Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pre dlhy investorov je ohrozená pätina stavbárov

Pre dlhy investorov je ohrozená pätina stavbárov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Investori dlhujú stavebným firmám 24 % vyfakturovaných peňazí, z nich firmy označujú 12 % už ako nedobytných.

Platobnú morálku v porovnaní s vlaňajškom hodnotí 25 % spoločností ako horšiu

Neschopnosť niektorých investorov hradiť svoje záväzky existenčne ohrozuje 21 % stavebných spoločností. Firmy, ktoré pôsobia na slovenskom stavebnom trhu, bojujú s chabou platobnou morálkou. Investori im dlžia 24 % vyfakturovaných peňazí, z nich firmy označujú 12 % už ako nedobytných. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research.

Platobnú morálku v slovenskom stavebníctve nazýva veľa riaditeľov firiem skôr „nemorálkou“. „Problémy s platobnou morálkou do značnej miery brzdia celý stavebný sektor. Najčastejšie sú postihnuté malé a stredné firmy, ktoré prácu odvedú, ale pokiaľ im investor alebo generálny dodávateľ nezaplatí, majú iba veľmi obmedzené možnosti, ako sa brániť,“ uviedol riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Na obranu podľa neho firmy nemajú príliš čas, pretože súdne konania trvajú spravidla roky. „A to už oveľa skôr skrachujú, pretože nemajú dostatok kapitálu na preklenutie tohoto obdobia, a ani banky im nie sú ochotné požičiavať,“ dodal. 

Zatiaľ iba oneskorené úhrady sú podľa analýzy v porovnaní s odpísanými peniazmi menším zlom. Firmám, ktoré na ne musia čakať mesiace, to spôsobuje značné problémy. Platobná „nemorálka“ paralyzuje 21 % firiem a pokiaľ sa to nenapraví, mohli by skrachovať. Neskoré úhrady podľa 58 % riaditeľov oslovených firiem síce ohrozujú ich činnosť, ale zatiaľ sú schopní to zvládnuť. 

Platobnú morálku na Slovensku v porovnaní s minulým rokom hodnotí 25 % spoločností ako horšiu, 13 % ako lepšiu a akúkoľvek zmenu nepocítilo 62 % firiem. Stavebným firmám najčastejšie dlžia súkromní investori. Problémy s úhradou faktúr načas touto skupinou potvrdilo 59 % opýtaných riaditeľov. Najväčšie pohľadávky u generálnych dodávateľov stavieb má 25 % firiem a za hlavného dlžníka označilo verejného investora 8 % opýtaných. 

„Platobná disciplína verejných investorov, najmä Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest, čo sú naši kľúčoví partneri, je vzorová a bezproblémová. Problém niekedy majú mestá a obce, a to hlavne pri projektoch spolufinancovaných z európskych zdrojov, kedy nedokážu včas zdokladovať stavbu a následne meškajú aj s úhradami faktúr,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eurovia SK, a. s. Róbert Šinály. 

Najčastejšie nehradia investori pohľadávky, podľa 89 % riaditeľov spoločností, hlavne pre nedostatok peňazí. Nasledujú druhotná platobná neschopnosť a nevôľa dlžníka platiť. „Hlavnou príčinou oneskorenia úhrad sú neobjektívne nízke vytendrované ceny, často pod reálnou hodnotou prác a stavebných materiálov. Víťazi tendrov v konečnom dôsledku nedoplácajú na kritérium najnižšej ceny. V režime reštrukturalizácie sú zákonne chránení pred veriteľmi,“ upozornil generálny riaditeľ Považskej cementárne, a. s. Ladce Anton Barcík.

Na zákon o reštrukturalizácii a konkurze podľa neho doplácajú hlavne tí, ktorí stavebné práce vykonali a stavebný materiál dodali a dokonca poskytli aj obchodný úver, aby sa práce mohli realizovať. Ďalšie výsledky analýzy zverejní CEEC Research na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave 9. decembra.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X