Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prečo by sme mali mať len 4-dňový pracovný týždeň?

Prechod zo živnosti na s.r.o.
Fotobanka Pixmac
7. augusta 2016 Img_2614.jpg Zdroj INC.com Tlačiť

Mnohé doterajšie pozorovania odborníkov z oblasti ľudských zdrojov ukázali, že pracovná aktivita u ľudí začína výrazne klesať už niekedy uprostred pracovného týždňa, kedy začínajú mať reálny pocit, že potrebujú oddych. Mnohí ľudia v tejto súvislosti uvádzajú, že dva pracovné dni im nestačia na to, aby sa dostatočne zrelaxovali a oddýchli si. Prečo je to tak?

Časť problému zrejme spočíva v tom, že veľa ľudí bežne pracuje viac ako 40 hodín týždenne. Z nedávneho prieskumu spoločnosti Gallup napríklad vyplýva, že väčšina zamestnancov pracujúcich na plný pracovný úväzok strávi v práci priemerne 47 hodín za týždeň a až 39 % z nich pracuje viac ako 50 hodín týždenne. Mnohé spoločnosti po celom svete si túto skutočnosť uvedomujú a svojim zamestnancom preto ponúkajú rôzne výhody, ktoré by im mali aspoň čiastočne vykompenzovať toto úsilie. Tohoročná štúdia o Zamestnaneckých výhodách vypracovaná americkou Spoločnosťou pre riadenie ľudských zdrojov však odhalila, že väčšina zamestnancov by namiesto týchto výhod radšej prijala jeden deň voľna navyše.

Zamestnávatelia ponúkajúci svojim zamestnancom lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom sú preto viac preferovaní v porovnaní s tými, ktorí ponúkajú svojim ľuďom rôzne iné výhody. Túto skutočnosť napokon potvrdzuje aj tohoročná štúdia spoločnosti Jobvite, podľa ktorej až 41 % záujemcov o prácu považuje za najdôležitejšiu práve určitú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Aj v tomto prípade totiž platí staré zlaté pravidlo, ktoré hovorí o tom, že viac práce zákonite neznamená lepšiu prácu. Každý, kto si už niekedy vyskúšal prácu počas celej noci (napríklad na končiacom sa projekte), veľmi dobre vie, že aj jednoduchá úloha, ktorú má urobiť na druhý deň po takomto výkone, mu zaberie dvakrát viac času. Takéto spomalenie nastáva v dôsledku veľkého vyčerpania, únavy a nadmerného sústredenia sa. Ak sú takéto pracovné rituály vykonávané pravidelne a dlhodobo, môžu viesť až k celkovému vyhoreniu človeka a stratu jeho záujmu o prácu.

Aktuálna štúdia spoločnosti Staples Business Advatage zase ukázala, že až polovica pracujúcich dospelých sa cíti prepracovaných. Tohoročný prieskum CareerBuilder tiež potvrdil, že 44 % pracovníkov nemôže v noci spať, lebo myslí na prácu, čo má negatívny dopad na ich pracovný výkon v nasledujúci pracovný deň. Tým sa dostávajú do akéhosi začarovaného kruhu, z ktorého sa len veľmi ťažko uniká. Z prieskumu tiež vyplýva, že až 66 % pracovníkov si uvedomuje, že únava negatívne ovplyvňuje ich výkon práce. Pri zmene pracovného týždňa na 4 pracovné dni by tak títo ľudia mali možnosť si viac oddýchnuť, načerpať nové sily a prísť na nové myšlienky. Do práce by sa tak vracali oddýchnutí a plní nového elánu. Ich práca by bola produktívnejšia a efektívnejšia, čo by v konečnom dôsledku zvýšilo ziskovosť spoločnosti, pre ktorú pracujú.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dôvodypracovný týždeňskrátenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X