Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z 18. – 23. apríla

Podnikam logo
24. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 18. – 23. apríla.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Slovensko má viacero výhrad k návrhu smernice Európskeho parlamentu a Rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (OZE). Zámerom návrhu je stanovenie opatrení pre dosiahnutie záväzného cieľa pre OZE vo výške 27 % na konečnej energetickej spotrebe na úrovni EÚ pre rok 2030.

Hlavnou zmenou je nahradenie národných cieľov jediným európskym cieľom. „Slovensko presadzuje zachovanie nezáväznosti cieľov na národnej úrovni. Tiež zdôrazňujeme potrebu zachovania indikatívneho a nezáväzného charakteru návrhov a podielov OZE v rámci Národných plánov pre energetiku a zmenu klímy,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR vo svojom stanovisku k spomínanej európskej smernici.

BRATISLAVA – Vláda sa myšlienky zreformovať ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti nevzdáva. Diskusie s cieľom dosiahnuť ústavnú väčšinu na zmenu dlhovej brzdy totiž zaradila aj medzi svoje priority v rámci aktuálneho Národného programu reforiem Slovenskej republiky za rok 2017, ktorý bude posielať na posúdenie do Bruselu.

Cieľom pritom podľa materiálu, ktorý je momentálne v pripomienkovom konaní, má byť dosiahnuť neutralitu dlhovej brzdy pri riadení verejného dlhu naviazaním sankčných pásiem ústavného zákona na čistý verejný dlh namiesto hrubého verejného dlhu, nastavenie parametrov sankčných pásiem podporujúcich hospodársky rozvoj Slovenska a zohľadnenie strategických verejných investícií pri uplatňovaní sankcií.

BRATISLAVA – V prvom štvrťroku tohto roku slovenské súdy vyhlásili 155 osobných bankrotov. V medziročnom porovnaní je to o šesť bankrotov viac. Od roku 2006 celkovo zbankrotovalo 3 078 Slovákov.

“Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá vstúpila do platnosti 1. marca 2017 a vďaka ktorej sa osobný bankrot na Slovensku stal pre dlžníkov dostupnejší, sa v údajoch za prvý štvrťrok ešte nestihla prejaviť,” uviedla Jana Marková, hlavná analytička Slovak Credit Bureau (CRIF SK).

BRATISLAVA – Zavedené preventívne opatrenia proti vzniku nezrovnalostí pri čerpaní finančných prostriedkov Európskej únie neboli nastavené dostatočne účinne. Ako Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) zistil počas kontroly stavu vymáhania neoprávnených výdavkov z eurofondov, prevenciu pred nezrovnalosťami nezabezpečovali adekvátne špecializovaní zamestnanci, ktorí sú predpokladom pre úspešnejšie riešenie a vymáhanie nezrovnalostí.

„Z tohto dôvodu by mali riadiace orgány a sprostredkovateľské orgány pod riadiacim orgánom venovať zvýšenú pozornosť stabilizácii, špecializácii a vzdelávaniu ľudských zdrojov,“ informovala v utorok hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

BRATISLAVA – Spotrebiteľské ceny boli v marci medziročne vyššie o 1 %. V porovnaní s februárom sa tak inflácia mierne spomalila o 0,1 percentuálneho bodu. V marci minulého roka pritom ešte ceny klesali o 0,5 %. V priemere za prvý štvrťrok tohto roka tak priemerná inflácia dosiahla 0,9 %. Na medzimesačnej báze sa v marci oproti februáru ceny znížili o 0,1 %, kým mesiac predtým rástli o 0,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

BRATISLAVA – Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na Slovensku od začiatku budúceho roka zo 435 eur na 492 eur. Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval prezident KOZ Jozef Kollár. Išlo by o medziročný nárast o 13,10 %.

Takéto zvýšenie najnižších zárobkov šéf odborárov opiera o pozitívny vývoj hospodárstva na Slovensku, ktorý dáva predpoklady na razantnejší nárast minimálnej mzdy. „Ekonomické ukazovatele na Slovensku sú dobré,“ tvrdí Kollár.

BRATISLAVA – Slovenské potravinárstvo je dlhodobo finančne poddimenzované. Myslia si to predstavitelia Potravinárskej komory Slovenska (PKS), podľa ktorých sa prostriedky z eurofondov v potravinárskom priemysle nepoužívajú transparentne a efektívne a štátna pomoc je určená takmer výlučne iným odvetviam hospodárstva.

Rezort pôdohospodárstva by sa mal pri ochrane domáceho potravinárskeho priemyslu viac zamerať na finančnú stránku podpory existujúcich potravinárskych podnikov, uviedli zástupcovia PKS.

BRATISLAVA – Vklady súkromného sektora vzrástli vo februári medzimesačne o 0,4 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora sa zrýchlil o 0,3 percentuálneho bodu na 6 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom komentári, vklady ťahali domácnosti s medzimesačným rastom o 0,5 %, avšak tempo ich rastu sa mierne znižuje. Pomerne dynamický rast príjmov tak podľa centrálnej banky naznačuje pokračovanie spotrebného apetítu aj v prvom štvrťroku tohto roka. Naopak, firmy vymazali celý nárast zo začiatku roka a vklady im poklesli o 1,6 %.

BRATISLAVA – Sociálna poisťovňa (SP) evidovala ku koncu vlaňajška pohľadávky v celkovej sume 786,1 mil. eur. Medziročne sa tak pohľadávky poisťovne zvýšili o 83,4 mil. eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení SP za minulý rok.

Z celkového objemu pohľadávok predstavovali pohľadávky poisťovne na poistnom na základe rozhodnutia 502,7 mil. eur, pohľadávky na penále boli vo výške 166,2 mil. eur, nepredpísané pohľadávky tvorili 93,9 mil. eur a ostatné pohľadávky 23,3 mil. eur.

BRATISLAVA – Medziročný rast objemu nových objednávok v priemysle na Slovensku pokračoval aj vo februári. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž nové objednávky vo februári dosiahli 4,431 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšili o 8 %. Oproti januáru 2017 sa zvýšili o 5,9 %. Za prvé dva mesiace tohto roka sa nové objednávky v priemysle medziročne zvýšili o 7,4 % na 8,213 mld. eur.

BRATISLAVA – Vo februári tohto roka bolo na stavebné práce vyhlásených 109 verejných obstarávaní v celkovej hodnote 203 miliónov eur. Medziročne je to z hľadiska počtu verejných obstarávaní pokles o 80,9 %, ale zároveň ide o takmer dvojtretinový (62,5 %) nárast z hľadiska ich objemu. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala analytická spoločnosť CEEC Research na základe údajov poskytnutých Úradom pre verejné obstarávanie ku koncu februára 2017.

BRATISLAVA – Slovensko predalo dlhopisy za 322 mil. eur. V dvoch pondelňajších aukciách pritom investori nakupovali štátne cenné papiere splatné v januári 2031 a v máji 2026. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

WASHINGTON – Slovenská ekonomika podľa najnovšej prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku posilní o 3,3 percenta a v budúcom roku sa tempo jej rastu zrýchli na úroveň 3,7 percenta. Fond to uviedol vo výhľade globálnej ekonomiky, ktorý zverejnil v utorok.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa tejto predikcie v roku 2017 stúpnu o 1,2 percenta a v budúcom roku o 1,5 percenta. Nezamestnanosť na Slovensku v tomto roku podľa fondu klesne na 7,9 percenta z vlaňajších 9,7 percenta a v roku 2018 klesne opäť, a to na 7,4 percenta.

BRATISLAVA – Rast cien sa v marci zmiernil. Potvrdzujú to údaje o harmonizovanej inflácii, ktorá v treťom mesiaci na medziročnej báze dosiahla 1 %. Oproti februáru tak jej dynamika spomalila o 0,2 percentuálneho bodu.

Priemerná dvanásťmesačná harmonizovaná inflácia tak dosiahla k marcu tohto roka hodnotu záporných 0,1 %. Medzimesačne v marci oproti februáru ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) mierne klesli o 0,1 %, kým vo februári oproti januáru stúpli o 0,5 %.

BRATISLAVA – Približne 101 tisíc penzistom sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť ich starobný dôchodok. Ide o tzv. starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004. Zhruba 88 tisíc penzistom má ísť suma dôchodku nahor v priemere o 45 eur a zvyšným 13 tisíc dôchodcom, ktorým poisťovňa priznala dôchodok pred 1. októbrom 1988, sa má penzia zvýšiť o pevnú sumu 25,50 eura.

Pevnú sumu zvýšenia dôchodku ministerstvo práce u týchto dôchodcov navrhuje vzhľadom na to, že SP chýbajú záznamy o zárobkoch ľudí spred októbra 1988. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda.

BRATISLAVA – Od začiatku septembra tohto roka by sa mala opäť začať uplatňovať legislatíva, ktorá možní rozširovať záväznosť kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) aj na ďalších zamestnávateľov v odvetví alebo v časti odvetvia.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorý v stredu schválila vláda. Navrhovaná novela zákona reaguje na nález Ústavného súdu SR z marca minulého roka, podľa ktorého bola pôvodná novela zákona o rozširovaní záväznosti KZVS protiústavná.

BRATISLAVA – Colné dokumenty pri objednávaní zásielok z Ameriky či Ázie sa od mája budú dať vybaviť už iba elektronicky. Upozorňuje na to finančná správa. Nevyhnutnosťou na elektronickú komunikáciu s colným úradom je pritom kvalifikovaný elektronický podpis a registrácia. Inak to za kupujúceho môže vybaviť aj prepravca.

BRATISLAVA – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu marca tohto roka 8,04 %. Oproti februáru sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,35 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 1,85 percentuálneho bodu.

Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 219 149 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti februáru ide o pokles o 9 516 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 49 410 osôb.

BRATISLAVA – V siedmom kole prideľovania podpory na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov získalo poukážky 339 domácností. Z nich 55 dostane poukážky na systémy bez využitia elektrických akumulátorov.

„Vydali sme poukážky v celkovej hodnote jeden milión eur. Do 30 dní od vydania ich musia domácnosti spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

BRATISLAVA – Nízka mzda, prepracovanosť a minimálna podpora zamestnávateľov pri sústavnom vzdelávaní. To sú hlavné dôvody nespokojnosti sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila v štvrtom kvartáli minulého roka Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

Prieskum, o ktorého výsledkoch informovali zástupcovia komory vo štvrtok na tlačovej konferencii, sa uskutočnil formou písomných dotazníkov od 1. októbra 2016 do 31. decembra 2016 na reprezentatívnej výskumnej vzorke 2298 sestier, z toho 2205 žien a 93 mužov.

Viac ako tri štvrtiny opýtaných sestier (1734) nie je spokojných so svojou mzdou v porovnaní s výkonom odborných pracovných činností. Iba tri percentá sestier je rozhodne spokojná so svojou mzdou, respektíve skôr spokojná (19 %), zvyšné sestry sa nechceli vyjadriť k svojmu platu.

BRATISLAVA – Takmer polovica štatutárov spoločností zapísaných v obchodnom registri stále nemá vybavený alebo aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom. Od 1. júla pritom s nimi začne štát komunikovať elektronicky cez štátne schránky na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk. Bez aktivovaného občianskeho preukazu s čipom nie je možné sa do schránky dostať a teda nie je možná ani elektronická komunikácia. Upozorňuje na to rezort vnútra.

BRATISLAVA – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) v tomto roku s najväčšou pravdepodobnosťou nebude štatistom pri rokovaní o výške minimálnej mzdy na Slovensku na rok 2018.

Na tlačovej besede po štvrtkovom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) to uviedol prvý viceprezident RÚZ Luboš Sirota. „O minimálnej mzde je dávno rozhodnuté ešte predtým, než sa malo sadnúť za rokovací stôl,“ povedal v reakcii na návrh odborárov zvýšiť minimálnu mzdu na budúci rok o 57 eur na 492 eur.

BRATISLAVA – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa nezlepšuje. Na tlačovej besede po štvrtkovom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) to uviedol prvý viceprezident RÚZ Luboš Sirota. „Opatrenia, ktoré sa prijímajú, prichádzajú neskoro,“ povedal.

Ako príklad uviedol nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku, o čom zamestnávatelia podľa neho hovoria už dva roky. Slovensko sa pritom podľa jeho slov nevyhne tomu, aby po vzore Českej republiky viac otvorilo svoj pracovný trh.

BRATISLAVA – Aprílové mrazy zatiaľ ovocinárom nespôsobujú rozsiahle škody na úrode ako v minulom roku. Podľa Ovocinárskej únie Slovenska, uplynulú noc zo štvrtka na piatok pracovali v sadoch stovky ovocinárov. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predloží do medzirezortného pripomienkového konania nový koncept pohotovostí na budúci týždeň. Informoval o tom v piatok na stretnutí s novinármi šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker. Ako poznamenal, po novom ambulantné pohotovosti budú v každom okresnom meste.

BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva SR má viacero výhrad k pripravovanej európskej legislatíve v energetike. Slovenský rezort hospodárstva má výhrady tak k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky, ako aj k návrhu nariadenia o pripravenosti na riziká v sektore elektrickej energie.

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje v spolupráci s rezortom financií návrh, ktorým by sa obmedzil zisk zdravotných poisťovní. Informoval o tom šéf rezortu Tomáš Drucker v piatok na stretnutí s novinármi. „Ten návrh nechceme zatiaľ úplne presne špecifikovať,“ povedal.

Ako však načrtol, základný rámec opatrenia by spočíval v tom, že by sa oddelili fondy, ktoré sú určené na uhrádzanie zdravotnej starostlivosti, od fondov, ktoré sú určené na prevádzkovú činnosť. „Tvrdíme, že zisk a strata sa môže tvoriť na fondoch, ktoré sú určené na zdravotnú starostlivosť, ale tieto nemôžu vstupovať do imania spoločnosti,“ vysvetlil Drucker.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Banky schválili ku koncu februára 206 201 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,2 %. Ku koncu februára 2016 ich bolo totiž 194,1 tisíca. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.

BRATISLAVA – Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, pomôže Ukrajine. Spoločne s talianskou firmou Snam a ukrajinskými spoločnosťami Naftogaz a Ukrtransgaz má pripraviť posudok prevádzky a rozvoja ukrajinskej prepravnej siete zemného plynu. „Cieľom je dosiahnuť, aby bol tento prepravný systém účinnejší, rozvinutejší a konkurencieschopnejší,“ uviedol hovorca Eustreamu Pavol Kubík. Zároveň informoval, že firmy už podpísali memorandum o porozumení.

BRATISLAVA – Cyperská spoločnosť Paroplyn Holdings Limited sa dostala k prvým miliónom z kauzy paroplyn. Spoločnosť patriaca do portfólia finančnej skupiny Penta dostala od Bratislavskej teplárenskej dlžnú istinu v sume 9,4 milióna eur.

Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Penty Gabriel Tóth, tým sa predmetná pohľadávka prestala ďalej úročiť o sumu približne 120 tisíc eur mesačne. „Uhradili sme istinu, čím sme zamedzili ďalšiemu úročeniu a zvyšovaniu nášho záväzku,“ potvrdila hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej Jarmila Galandáková. Podľa Gabriela Tótha súčasná výška všetkých nesplatených pohľadávok predstavuje ešte sumu približne 24 miliónov eur.

BRATISLAVA – Súkromný dopravca RegioJet odovzdal ministrovi dopravy a výstavby Árpádovi Érsekovi záväznú ponuku na prevádzku doteraz štátom dotovaných diaľkových vlakov na dvoch trasách zo Slovenska do Českej republiky. Týka sa to troch párov vlakov Humenné – Košice – Žilina – Praha a štyroch párov vlakov Štúrovo – Bratislava – Kúty – Praha. Ako spoločnosť v utorok informovala, ide vlastne o predĺženie liniek, ktoré už v súčasnosti prevádzkuje.

BRATISLAVA – Do výrobného portfólia bratislavského závodu automobilového koncernu Volkswagen pribudne nový SUV model. Ako informovala spoločnosť, pripravované Audi Q8 sa bude vyrábať pre zákazníkov z celého sveta exkluzívne v Bratislave. Prvé vozidlá z tohto modelu by pritom z výrobných liniek bratislavskej fabriky mali schádzať v roku 2018. Novým Audi Q8 pritom otvára značka Audi nový segment pre vyššiu triedu.

BRATISLAVA – Automobilka Volkswagen (VW) Slovakia investovala počas rokov 2012 až 2016 do svojich závodov celkovo 1,9 miliardy eur. V minulom roku dosiahla spoločnosť najvyšší obrat v svojej histórii, a to konkrétne 7,6 miliardy eur. Informovali o tom na stredajšom brífingu zástupcovia spoločnosti Volkswagen Slovakia.

BRATISLAVA – Privatbanka predpokladá, že v tomto roku dosiahne čistý zisk 6,3 mil. eur. Banka o tom informovala vo výročnej správe za minulý rok. V medziročnom porovnaní by to znamenalo zníženie o zhruba 30 %, keďže v roku 2016 evidovala spoločnosť zisk 9,11 mil. eur. Bilančná suma by mala byť na konci tohto roka podľa odhadov vo výške 621 mil. eur. Ku koncu vlaňajška bola vo výške 618,7 mil. eur.

BRATISLAVA – Štátna akciová spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava má nového riaditeľa. Informuje o tom na sociálnej sieti RTVS, podľa ktorej sa ministerstvo dopravy ako jediný akcionár letiska v Bratislave rozhodlo vymeniť doterajšieho šéfa spoločnosti Ivana Trhlíka. Ten šéfoval letisku od roku 2013. Jeho nástupcom je Jozef Pojedinec, ktorý je zamestnancom letiska od roku 2004 najskôr na pozícii riaditeľa útvaru a neskôr divízie bezpečnosti letiskovej ochrany.

BRATISLAVA- Spoločnosť Martinská teplárenská končí s výrobou energií prostredníctvom spaľovania uhlia. Štátna tepláreň sa rozhodla realizovať projekt zvýšenia energetickej efektívnosti výroby a ukončenia uhoľnej prevádzky. Po novom by mali tri kogeneračné jednotky s celkovým výkonom 66 megawattov a štyri nové horúcovodné kotly s výkonom 60 megawattov nahradiť dva dvadsaťpäťročné hnedouhoľné kotly.

BRATISLAVA – Priemyselný a logistický areál Prologis Park Nové Mesto, ktorý sa nachádza pri Novom Meste nad Váhom, zmenil majiteľa. Novým vlastníkom je Arete Invest, fond zameraný na investície v oblasti nehnuteľností. Ako informoval fond Arete Invest, finančným objemom sa tento obchod radí medzi jednu z najväčších realitných transakcií v priemyselnom sektore uzavretých na Slovensku v tomto roku.

BRATISLAVA – Národná banka Slovenska (NBS) v poslednom období zaznamenala výrazný nárast počtu podaní klientov poisťovne Rapid life životná poisťovňa. Klienti poisťovne sa sťažujú najmä na to, že poisťovňa s nimi nekomunikuje a nevypláca im poistné plnenia, odkupnú hodnotu alebo mimoriadne poistné, a to napriek tomu, že jej doložili všetky potrebné a poisťovňou požadované doklady. Informovala o tom NBS v tlačovej správe.

NITRA – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) začali s výstavbou terminálu intermodálnej prepravy v Lužiankach pri Nitre. Za 51,8 milióna eur bez DPH ho postaví firma Strabag, ktorá si v utorok prevzala stavenisko. Terminál vyrastie v severozápadnej časti Priemyselného parku Nitra – Sever.

Trať zabezpečí prepravu tovarov pre automobilku Jaguar Land Rover, pre celý priemyselný areál a aj širšie okolie Nitry. Napojený bude na rýchlostnú cestu R1 a železničnú sieť s pripojením do železničnej stanice Lužianky.

BRATISLAVA – Slovenská sporiteľňa na konci tohto roka očakáva priaznivý hospodársky výsledok. Uviedla to vo výročnej správe za minulý rok. Zisk však medziročne podľa jej vyjadrení klesne. Dôvodom sú najmä jednorazové pozitívne efekty z roku 2016. Ide o predaj podielu v spoločnosti Visa vo výške 27 mil. eur a výnos z predaja POS v objeme 14,5 mil. eur.

BRATISLAVA – Zástupcovia štátu v spoločnostiach, ktoré ovláda štát, budú mať nové povinnosti. Ministerstvo hospodárstva SR totiž mení pravidlá pre činnosť zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej. Vládny kabinet s novými pravidlami výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu súhlasil.

BRATISLAVA – Moderné odbory Volkswagen (MOV) trvajú na požiadavke, aby sa v novej kolektívnej zmluve tarifné mzdy zamestnancom Volkswagen Slovakia zvýšili o 16 %. Predseda MOV Zoroslav Smolinský nevylúčil, že ak im vedenie automobilky nevyhovie, odbory vyhlásia ostrý štrajk. Informoval o tom prostredníctvom tlačovej správy Smolinský.

V poradí už šieste kolo kolektívneho vyjednávania vo Volkswagene Slovakia ale podľa Smolinského smeruje k naplneniu požiadaviek odborárov, čím by sa tarifné mzdy zvýšili o 16 %.

„Kým v predchádzajúcich kolách kolektívneho vyjednávania bola táto požiadavka opakovane zamietnutá, dnes ju zamestnávateľ neodmietol a vybral si čas na prepočítanie jej finančných dopadov pre podnik, a to do utorka 25. apríla, kedy bude Kolektívne vyjednávanie pokračovať,“ uviedol Smolinský.

BRATISLAVA – Spoločnosť RM-S Market, o.c.p. mení názov na JELLYFISH, o.c.p. Ako informovala spoločnosť v tlačovej správe, rozhodla o tom dozorná rada firmy. Nový názov spoločnosti bol do Obchodného registra SR zapísaný 28. marca tohto roka.

Firma avizovala zmenu názvu ešte v októbri 2016. “S novou značkou chceme osloviť nielen nových investorov, ale aj existujúcich klientov inovovanými produktmi a efektívnejšími službami,” povedala generálna riaditeľka Lucia Kuruczová.

BRATISLAVA – V minulom roku na Slovensku zaniklo 8 579 firiem. V počte ukončených podnikaní je to druhé najhoršie číslo od finančnej krízy v roku 2009. Vyplýva to z analýzy dátovej spoločnosti Bisnode Slovensko.

Za posledných sedem rokov zaniklo na Slovensku spolu 44 749 spoločností. Oproti roku 2009 tak minuloročné čísla ukazujú 200-percentný nárast počtu zatvorených spoločností. Podľa analytikov z Bisnode Slovensko je za tým viac dôvodov. Jedným z nich je kríza, respektíve pokrízové obdobie, keď mnohé firmy ukončili podnikanie alebo zmenili smer svojho biznisu. Rušenie spoločností pokračovalo aj po kríze, síce v menšom počte, no kontinuálne.

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) chce v nasledujúcich piatich rokoch preinvestovať vyše 700 mil. eur do modernizácie železničnej dopravy. Vyhlásil to generálny riaditeľ spoločnosti Filip Hlubocký po jeho štvrtkovej diskusii o investíciách do regionálnej osobnej koľajovej dopravy s ministrom dopravy Árpádom Érsekom, predsedom predstavenstva ŽSR Martinom Erdössym a zástupcami samosprávnych krajov.

BRATISLAVA – Akcionári Prima banky budú o mesiac rozhodovať o zlúčení so Sberbank Slovensko. Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, mimoriadne valné zhromaždenie sa bude konať 24. mája. V návrhu zmluvy o zlúčení je uvedené, že obe strany požiadajú o zápis zlúčenia do Obchodného registra SR s účinnosťou od 1. augusta. Značka Sberbank tak zanikne k 31. júlu 2017.

BRATISLAVA – J&T Banka, ktorá pôsobí ako privátna banka v Čechách a na Slovensku, dosiahla v minulom roku čistý zisk 35,3 mil. eur. V roku 2015 to bol zisk v objeme 69 mil. eur. Bilančná suma banky bola na konci vlaňajška vo výške 4,9 mld. eur. Ako ďalej banka informovala v tlačovej správe, medziročný pokles bilančnej sumy z úrovne 5,73 mld. eur ovplyvnilo zníženie klientskych vkladov o 15,4 % na 3,8 mld. eur.

BRATISLAVA – V prvom štvrťroku 2017 bolo na Slovensku vyhlásených 58 konkurzov, medziročne ide o pokles o 12,12 %. Zároveň súdy v prvom kvartáli tohto roka povolili 24 reštrukturalizácií, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 60 %. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK), ktorá prevádzkuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

LONDÝN – Britská centrálna banka čelí podozreniam z účasti na manipuláciách s kľúčovou sadzbou na londýnskom medzibankovom trhu. Informoval o tom v pondelok verejnoprávny vysielač BBC. Odvoláva sa pritom na záznam z komunikácie medzi predstaviteľmi komerčnej banky Barclays, ktorý údajne naznačuje snahu Bank of England umelo ovplyvňovať sadzbu Libor.

PRAHA – Miera nezamestnanosti v Českej republike v marci klesla na 4,8 percenta z februárovej úrovne 5,1 percenta a znížila sa aj medziročne, keďže v marci minulého roka bola vo výške 6,1 percenta. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke Úrad práce ČR. Ku koncu marca úrad evidoval 356 112 nezamestnaných, čo bol medzimesačný pokles o 24 096 a medziročné zníženie o 86 997. Išlo o najnižší marcový počet nezamestnaných od roku 2008.

PEKING – Šéf čínskeho úradu pre dohľad nad poisťovníctvom čelí protikorupčnému vyšetrovaniu. Informovala o tom v pondelok štátna komisia pre boj s korupciou, podľa ktorej je šéf úradu podozrivý z viacerých prípadov “vážneho porušenia disciplíny”. To je podľa agentúry AP formulácia, ktorou čínske úrady zvyčajne označujú korupčné praktiky. Bližšie informácie k prípadu komisia neposkytla.

PRAHA – České spotrebiteľské ceny sa v marci medzimesačne nezmenili, keďže rast cien alkoholických nápojov a tabaku vykompenzovalo zníženie cien v segmente rekreácia a kultúra. Medziročne sa marcové spotrebiteľské ceny v krajine celkovo zvýšili o 2,6 percenta. Medziročná inflácia v ČR sa tak v porovnaní s februárom zrýchlila o 0,1 percentuálneho bodu. Informoval o tom v pondelok na svojej internetovej stránke český štatistický úrad.

BRATISLAVA – Priemerná miera nezamestnanosti v krajinách, ktoré sú členmi Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), vo februári medzimesačne stagnovala na úrovni 6,1 percenta. V rámci eurozóny nezamestnanosť mierne klesla o 0,1 percentuálneho bodu (p.b.) na 9,5 %.

Najväčšie zníženie miery nezamestnanosti evidovali v Lotyšsku, a to o 0,4 p.b. na 9,3 %, v Taliansku o 0,3 p.b. na 11,5 % a v Španielsku o 0,2 p.b. na 18 %. Na Slovensku miera nezamestnanosti vo februári oproti januáru klesla o 0,1 p.b. na 8,6 %.

BRATISLAVA – Nemecká ekonomika zažíva piaty rok rastu, ktorý má pokračovať aj v ďalšom období. Vyplýva to z jarnej prognózy, ktorú zverejnili v stredu popredné nemecké ekonomické inštitúty. Miera využitia kapacít sa postupne zvyšuje, pričom v spracovateľskom priemysle, stavebníctve a službách už súhrnné výrobné kapacity zrejme mierne prekročili zvyčajné úrovne.

V porovnaní so zotavovaním po minulých obdobiach poklesu ekonomiky však cyklická dynamika zostáva slabá, pričom hlavným zdrojom rastu sú naďalej spotrebiteľské výdavky, ktoré nevykazujú výraznejšie výkyvy. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú poskytol mníchovský inštitút Ifo.

BRATISLAVA – Miera úspor domácností v eurozóne v štvrtom kvartáli 2016 podľa sezónne upravených údajov predstavovala 12 %, čiže klesla z úrovne 12,3 % v predchádzajúcom štvrťroku. Miera investícií domácností v eurozóne, ktoré tvoria hlavne nákupy a rekonštrukcie obytných nehnuteľností, bola v období októbra až decembra minulého roka na úrovni 8,5 %, čiže medzikvartálne klesla, keďže v treťom štvrťroku bola vo výške 8,6 %. Informovali o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat a Európska centrálna banka.

ŽENEVA – Rast globálneho obchodu by sa mal v tomto roku podľa predpovede Svetovej obchodnej organizácie (WTO) zrýchliť na úroveň 2,4 percenta. Vlani sa globálny obchod zväčšil iba o 1,3 percenta.

Avšak vzhľadom na to, že veľká neistota v súvislosti s ekonomickou politikou v najbližšom období ohrozuje presnosť prognózy, WTO konštatuje, že rast by mohol byť v rozmedzí od 1,8 po 3,6 percenta. V budúcom roku globálny obchod podľa predikcie Svetovej obchodnej organizácie posilní o 2,1 až 4 percentá.

PARÍŽ – Minuloročné spomalenie globálneho dopytu po rope bude mať pokračovanie aj v roku 2017. Uviedla to vo štvrtok Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Svoj odhad tohtoročného rastu dopytu znížila na 1,3 mil. barelov denne (bpd) zo skoršie prognózovaných 1,4 mil. bpd.

Príčinou spomalenia má byť stagnujúci dopyt v USA, na Blízkom východe, v Rusku a v Indii. Organizácia ďalej očakáva, že produkcia ropy bude tento rok rásť bez ohľadu na záväzok Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) znížiť ťažbu.

HONG KONG – Zotavovanie čínskej ekonomiky sa zrýchlilo. V prvom kvartáli tohto roka sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny zväčšil najvýraznejšie za viac ako rok. Druhá najväčšia ekonomika sveta počas januára až marca medziročne vzrástla o 6,9 percenta, čo bolo zlepšenie v porovnaní so záverečným štvrťrokom vlaňajška, kedy sa zväčšila o 6,8 percenta. Analytici uviedli, že vládne výdavky a rozmach trhu s nehnuteľnosťami boli hlavnými faktormi, ktoré pomohli posilneniu dopytu.

MOSKVA – Spoločnosť Google sa v Rusku dohodla na urovnaní dva roky trvajúceho sporu o zneužívanie pozície na trhu. Podľa ruských médií to oznámil v pondelok federálny úrad na ochranu hospodárskej súťaže.

Ruské protimonopolné orgány americkú internetovú spoločnosť vlani obvinili, že zneužívala monopolné postavenie, keď do mobilných komunikačných zariadení s operačným systémom Android predinštalovala určité aplikácie.

Na základe urovnania musí Google zaplatiť pokutu 439 mil. RUB (7,8 mil. USD) a na zariadeniach so systémom Android nesmie blokovať aplikácie konkurenčných výrobcov.

WASHINGTON – Svetová ekonomika podľa prognózy Medzinárodného menového fondu (MMF) v tomto roku posilní o 3,5 percenta. MMF tak predpokladá, že globálny hospodársky rast sa zrýchli, keďže vlani sa svetová ekonomika zväčšila o 3,1 percenta.

Výhľad globálnej ekonomiky, ktorý fond zverejnil v utorok, je mierne optimistickejší v porovnaní s jeho januárovou predpoveďou, ktorá rátala s tohtoročným rastom svetového hospodárstva o 3,4 percenta.

FRANKFURT – Nemecká automobilka Volkswagen v prvom štvrťroku dosiahla medziročný rast prevádzkového zisku. Pomohla tomu kontrola nákladov. Okrem toho sa zvýšil príspevok k prevádzkovému zisku skupiny zo strany hlavnej značky VW, a to vďaka novým modelom. Skupina Volkswagen v utorok informovala, že jej prevádzkový zisk za január až marec bol v sume 4,4 mld. eur. V rovnakom období vlaňajška bol v objeme 3,4 mld. eur.

BRATISLAVA – Tempo medziročnej inflácie v eurozóne sa v marci zmiernilo na 1,5 percenta z februárovej úrovne 2 percentá. V rámci celej 28-člennej Európskej únie dosiahla v marci medziročná inflácia 1,6 percenta. Jej medziročné tempo sa tiež spomalilo, keďže vo februári bola vo výške 2 percentá. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medzimesačne sa ceny v rámci eurozóny v marci zvýšili o 0,8 percenta a v rámci celej EÚ o 0,6 percenta.

BRATISLAVA – Export tovarov z Európskej únie na trhy zvyšku sveta vo februári podľa prvého odhadu medziročne posilnil o 7 % na sumu 146,5 mld. eur z úrovne 137 mld. eur. Dovoz zo zvyšku sveta medziročne vzrástol o 8 % na 144,8 mld. eur z úrovne 134,5 mld. eur. EÚ tak v obchode s tovarmi vykázala prebytok 1,7 mld. eur, čiže sa znížil v porovnaní s prebytkom 2,6 mld. eur za február minulého roka. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

WASHINGTON – Americká ekonomika pokračuje v raste a silný trh práce vytvára tlak na zvyšovanie miezd v mnohých odvetviach. Vyplýva to z aktuálnej správy, ktorú zverejnila v stredu americká centrálna banka (Fed).

Podľa tzv. Béžovej knihy, ktorá sa opiera o situačné hlásenia pobočiek Federálneho rezervného systému, „skromný alebo mierny“ rast v období od polovice marca do začiatku apríla banka evidovala vo všetkých dvanástich regiónoch. Motorom rastu boli spotrebiteľské výdavky, turizmus, bytová výstavba a spracovateľský priemysel. Trh práce začína byť nasýtený a v odvetviach, ktoré čelia nedostatku pracovných síl, mzdy zrýchľovali rast.

WIESBADEN – Ceny nemeckých priemyselných výrobcov v marci oproti rovnakému mesiacu vlaňajška posilnili o 3,1 percenta. Tempo ich medziročného rastu tak zostalo na februárovej úrovni. Medzimesačne sa marcové ceny priemyselných producentov krajiny nezmenili. Ich medzimesačný rast sa tak zastavil po februárovom raste o 0,2 percenta a januárovom posilnení o 0,7 percenta. Informoval o tom vo štvrtok na svojej internetovej stránke nemecký štatistický úrad Destatis.

BRATISLAVA – Stavebná výroba v eurozóne vo februári podľa sezónne upravených údajov medzimesačne posilnila o 6,9 percenta po januárovom oslabení o 2,4 percenta. Podobne sa zotavila aj stavebná produkcia v rámci celej Európskej únie, ktorá vo februári medzimesačne stúpla o 4,4 percenta po januárovom poklese o 1,5 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medziročne stavebníctvo eurozóny vo februári vzrástlo o 7,1 percenta a v rámci celej EÚ sa zväčšilo o 5,2 percenta.

ABÚ ZABÍ – Saudskoarabský minister ropného priemyslu Chálid al-Falíh vo štvrtok naznačil, že dohodu o obmedzení ťažby medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími producentmi bude potrebné predĺžiť. Jeho vyjadrenie z konferencie v metropole Spojených arabských emirátov Abú Zabí môže mať významný dopad vzhľadom na kľúčovú pozíciu Saudskej Arábie v ropnom karteli OPEC, uviedla agentúra AP.

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump vyzve na preskúmanie zákona o príliš veľkých bankách, ktorých prípadný krach by mohol ohroziť stabilitu finančného systému. Príslušný výnos podpíše prezident spolu s dvomi ďalšími opatreniami v piatok na pôde federálneho ministerstva financií. Informovala o tom agentúra AP.

LONDÝN – Ekonomika eurozóny podľa prieskumu agentúry Markit v apríli rastie najrýchlejším tempom za šesť rokov. Index nákupných manažérov (PMI) eurozóny odzrkadľujúci podnikateľskú aktivitu, ktorý zostavuje agentúra Markit, v apríli posilnil na 56,7 bodu z marcovej úrovne 56,4 bodu. Hodnota indexu sa tak dostala na najvyššiu úroveň od apríla 2011.

ATÉNY – Grécko v minulom roku dosiahlo vysoký prebytok primárneho rozpočtu, a to na úrovni 3,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Ide o prebytok rozpočtu bez zahrnutia nákladov na obsluhu štátneho dlhu. Informoval o tom v piatok štatistický úrad krajiny.

Údaj o rozpočtovom prebytku by mohol byť úľavou pre ľavicovú vládu krajiny, ktorá sa s ťažkosťami snaží prekonať nezhody so zahraničnými veriteľmi pri rokovaní o uvoľnení ďalšej časti núdzových úverov. Grécko bude ďalšiu časť pôžičiek potrebovať do júla, kedy sa zvýši objem splátok jeho dlhu.

DETROIT – Americký federálny súd prikázal automobilke Volkswagen zaplatiť pokutu 2,8 mld. USD pre falšovanie emisných testov dieselových motorov. Federálny sudca Sean Cox v Detroite tak schválil dohodu medzi Volkswagenom a americkým ministerstvom spravodlivosti.

Rozhodnutie prijal v piatok, šesť týždňov po priznaní Volkswagenu, že klamal americké úrady, keď v približne 600 tis. dieselových vozidlách používal softvér, pomocou ktorého sa vyhýbal dodržiavaniu amerických pravidiel v oblasti emisií.

RÍM – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Talianska vzhľadom na vysoký verejný dlh krajiny a stagnujúcu ekonomiku. Dlhodobý emisný rating (IDR) Talianska v zahraničnej a domácej mene agentúra znížila zo stupňa BBB+ na úroveň BBB, čiže je už iba jeden stupeň nad špekulatívnym pásmom. Ratingu agentúra pridelila stabilný výhľad.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X