Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z utorka 11. apríla

Podnikam logo
12. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 11. apríla. 

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Dynamika slovenského priemyslu sa vo februári spomalila. Priemyselná produkcia medziročne po očistení o vplyv počtu pracovných dní stúpla o 2,6 %, kým v januári vzrástla o 7,5 %. Vo februári pritom spomalili dynamiku všetky zložky priemyslu. Samotná priemyselná výroba znížila oproti januáru rast o 4 percentuálne body na 2,2 %. Rast produkcie v ťažbe a dobývaní spomalil z 19,1 % až na 7,4 % a v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu z 14,2 % na 5 %. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia vo februári oproti januáru klesla o 0,9 %.

BRATISLAVA – V stavebníctve pokračoval pokles celkovej produkcie z predchádzajúceho roka. Vo februári tohto roka sa výkony odvetvia znížili medziročne o 10,7 % na 268,1 mil. eur a po zohľadnení sezónnych vplyvov boli o 2,7 % vyššie ako v januári. Za prvé dva mesiace aktuálneho roka stavebná produkcia v priemere klesla o 13,7 % na 485,7 mil. eur. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad SR (ŠÚ).

BRATISLAVA – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) odštartovala predkladanie jednotných žiadostí o priame podpory na rok 2017. Žiadatelia ich môžu predkladať od 10. apríla do 15. mája tohto roku. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. „Všetkým žiadateľom odporúčame, aby si dôkladne naštudovali podmienky pre poskytnutie podpory, čím predídu možným zníženiam platieb, respektíve sankciám z dôvodu nedodržania stanovených podmienok. Zároveň upozorňujeme, aby si žiadosti nenechávali na posledný možný termín,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

BRATISLAVA – Inšpektori práce a kontrolóri z úradov práce vlani odhalili 2 924 nelegálne zamestnaných osôb, ktoré pracovali u 1 311 zamestnávateľov. Vyplýva to zo správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania za rok 2016, ktorú v stredu vzala na vedomie vláda. „Počet odhalených nelegálne zamestnaných fyzických osôb je v porovnaní s výsledkami dosiahnutými v predchádzajúcich troch kalendárnych rokoch najvyšší,“ uvádza sa v správe. V roku 2015 štát odhalil 2 686 „načierno“ pracujúcich, v roku 2014 kontrolóri vykázali 2 335 nelegálne zamestnaných a v roku 2013 štát pri nelegálnej práci pristihol 1 323 osôb.

BRATISLAVA – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka by nemalo dotovať výstavbu nízkoenergetických rodinných domov. Vyhlásila to v utorok na tlačovej besede poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová. Ako uviedla, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) nedávno predstavila zámer dotovať výstavbu nízkoenergetických certifikovaných rodinných domov.

BRATISLAVA – Situáciu s osýpkami treba sledovať. Ako povedal po utorňajšom rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker, tí, ktorí nemajú zaočkované deti, by nad takouto možnosťou mali premýšľať. „Verím, že nie sme na tom tak zle, ani všeobecne so zaočkovanosťou, že by mala vzniknúť nejaká pandémia,“ uviedol minister. Drucker však pripustil, že v regiónoch s nižšou zaočkovanosťou, ako je napríklad Bratislavský kraj, sa ochorenie môže rozšíriť.

BRATISLAVA – V prvom štvrťroku tohto roku slovenské súdy vyhlásili 155 osobných bankrotov. V medziročnom porovnaní je to o šesť bankrotov viac. Od roku 2006 celkovo zbankrotovalo 3 078 Slovákov. “Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá vstúpila do platnosti 1. marca 2017 a vďaka ktorej sa osobný bankrot na Slovensku stal pre dlžníkov dostupnejší, sa v údajoch za prvý štvrťrok ešte nestihla prejaviť,” uviedla Jana Marková, hlavná analytička Slovak Credit Bureau (CRIF SK).

BRATISLAVA – Zavedené preventívne opatrenia proti vzniku nezrovnalostí pri čerpaní finančných prostriedkov Európskej únie neboli nastavené dostatočne účinne. Ako Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) zistil počas kontroly stavu vymáhania neoprávnených výdavkov z eurofondov, prevenciu pred nezrovnalosťami nezabezpečovali adekvátne špecializovaní zamestnanci, ktorí sú predpokladom pre úspešnejšie riešenie a vymáhanie nezrovnalostí. „Z tohto dôvodu by mali riadiace orgány a sprostredkovateľské orgány pod riadiacim orgánom venovať zvýšenú pozornosť stabilizácii, špecializácii a vzdelávaniu ľudských zdrojov,“ informovala v utorok hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

BRATISLAVA – Protimonopolný úrad (PMÚ) SR zastavil 6. marca tohto roka správne konanie vedené vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž uzatvorenej medzi spoločnosťami DWC Slovakia a Tempest zúčastnenými na verejnom obstarávaní. Išlo o zakázku s názvom Elektronické služby Úradu priemyselného vlastníctva SR. Informoval o tom úrad v tlačovej správe.

BRATISLAVA – Obchody budú od začiatku mája zatvorené počas šestnástich sviatočných dní v roku. Počas 15 sviatkov zostanú obchody zatvorené celý deň, 24. decembra bude zakázaný maloobchodný predaj po 12:00. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú v utorok podpísal prezident SR Andrej Kiska. Agentúru SITA o tom informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

BRATISLAVA – Od začiatku februára budúceho roka dostane približne polovica sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri možnosť vybrať si po odchode na dôchodok celú sumu, alebo aspoň časť úspor v druhom pilieri. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú v utorok podpísal prezident SR Andrej Kiska. V roku 2015 pritom na tzv. programový výber úspor malo nárok približne 16 % sporiteľov a v prvom polroku minulého roka 8 % sporiteľov, ktorí získali nárok na dôchodok.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Cyperská spoločnosť Paroplyn Holdings Limited sa dostala k prvým miliónom z kauzy paroplyn. Spoločnosť patriaca do portfólia finančnej skupiny Penta dostala od Bratislavskej teplárenskej dlžnú istinu v sume 9,4 milióna eur. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Penty Gabriel Tóth, tým sa predmetná pohľadávka prestala ďalej úročiť o sumu približne 120 tisíc eur mesačne. „Uhradili sme istinu, čím sme zamedzili ďalšiemu úročeniu a zvyšovaniu nášho záväzku,“ potvrdila hovorkyňa Bratislavskej teplárenskej Jarmila Galandáková. Podľa Gabriela Tótha súčasná výška všetkých nesplatených pohľadávok predstavuje ešte sumu približne 24 miliónov eur.

BRATISLAVA – Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) dosiahla v minulom roku čistý zisk na úrovni 20,42 mil. eur. Ako ďalej spoločnosť informovala na svojej internetovej stránke, v medziročnom porovnaní je to pokles o 10,2 %. Firme klesali tak čisté úrokové výnosy, ako aj čisté výnosy z poplatkov a provízií.

BRATISLAVA – Súkromný dopravca RegioJet odovzdal ministrovi dopravy a výstavby Árpádovi Érsekovi záväznú ponuku na prevádzku doteraz štátom dotovaných diaľkových vlakov na dvoch trasách zo Slovenska do Českej republiky. Týka sa to troch párov vlakov Humenné – Košice – Žilina – Praha a štyroch párov vlakov Štúrovo – Bratislava – Kúty – Praha. Ako spoločnosť v utorok informovala, ide vlastne o predĺženie liniek, ktoré už v súčasnosti prevádzkuje.

BRATISLAVA – Do výrobného portfólia bratislavského závodu automobilového koncernu Volkswagen pribudne nový SUV model. Ako informovala spoločnosť, pripravované Audi Q8 sa bude vyrábať pre zákazníkov z celého sveta exkluzívne v Bratislave. Prvé vozidlá z tohto modelu by pritom z výrobných liniek bratislavskej fabriky mali schádzať v roku 2018. Novým Audi Q8 pritom otvára značka Audi nový segment pre vyššiu triedu.

BRATISLAVA – Spoločnosť Partners Group SK v minulom roku sprostredkovala takmer 75 tisíc zmlúv. Ako ďalej firma informovala v tlačovej správe, tržby vlani zvýšila na viac ako 28 mil. eur. Rok predtým sprostredkovala vyše 69 tisíc zmlúv a tržby predstavovali bezmála 24,5 mil. eur. Podľa počtu sprostredkovaných zmlúv dominovalo v rámci klientského portfólia životné poistenie s podielom 29 %.

BRATISLAVA – Spoločnosť FlixBus, najväčší európsky prevádzkovateľ medzimestských autobusových liniek, od 12. apríla rozširuje svoju sieť po celom Slovensku o osem nových miest. Prepravca sa v tomto roku zameria na strednú a východnú Európu a vnútroštátne linky na Slovensku. Ako spoločnosť v utorok informovala, v prvej fáze budú mestá Košice, Prešov, Žilina, Trenčín, Poprad alebo Považská Bystrica prepojené až trikrát denne domácimi spojmi. Do siete prepravcu pribudnú aj Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Zelené diaľkové autobusy na už fungujúcej linke Bratislava – Viedeň budú jazdiť každú hodinu.

BRATISLAVA – Predajca obuvi Deichmann vlani na slovenskom trhu rástol. Spoločnosť Deichmann-Obuv SK zaknihovala v minulom roku obrat 64,6 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo nárast o 6,6 %. Celkovo najväčší maloobchodný predajca obuvi v krajine predal prostredníctvom svojich 70 predajní a internetového obchodu 2,65 milióna párov obuvi. Informovala o tom spoločnosť Deichmann-Obuv SK.

BRATISLAVA – Bratislavské letisko vybavilo v marci tohto roka na prílete a odlete spolu 107 595 cestujúcich, čo je medziročne o 3 % viac. Ide o najvyšší marcový počet pasažierov od roku 2009. Za prvý kvartál vybavilo najväčšie domáce letisko celkovo 298 170 cestujúcich, čo je rovnaký počet ako v tom istom období minulého roka.

BRATISLAVA – Riešenie situácie v humenskej spoločnosti Nexis Fibers, ktorá sa zaoberá výrobou syntetických vlákien pre automobilový priemysel, je zatiaľ v nedohľadne. Veritelia sa totiž na utorkovej schôdzi nedohodli a reštrukturalizačný plán neschválili. “Odročenie schvaľovacej schôdze o 15 dní znamená, že sa predlžuje neistota zamestnancov Nexis Fibers, ako aj v celom Priemyselnom parku Chemes,” uviedlo v tlačovej správe vedenie spoločnosti Chemes.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WASHINGTON – Americký Federálny rezervný systém (Fed) sa blíži k dosiahnutiu svojich cieľov v oblasti zamestnanosti a inflácie. Povedala to v pondelok jeho šéfka Janet Yellenová. Konkrétne sa síce nezaoberala otázkou načasovania budúceho zvyšovania úrokov, ale jej vyjadrenia podporujú názor, že ďalší rast úrokov sa blíži.

PEKING – Čínsky automobilový trh minulý mesiac spomalil rast. Príčinou boli oslabený dopyt po športovo-úžitkových vozidlách a klesajúce predaje minivanov. Informovala o tom v utorok čínska asociácia automobilových výrobcov. Podľa jej údajov predaje sedanov, minivanov a vozidiel SUV v marci medziročne klesli o 1,7 % po raste o 6,3 % v prvých dvoch mesiacoch roka. Po započítaní autobusov a nákladných áut však predaje na čínskom automobilovom trhu v treťom mesiaci roka celkovo posilnili o 3 % na 2,5 mil. áut.

BUDAPEŠŤ – Celková hladina spotrebiteľských cien v Maďarsku sa v marci v porovnaní s predošlým mesiacom nezmenila. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke maďarský štatistický úrad KSH. Medzimesačne sa ceny potravín a ceny tovarov dlhodobej spotreby v krajine nezmenili. Odevy a obuv oproti februáru zdraželi o 1 percento a ceny v segmente elektriny, plynu a iných palív stúpli o 0,2 percenta. Farmaceutické výrobky medzimesačne zdraželi o 0,3 percenta. Marcové ceny pohonných hmôt však v porovnaní s februárom oslabili o 1,1 percenta a alkoholické nápoje a tabak zlacneli o 0,3 percenta.

BRATISLAVA – Sezónne upravená priemyselná produkcia eurozóny vo februári medzimesačne klesla o 0,3 percenta a v rámci celej Európskej únie sa znížila o 0,2 percenta. V januári pritom priemyselná výroba medzimesačne posilnila v eurozóne aj v rámci celej EÚ, a to zhodne o 0,3 percenta. Informoval o tom v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medziročne sa februárová priemyselná výroba v eurozóne zvýšila o 1,2 percenta a v rámci celej EÚ o 2,1 percenta.

BRATISLAVA – Priemerná miera nezamestnanosti v krajinách, ktoré sú členmi Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), vo februári medzimesačne stagnovala na úrovni 6,1 percenta. V rámci eurozóny nezamestnanosť mierne klesla o 0,1 percentuálneho bodu (p.b.) na 9,5 %. Najväčšie zníženie miery nezamestnanosti evidovali v Lotyšsku, a to o 0,4 p.b. na 9,3 %, v Taliansku o 0,3 p.b. na 11,5 % a v Španielsku o 0,2 p.b. na 18 %. Na Slovensku miera nezamestnanosti vo februári oproti januáru klesla o 0,1 p.b. na 8,6 %.

BRATISLAVA – Ceny domov vo Veľkej Británii vo februári zrýchlili tempo rastu. Podľa údajov, ktoré zverejnil v utorok štatistický úrad krajiny (ONS), sa zvýšili o 5,8 % po januárovom náraste o 5,3 %. Počas prvých dvoch mesiacov roka evidovalo “veľmi silný“ dopyt aj britské združenie poskytovateľov hypotekárnych úverov (CML), kým novšie údaje poskytovateľov pôžičiek na bývanie signalizujú spomaľovanie rastu cien, upozornil portál bbc.com.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X