Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáte a viete správne použiť jedno z najdôležitejších slov v podnikaní?

Inc.com
Inc.com
11. januára 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Inc.com, Forbes.com Tlačiť

Bola vaša odpoveď na položenú otázku „áno“? Ak áno, tak vedzte, že táto odpoveď nie je správna. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, prečo by ste sa mali stať majstrami v používaní slova „nie“.

Mnohí, najmä začínajúci podnikatelia, sú často presvedčení o tom, že tajomstvo budúceho úspechu spočíva v používaní slova „áno“. Je jednoduché podľahnúť tomuto presvedčeniu. Ľudia, ktorí spadli do tejto pasce, to robia hlavne preto, že si myslia, že ak neakceptujú každú úlohu, ktorá im príde do cesty a nevyužijú každú ponúknutú biznis príležitosť, tak už druhý krát nemusí prísť. Je to však naozaj tak?

Odpoveď na uvedenú otázku je záporná. Nielen, že nie je vo vašej moci vyhovieť každému, ale nie ste ani schopní využiť každú príležitosť, ktorá vám skríži cestu. Na úvod je preto vždy potrebné riadne vyhodnotiť, čo pre vás znamená kladná či záporná odpoveď na konkrétnu výzvu. Zhodnoťte pritom svoje možnosti z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Vo finále buďte k sebe naozaj úprimní.

áno, nie, dobro, zle, palec hore, palec dole
ilustračné: thinkstockphotos.com

Úspech a rešpekt

Môže to vyzerať paradoxne, ale naučiť sa správne používať slovo „nie“ vám pomôže na ceste za úspešným podnikaním. Ak nemáte kapacitu na viac projektov, iné rozšírenie vášho podnikania, nemáte potrebné znalosti či ľudské zdroje na ich realizáciu, použitie slova „nie“ je tu vždy na mieste. Nemusíte sa báť, že k vám príležitosť už viac nepríde. Naopak, získate si tým potrebný rešpekt, pretože tak deklarujete vašu schopnosť správne vyhodnotiť svoje možnosti a celú situáciu.

Ako na to?

Ak ste už vo fáze, kedy ste sa spriatelili s myšlienkou, že používanie slova „nie“ je dobrou stratégiou pre rozvoj vášho podnikania, na rad prichádza spôsob, ako to robiť. Mnohí sa boja odmietnuť prichádzajúcu príležitosť aj preto, že si myslia, že prestanú byť obľúbení. Často preto radšej chodia okolo horúcej kaše, čo je niekedy ešte horšie. Môžu pritom pôsobiť nerozhodne či dokonca falošne. Ani jedno z uvedených nie je žiaduce.

Preto, ak ste už rozhodnutí, že na rade je použitie záporného slova, urobte to priamo a bez vykrúcania. Buďte pritom slušní, prípadne sami navrhnite iné riešenie, ktoré je pre vás vyhovujúce. Aj tu platí, že konštruktívny dialóg vedie k získaniu rešpektu. Kritické zhodnotenie celej situácie vás posunie ďalej. Ak druhá strana prijme vaše aternatívne riešenie, bude to pre vás predstavovať ďalšie menšie víťazstvo.

Ako je už vyššie uvedené, povedať „nie“ najmä v začiatkoch podnikania, môže evokovať dojem, že si zatvárate dvere a nevážite si prichádzajúcu príležitosť. Dokonca vám to môže niekto aj priamo povedať. Pravdou však aj napriek tomu ostáva, že je to jedno z najstatočnejších rozhodnutí, ktoré dokáže vaše podnikanie posunúť vpred. Ďalšia príležitosť sa už môže objaviť v čase, kedy na ňu budete skutočne pripravení.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikaniepoužívanieslovo nieúvod

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X