Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zažili ste už niekedy pocit vyhorenia? Tieto kroky vás môžu ochrániť

Pomoc
Thinkstock
21. júna 2016 Img_2614.jpg Zdroj Harward Business Review Tlačiť

Mnohí z vás to už určite niekedy zažili. V práci sa vám nič nechce, na nič sa neviete poriadne sústrediť, nemáte dostatok energie, nič vás odrazu nezaujíma a máte pocit, že by ste sa najradšej skryli pred celým svetom. Aj tieto pocity môžu naznačovať, že máte čo dočinenia s pocitom vyhorenia.

Viaceré štúdie v tejto súvislosti potvrdzujú, že pocit vyhorenia sa môže dostaviť v situácii, keď požiadavky na vás prevyšujú vaše možnosti ich realizovať a takýto stav trvá už pod po dlhšiu dobu. Sprievodná emocionálna vyčerpanosť môže byť ešte podporená toxickým pracovným prostredím, v ktorom chýba podpora, dôvera či dostatočné ohodnotenie. Odborníci preto odporúčajú, že v prípade, ak cítite pocit vyhorenia, netreba ho ignorovať. Čo však možno v takomto prípade robiť?

Odborníci radia, aby ste sa v prvom rade začali venovať sami o sebe. Dôležitým je podľa nich dostatok spánku, cvičenie, pravidelný kontakt s ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre či dostatok oddychu. Pomôcť vraj môže aj meditácia, pobyt v kľudovom režime, rozhovor, vykonávanie aktivít, ktoré vás robia šťastnými alebo jednoducho len ticho. Odborníci ďalej odporúčajú, aby ste si poriadne zanalyzovali, ako trávite svoj čas. Môžete tak urobiť napríklad aj spôsobom, že si budete zapisovať jednotlivé aktivity a čas, ktorý ste pri nich strávili, situácie a ľudí, s ktorými ste boli a ako ste sa pritom cítili. Takáto jednoduchá analýza vám môže pomôcť urobiť následné kroky vedúce k potrebnej zmene.

Ak máte pocit vyhorenia v práci, stanovte si priority podľa kritéria, ktorá z úloh je pre vás tá najvyčerpávanejšia. Porozprávajte sa o svojej práci so šéfom aj s kolegami. Hľadajte možnosti zlepšenia. Ak vám chýbajú nejaké skúsenosti, požiadajte o školenie či preradenie na inú pracovnú pozíciu. Mnohí ľudia, ktorí bojujú s týmito pocitmi, sa často dostanú až do situácie, že si musia dať prestávku a počas tohto obdobia úplne prehodnotia ich dovtedajšie kariérne pôsobenie. V niektorých prípadoch potom začnú robiť niečo, čo je pre nich viac uspokojujúce a príjemné a čo ich skutočne napĺňa.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

tipyvyhorenie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X