Podnikanie na materskej a všetko okolo toho
V dnešnej dobe už mnoho žien, hlavne samostatne zárobkovo činných rieši dilemu či venovať sa rodine a užiť si celú dobu materskej a rodičovskej dovolenky alebo obetovať časť času, ktorý by mohli venovať dieťatku a neprísť o možnosť sebarealizácie a finančných prostriedkov. Je možné spojiť podnikania pre ženy a úlohu matky, napríklad mať živnosť popri materskej? A v čom môže žena podnikať?
Podnikanie na materskej je možné
Pokiaľ sa na to pozeráme z praktického hľadiska a z hľadiska fungovania rodiny tak bez podpory partnera, rodiny a blízkych to určite nejde. Veľa mamičiek na materskej alebo rodičovskej dovolenke si nemôže dovoliť buď vypadnúť z kolobehu podnikania alebo práve počas materskej alebo rodičovskej dovolenke zistí, že chce podnikať a to im súčasne platná legislatíva dovoľuje. Teda z legislatívneho hľadiska je to možné a z toho druhého tiež, akurát že to už je v rukách každej mamičky podnikateľky. Ženy a podnikanie teda idú dokopy aj počas tohto obdobia a materská nemusí podnikanie žien nijako ohroziť.
Materská a rodičovský príspevok
Na začiatok by sme si mali vysvetliť rozdiel medzi materskou a rodičovskou dovolenkou a teda aj dávkou materské a dávkou rodičovský príspevok.
Materská dovolenka
Materské je nemocenská dávka, poskytovaná z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Materská dovolenka trvá 34 týždňov. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. Výška materskej je vo výške 65% vymeriavacieho základu, každá mamička príde o časť zárobku, ktorú by si určite rada aspoň čiastočne kompenzovala pokiaľ jej to dieťatko dovolí.
Nárok na materské vzniká mamičke, ktorá bola najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Počas poberania materského môže mať mamička, ktorá je samostatne zárobkovo činná príjem z vykonávania tejto činnosti bez problémov a bez obmedzenia príjmu.
Počas poberania materského nemá povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne ani preddavky na verejné zdravotné poistene do zdravotnej poisťovne, ale na základe vykonania ročného zúčtovania zdravotného poistenia je povinná doplatiť podľa skutočného základu dane dosiahnutého v daňovom priznaní k dani z príjmov.
Rodičovská dovolenka začína po uplynutí materskej dovolenky. Je to štátna sociálna dávka.
S účinnosťou od 1. januára 2011 nastala pre rodičov, poberateľov rodičovského príspevku najdôležitejšia zmena a to, že popri poberaní rodičovského príspevku je možné vykonávať zárobkovú činnosť.
Rodičovi sa umožňuje popri poberaní rodičovského príspevku vykonávať zárobkovú činnosť akoukoľvek formou. Výška príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča nemá vplyv na nárok a ani na výšku rodičovského príspevku. Možnosť vykonávať zárobkovú činnosť popri poberaní rodičovského príspevku sa vzťahuje aj na rodičov, ktorým bol priznaný rodičovský príspevok do 31. 12. 2010.
Ďalšou dôležitou zmenou je, že sa s účinnosťou od januára 2011 sa nevyžaduje osobná starostlivosť o dieťa a to bez rozdielu, či je dieťa zdravé alebo má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.
Rodičovi sa dáva možnosť zabezpečiť riadnu starostlivosť o dieťa, napr. v čase keď pracuje, aj umiestnením dieťaťa do materskej školy alebo do starostlivosti inej právnickej osoby alebo plnoletej fyzickej osoby. Ponecháva sa na rozhodnutí rodiča, či sa bude popri poberaní rodičovského príspevku o svoje dieťa starať osobne alebo či bude vykonávať aj zárobkovú činnosť a žiadnym spôsobom sa rodič neobmedzuje, akým spôsobom riadnu starostlivosť o svoje dieťa zabezpečí.
Tak isto suma rodičovského príspevku sa zjednotila a všetkým, aj doterajším poberateľom rodičovského príspevku prináleží rodičovský príspevok vo výške 194,70 eura.
Je na zvážení mamičky, či sa jej viac oplatí pracovať a poberať rodičovský príspevok alebo pracovať a poberať príspevok na starostlivosť o dieťa. Od januára 2011 platí, že nárok na rodičovský príspevok zostáva aj v prípade, ak rodič starostlivosť o dieťa rieši prostredníctvom inej fyzickej alebo právnickej osoby. Inými slovami, ak je dieťa umiestnené do materskej škôlky alebo jaslí – jedno či súkromnej alebo štátnej – alebo ho rodič zverí opatrovateľke alebo sa o dieťa stará s výpomocou iných členov rodiny, teda aj starých rodičov – nárok na rodičovský príspevok ostáva.
Počas poberania rodičovského príspevku má žena podnikateľka dve možnosti:
- nevykonávať činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba – nahlási prerušenie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti do Sociálnej poisťovne, stane sa poistencom štátu z titulu dôchodkového poistenia alebo
- bude naďalej vykonávať činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba – v tomto prípade je povinná platiť odvody do zdravotnej aj Sociálnej poisťovne.
jl