Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pozor na multitasking. Vedci zistili, že znižuje pracovný výkon, IQ a škodí aj mozgu

Inteligencia, nápady
ilustračné: thinkstockphotos.com
2. februára 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.linkedin.com Tlačiť

Možno ste už niekedy počuli o tom, že multitasking pre vás nie je dobrý. Štúdia Stanfordskej univerzity však v tejto súvislosti odhalila, že je skutočným zabijakom výkonu, inteligencie a dokonca môže škodiť ľudskému mozgu.

Multitasking označuje spracovávanie alebo výkon viacerých úloh v rovnakom čase. Jeho tienistá stránka spočíva najmä v tom, že poškodzuje náš výkon v danej chvíli. Štúdia tiež zistila, že pri realizácii viacerých úloh naraz, sa znižuje produktivita človeka v porovnaní človekom, ktorý pracuje len na jednej veci. Výskumníci ďalej odhalili, že ľudia, ktorí sú pravidelne bombarodovaní rôznymi elektronickými informáciami, sa nedokážu riadne sústrediť a spomenúť si na mnohé informácie. Títo jednotlivci majú tiež vačší problém prejsť z jednej úlohy na druhú v porovnaní s ľuďmi, ktorí pracujú len na jednej úlohe.

Šef vám nadeľuje nové a nové úlohy. Na stole máte hŕbu papierov. V schránke množstvo neprečítaných mailov. Meškáte na poradu. Do toho ešte vyzváňajú telefóny. Zažívate podobné dni? Reagujete podráždene? Cítite sa preťažený? Asi na vás doľahol stres. Čo
Fotobanka Pixmac

Špeciálna zručnosť?

Čo však v prípade, ak sú niektorí jednotlivci presvedčení o tom, že multitasking je ich špeciálnou zručnosťou, ktorú považujú za svoju prednosť? Vedci sa v štúdii zaoberali aj touto problematikou a prišli pritom so zaujímavými zisteniami. Pri svojom skúmaní rozdelili zúčastnených do dvoch skupín. V prvej z nich boli ľudia, ktorí považovali multitasking za svoju prednosť a verili, že zlepšuje ich výkonnosť a v druhej takí, ktorí mali na vec opačný názor. Výsledky napokon potvrdili, že pravidelní multitaskeri a tí, ktorí boli presvedčení o tom, že tento štýl práce zvyšuje ich výkonnosť, boli v samotnom multitaskingu dokonca horší v porovnaní s druhou skupinou.

Ich výkon bol podľa vedcov horší aj preto, že mali viac problémov s organizáciou vlastných myšlienok a filtráciou irrelevantných informácií. Boli tiež pomalší v prechode z jednej úlohy na druhú. Štúdia tak ukázala, prečo multitasking znižuje pracovný výkon. Je to najmä preto, že náš mozog sa dokáže sústrediť len na jednu vec v určitom čase. Keď sa snažíme robiť na viac vecí naraz, mozog naráža na nedostatok schopnosti vykonávať obe úlohy úspešne.

Sila, inteligencia, žena, svaly
ilustračné: thinkstockphotos.com

Multitasking znižuje IQ

Okrem toho, že samotný výkon viacerých úloh naraz nás spomaľuje, vedci zistili aj to, že multitasking znižuje aj výšku nášho IQ. Štúdia Londýnskej univerzity v tejto súvislosti odhalila, že účastníci, ktorí robili na viacerých kognitívnych úlohách naraz, mali nižšie inteligenčné skóre, ktoré bolo podobné tomu u ľudí, ktorí fajčili marihuanu či prebdeli celú noc. IQ u muža, ktorý sa venoval viacerým úlohám naraz, sa znížilo až o 15 bodov a udržalo si priemernú inteligečnú úroveň 8-ročného dieťaťa.

Multitasking škodí ľudskému mozgu

Výskumníci z University of Sussex vo Veľkej Británii zase porovnávali množstvo času, ktoré ľudia trávili používaním viacerých zariadení v jednom čase (ako napríklad chatovanie počas pozerania televízora) s výsledkami magnetickej rezonancie ich mozgu. Pritom zistili, že pravidelní multitaskeri mali nižšiu hustotu mozgovej hmoty v prednej časti mozgovej kôry (anterior cingulate cortex). Je to dôležitá oblasť, ktorá je zodpovedná za empatiu, kognitívnu a emocionálnu kontrolu. Na záver je ešte potrebné dodať, že na potvrdenie skutočnosti o tom, že multitasking fyzicky poškodzuje ľudský mozog, sú potrebné ešte ďalšie výskumy. Faktom však ostáva, že má rôzne negatívne vplyvy na ľudský mozog.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

IQmozogmultitaskingpoškodeniepráca a kariéraskillsvýkonvýskumy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X