Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Požiadavky bánk na žiadateľov závisia najmä od druhu úveru

Fotobanka Pixmac
15. mája 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Banky pre Podnikam.SK zhodne tvrdia, že ku klientom pri žiadosti o úver pristupujú individuálne.

Možnosti financovania závisia aj od typu spoločnosti

Daňové priznanie, finančné výkazy či potvrdenie o výške daňovej povinnosti. Aj to sú niektoré z dokumentov, ktoré banky vyžadujú pri poskytnutí úveru. Konkrétne množstvo dokumentov, ktoré si záujemcovia o úver z banky musia pripraviť, závisí hlavne od druhu úveru.

 

Prvým krokom banky v prípade záujmu podnikateľa o úver je podľa hovorkyne ČSOB Zuzany Eliášovej zistenie jeho potrieb. „Na základe zistenia a pochopenia potrieb klienta je možné navrhnúť klientovi vhodnú štruktúru financovania. Veľmi dôležitou súčasťou tejto fázy procesu je aj správne pochopenie požiadaviek klienta ako z pohľadu časovej požiadavky, tak požiadavky na produkt, výšku úveru a výšku potenciálneho zabezpečenia,“ konštatuje Eliášová.

 

 

Banka môže vyžadovať aj aktuálne finančné výkazy

Hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová informuje, že konkrétne podklady potrebné pre posúdenie možnosti financovania žiadateľa závisia od typu spoločnosti, od právnej formy, typu účtovníctva, prípadne od formy zabezpečenia úveru.

 

Vo všeobecnosti musia záujemcovia o vypracovanie indikatívnej ponuky v Tatra banke predložiť identifikačný doklad osoby alebo osôb podpisujúcich žiadosť a osôb vstupujúcich do úverového vzťahu či neoverené finančné výkazy za predchádzajúce dve ukončené účtovné obdobia. Banka môže vyžadovať aj najaktuálnejšie finančné výkazy v bežnom roku. Rovnako musia záujemcovia o úver vyplniť dotazník s doplňujúcimi informáciami k žiadosti o úver.

 

Posudzujú aj nefinančnú situáciu

Banka pri posudzovaní klienta vyhodnocuje okrem jeho finančnej situácie aj tu nefinančnú. Ako ďalej upozorňuje hovorkyňa UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Zuzana Ďuďáková, do úvahy pritom berie jeho platobnú históriu, postavenie na trhu, porovnanie s konkurenciou a ekonomické dopady financovania úverom.

 

„Na  základe ukazovateľov ako napr. vývoj tržieb klienta, dosiahnutý zisk, kvalita dodávateľsko-odberateľských vzťahov, návratnosť investícií a iné, banka posúdi bonitu klienta. V prípade požiadavky klienta o investičný úver, klient predkladá banke okrem iného aj svoj podnikateľský zámer,“ spresňuje pre Podnikam.sk Ďuďáková.

 

 

Po vyhodnotení žiadosti klienta je následne úroková sadzba klientom stanovovaná individuálne v závislosti od bonity a projektu, ktorý banka financuje. Dôležitým faktorom pri posudzovaní žiadosti je aj podiel vlastných prostriedkov klienta, investovaných do konkrétneho projektu.

 

Aké dokumenty banka zvyčajne vyžaduje

Pokiaľ sa klient rozhodol požiadať o  firemný úver, Poštová banka napríklad odporúča, aby si pripravil základné dokumenty ako sú:

  • doklady preukazujúce oprávnenie žiadateľa vykonávať podnikateľskú činnosť, vrátane právnych dokumentov upravujúcich činnosť žiadateľa (spoločenská zmluva, stanovy, zakladateľská listina, atď.) 
  • finančné výkazy za predchádzajúce dve ukončené účtovné obdobia a aktuálne finančné výkazy v bežnom roku 
  • daňové priznanie k dani z príjmov za predchádzajúce dve ukončené účtovné obdobia 
  • audítorská správa za posledné auditované obdobie k ročnej účtovnej závierke (u spoločností s povinnosťou overenia účtovnej závierky) 
  • podnikateľský zámer žiadateľa aj s projekciou finančných výkazov
  • podklady k zabezpečeniu
  • žiadosť o poskytnutie úveru (formulár banky) s prílohami

 

V prípade projektového financovania sú to ďalej :

  • opis projektu, rozpočet celkových nákladov projektu s uvedením participácie klienta na nákladoch projektu (vlastné zdroje klienta), časový harmonogram realizácie projektu, informácie o stave povolení (územné, stavebné a pod.), o dodávateľovi stavby, podklady k financovanému nehnuteľnému majetku, atď. 
  • iné dokumenty, v závislosti od konkrétneho prípadu.

 

Banka môže požadovať aj projekciu cash flow

V prípade napríklad mikropodnikateľov s príjmom z podnikania je pri posudzovaní klienta dôležité najmä daňové priznanie za posledné zdaňovacie obdobie. Podľa Sberbank sú pritom dôležité aj výpisy z účtu klienta, pričom žiadateľ musí mať aktívnu živnosť. V čase posudzovania žiadosti nesmie byť živnosť pozastavená, resp. zaniknutá.

 

„Štandardnými dokladmi pri žiadosti o úver sú finančné výkazy a daňové priznania za dve uzavreté účtovné obdobia, doklad preukazujúci oprávnenie na podnikanie – výpis zo živnostenského registra. V prípade účelových investičných úverov banka môže požadovať aj projekciu cash flow na tri roky a podnikateľský zámer danej investície,“ upozorňuje hovorkyňa banky Ľubomíra Chmelová.

 

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X