Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo chcete zmeniť prácu? Tipy na odpovede na túto záludnú otázku na pracovnom pohovore

Sedem tradičných chýb, ktorým sa vyhnite pri pracovnom pohovore
Fototobanka Pixmac
16. decembra 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia Hanová Tlačiť

Náboroví manažéri sú na pracovnom pohovore často zvedaví na to, prečo chcete zmeniť svoje súčasné pracovisko. Odpoveď na túto otázku však nemusí byť ľahká, najmä v prípade, ak z práce odchádzate kvôli rôznym nezhodám.

Nový zamestnávateľ chce pritom od vás počuť, že doterajšie pôsobisko opúšťate preto, že hľadáte lepšiu príležitosť, nové výzvy či možnosť kariérne sa niekam posunúť. Rozmenené na drobné, chcú si byť istí, že neodchádzate preto, že v súčasnom zamestnaní ste podávali slabé výkony a tak sa s vami preto rozlúčili.

Je preto veľmi dôležité, aby ste zdôraznili pozitívne faktory, ako to, že hľadáte nové možnosti uplatnenia, z malej firmy chcete do veľkej korporácie, že chcete k zamestnávateľovi, kde lepšie využijete napríklad nadobudnuté jazykové schopnosti, alebo hľadáte prácu u zamestnávateľa, ktorého obdivujete a podobné.

Porada, pracovný pohovor
ThinkstockPhotos

V nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko ďalších tipov, ako možno zareagovať na otázku náborových pracovníkov o tom, prečo meníte prácu.

Pozitívne dôvody

Ako je už vyššie uvedené, dôležité je zvýrazniť pozitívne dôvody, prečo ste sa rozhodli pre taký dôležitý krok, akým je zmena zamestnania. Upriamte pritom pozornosť na konkrétne aspekty práce, ktoré vás u potenciálneho zamestnávateľa zaujali, ako náplň práce, jeho korporátna kultúra, štruktúra spoločnosti, jej medzinárodné aktivity, stabilita na trhu a im podobné.

Kariérny postup

Ukážte na pohovore, že za vaším rozhodnutím zmeniť aktuálnu pracovnú pozíciu či zamestnávateľa, alebo aj oboje, je snaha posunúť sa kariérne vpred. Urobte to však maximálne nenútene a bez toho, aby ste pritom očierňovali aktuálneho zamestnávateľa. Jedným zo spôsobov, ako to možno urobiť, je poukaz na fakt, že by ste radi prijali viac zopovednosti. A aj v prípade, že nová práca nemá vyšší status, môžete spomenúť, že veríte, že vám poskytne dôležité skúsenosti a že aj vy odovzdáte zamestnávateľovi nadobudnuté skúsenosti práve prostredníctvom tejto otvorenej pracovnej pozície.

Pracovná motivácia, kariéra, úspech
Thinkstock

Pozitívne aj o súčasnej práci

Ak uvediete pozitívne faktory aj v súvislosti s aktuálnym zamestnaním, nebude vaše rozhodnutie zmeniť prácu budiť až taký zúfalý dojem. Ukážete tým, že skutočne hľadáte niečo nové, čo vás posunie ďalej a obohatí. Aj keby to malo byť len preto, že nový zamestnávateľ je bližšie k vášmu domovu. Je to tiež silný argument, pretože pritom šetríte množstvo času, finančných prostriedkov na cestovanie a ušetrenú energiu tak môžete lepšie využiť pre nového zamestnávateľa. Dbajte však o to, aby ste zdôraznili najmä to, čo tým prinesiete zamestnávateľovi, nielen sebe.

Verejné informácie

Ak je všeobecne známe, že váš zamestnávateľ má nejaké problémy na trhu, či už finančné, alebo akékoľvek iné, môžete spomenúť aj tento faktor. Dajte si však pritom pozor, aby ste náhodou neprezradili informácie, ktoré spadajú pod obchodné tajomstvo, respektíve sú z akéhokoľvek dôvodu považované za dôverné na strane vášho súčasného zamestnávateľa. Jednoduché pripomenutie jeho verejne známej ťaživej situácie bude v tomto prípade postačujúce.

úspech, kariéra, práca
Thinkstockthinkstockphotos.com

Aj keď sa môže zdať, že zamestnávatelia na vás útočia touto záludnou otázkou, pravdou ostáva, že v podstate si tak len určitým spôsobom chránia svoje vlastné záujmy. Každý zamestnávateľ chce mať len tých najlepších, najkvalitnejších, najspoľahlivejších a najochotnejších zamestnancov. Jeho prioritou je prosperujúce podnikanie a tomu podriaďuje všekto ostatné.

Na druhej strane je tiež bežné, že ľudia odchádzajú z jednej práce do druhej pre rôzne nezhody. Je to prirodzené aj z toho dôvodu, že nikdy si nesadnete so všetkými. Práve preto je dôležité zbytočne neupozorňovať na tieto skutočnosti. Náborový manažér vás väčšinou osobne nepozná a nepozná ani podmienky, v ktorých ste pracovali a ani ľudí, s ktorými ste prišli do konfliktu. Je preto zbytočné až nežiaduce ho s týmito podrobnosťami oboznamovať. V konečnom dôsledku to veľmi pravdepodobne vrhne zlé svetlo len na vás.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

otázka a odpoveďPracovný pohovortipyzmena práce

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X