Podiel zlyhaných retailových úverov bol na konci roka 4,3 %
Dôležitou podmienkou schopnosti klientov splácať úvery naďalej zostáva vývoj v úrokových sadzbách.
Trend vo vývoji objemu zlyhaných podnikových úverov sa výrazne nemenil
Spolu s rastom dlhu domácností rástol v minulom roku aj objem zlyhaných retailových úverov. Ich podiel na portfóliách bánk však podľa Národnej banky Slovenska (NBS) stagnoval.
Postupne sa tak podľa centrálnej banky otvára priestor na zlepšovanie v ukazovateľoch zlyhaní vďaka pozitívnym trendom v domácej ekonomike, či už meraným cez rast HDP alebo cez pokles nezamestnanosti. Dôležitou podmienkou schopnosti klientov splácať úvery naďalej zostáva vývoj v úrokových sadzbách.
Podiel zlyhaných retailových úverov zaznamenal vlani výkyvy. Jeho dynamika bola však podmienená vývojom len v niektorých bankách, kde jednorazovo vzrástol objem zlyhaných úverov a následne aj objem odpredajov.
Keďže aj objem úverov spolu rástol po celý rok, podiel zlyhaných úverov jednorazovo vzrástol na 4,7 % len v septembri 2014 a následne opäť klesol na 4,3 % v decembri. Úvery v omeškaní od 31 do 90 dní kopírujú podľa NBS trend rastu úverov spolu a nenaznačujú budúce zintenzívnenie zlyhávania úverov v krátkodobom horizonte.
Trend vo vývoji objemu zlyhaných podnikových úverov sa výrazne nemenil a samotný objem sa vyznačoval pomerne volatilným vývojom na úrovni mierne prevyšujúcej objem z konca roka 2013. Podiel zlyhaných úverov na celkovom portfóliu podnikových úverov sa tak počas roka pohyboval okolo úrovne mierne presahujúcej 8 %.
Ku koncu roka však najmä v dôsledku výraznejšieho poklesu objemu úverov tento ukazovateľ narástol na 8,6 %. Vývoj zlyhaných úverov do istej miery ovplyvnili podľa NBS odpisy a odpredaje vo vybraných bankách. Po započítaní ich objemu za rok 2014 by sa podiel zlyhaných úverov pohyboval na úrovni 9,7 %. Za zlepšenie možno považovať klesajúci trend v objeme novo zlyhaných úverov, resp. miery zlyhania, ktoré bolo možné pozorovať v druhej polovici roka.