- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Prečo chcete zmeniť prácu? Tipy na odpovede na túto záludnú otázku na pracovnom pohovore
Prečo chcete zmeniť prácu? Tipy na odpovede na túto záludnú otázku na pracovnom pohovore
Náboroví manažéri sú na pracovnom pohovore často zvedaví na to, prečo chcete zmeniť svoje súčasné pracovisko. Odpoveď na túto otázku však nemusí byť ľahká, najmä v prípade, ak z práce odchádzate kvôli rôznym nezhodám.
Nový zamestnávateľ chce pritom od vás počuť, že doterajšie pôsobisko opúšťate preto, že hľadáte lepšiu príležitosť, nové výzvy či možnosť kariérne sa niekam posunúť. Rozmenené na drobné, chcú si byť istí, že neodchádzate preto, že v súčasnom zamestnaní ste podávali slabé výkony a tak sa s vami preto rozlúčili.
Je preto veľmi dôležité, aby ste zdôraznili pozitívne faktory, ako to, že hľadáte nové možnosti uplatnenia, z malej firmy chcete do veľkej korporácie, že chcete k zamestnávateľovi, kde lepšie využijete napríklad nadobudnuté jazykové schopnosti, alebo hľadáte prácu u zamestnávateľa, ktorého obdivujete a podobné.
V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko ďalších tipov, ako možno zareagovať na otázku náborových pracovníkov o tom, prečo meníte prácu.
Pozitívne dôvody
Ako je už vyššie uvedené, dôležité je zvýrazniť pozitívne dôvody, prečo ste sa rozhodli pre taký dôležitý krok, akým je zmena zamestnania. Upriamte pritom pozornosť na konkrétne aspekty práce, ktoré vás u potenciálneho zamestnávateľa zaujali, ako náplň práce, jeho korporátna kultúra, štruktúra spoločnosti, jej medzinárodné aktivity, stabilita na trhu a im podobné.
Kariérny postup
Ukážte na pohovore, že za vaším rozhodnutím zmeniť aktuálnu pracovnú pozíciu či zamestnávateľa, alebo aj oboje, je snaha posunúť sa kariérne vpred. Urobte to však maximálne nenútene a bez toho, aby ste pritom očierňovali aktuálneho zamestnávateľa. Jedným zo spôsobov, ako to možno urobiť, je poukaz na fakt, že by ste radi prijali viac zopovednosti. A aj v prípade, že nová práca nemá vyšší status, môžete spomenúť, že veríte, že vám poskytne dôležité skúsenosti a že aj vy odovzdáte zamestnávateľovi nadobudnuté skúsenosti práve prostredníctvom tejto otvorenej pracovnej pozície.
Pozitívne aj o súčasnej práci
Ak uvediete pozitívne faktory aj v súvislosti s aktuálnym zamestnaním, nebude vaše rozhodnutie zmeniť prácu budiť až taký zúfalý dojem. Ukážete tým, že skutočne hľadáte niečo nové, čo vás posunie ďalej a obohatí. Aj keby to malo byť len preto, že nový zamestnávateľ je bližšie k vášmu domovu. Je to tiež silný argument, pretože pritom šetríte množstvo času, finančných prostriedkov na cestovanie a ušetrenú energiu tak môžete lepšie využiť pre nového zamestnávateľa. Dbajte však o to, aby ste zdôraznili najmä to, čo tým prinesiete zamestnávateľovi, nielen sebe.
Verejné informácie
Ak je všeobecne známe, že váš zamestnávateľ má nejaké problémy na trhu, či už finančné, alebo akékoľvek iné, môžete spomenúť aj tento faktor. Dajte si však pritom pozor, aby ste náhodou neprezradili informácie, ktoré spadajú pod obchodné tajomstvo, respektíve sú z akéhokoľvek dôvodu považované za dôverné na strane vášho súčasného zamestnávateľa. Jednoduché pripomenutie jeho verejne známej ťaživej situácie bude v tomto prípade postačujúce.
Aj keď sa môže zdať, že zamestnávatelia na vás útočia touto záludnou otázkou, pravdou ostáva, že v podstate si tak len určitým spôsobom chránia svoje vlastné záujmy. Každý zamestnávateľ chce mať len tých najlepších, najkvalitnejších, najspoľahlivejších a najochotnejších zamestnancov. Jeho prioritou je prosperujúce podnikanie a tomu podriaďuje všekto ostatné.
Na druhej strane je tiež bežné, že ľudia odchádzajú z jednej práce do druhej pre rôzne nezhody. Je to prirodzené aj z toho dôvodu, že nikdy si nesadnete so všetkými. Práve preto je dôležité zbytočne neupozorňovať na tieto skutočnosti. Náborový manažér vás väčšinou osobne nepozná a nepozná ani podmienky, v ktorých ste pracovali a ani ľudí, s ktorými ste prišli do konfliktu. Je preto zbytočné až nežiaduce ho s týmito podrobnosťami oboznamovať. V konečnom dôsledku to veľmi pravdepodobne vrhne zlé svetlo len na vás.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.