane bezkontaktných platieb rýchlo zvykli a využívajú ich čoraz viac. Ako dodal, existuje menšia skupina klientov, ktorí by uvítali možnosť platby mobilným telefónom alebo prostredníctvom ďalších platobných prostriedkov. „Ide predovšetkým o mladších klientov s všeobecne kladným vzťahom k novým technológiám,“ skonštatoval Palovský. 

Bezkontaktné platenie sa v súčasnosti netýka už len plastových kartičiek

Začiatkom minulého roka MasterCard spolu so spoločnosťou Slovak Telekom spustila na slovenskom trhu viacúčelovú mobilnú peňaženku na báze NFC (Near Field Communication – bezdotykové spojenie umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami, pozn. red.). Okrem klasickej platobnej funkcie umožňuje nahrať a spravovať platobnú kartu.

Tá klientov nelimituje na bankomaty jednej konkrétnej banky. Visa Europe poskytuje pre svojich členov niekoľko platobných riešení, z ktorých je väčšina už dostupná aj na Slovensku. Najnovšie sú to mobilné cloudové platby, kde je potrebné, aby si držiteľ karty stiahol do telefónu platobnú aplikáciu svojej banky.

eBooky:

Na Slovensku v súčasnosti táto možnosť existuje pre klientov VÚB banky. Stačí si stiahnuť aplikáciu do mobilu a tá v obchodoch poslúži ako platobná karta. „VÚB systém nie je viazaný na SIM kartu, ale na transakciu sú potrebné mobilné dáta,“ skonštatoval šéfredaktor touchIT Ondrej Macko. Na Slovensku má podľa neho systém platby cez NFC SIM kartu napríklad Slovak Telekom alebo O2.

„Ale sú to zatiaľ zriedkavejšie používané služby,“ doplnil Macko. Čo sa ďalšieho vývoja týka, veľa podľa neho rozhodnú globálne služby, ako Apple Pay a Samsung Pay, ktoré sú alebo budú uvedené v USA či v Južnej Kórei a neskôr v Európe. „Očakávam, že na Slovensko sa systém širokej akceptácie platby cez mobil či inteligentné hodinky namiesto platobnej karty dostane do dvoch rokov,“ dodal Macko.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X