Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo stredy 3.mája

Podnikam logo
4. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 3. mája.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyhlásila druhé kolo výzvy na získanie štatútu Miestnej akčnej skupiny (MAS). O finančné prostriedky vo výške 200 miliónov eur sa môžu uchádzať všetci účastníci s kvalitnými stratégiami z prvého kola. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja a vidieka SR (MPRV) Vladimír Machalík.

BRATISLAVA – Aktivity na slovenskom trhu s bývaním boli aj na začiatku tohto roka podnecované využívaním výhodných úverových podmienok pri obstarávaní nehnuteľností. Ako ďalej konštatuje Národná banka Slovenska (NBS) v aktuálnom komentári, to sa prejavilo na zvýšenom dopyte po bývaní a na ďalšom raste priemernej ceny bývania. V prvom štvrťroku 2017 vzrástla v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom o 28 eur na 1 332 eur za meter štvorcový. Je to medzikvartálny rast o 2,1 % a medziročne je to viac o 7,6 %.

BRATISLAVA – Zavedenie sociálneho balíčka, ktorý predstavila strana Smer-SD, môže mať mimoriadne negatívny dopad na cestovný ruch na Slovensku, konkrétne na fungovanie hotelov a reštaurácií. Uviedli to zástupcovia Zväzu hotelov a reštaurácií na Slovensku (ZHR). Zväz kritizuje navrhované opatrenia, ktoré sa týkajú zvyšovania minimálnej mzdy a príplatkov za prácu počas víkendov a štátnych sviatkov. V hoteloch a reštauráciách to podľa zväzu povedie k zvyšovaniu nákladov a zvyšovaniu cien a zníženiu počtu domácich návštevníkov. „Tieto opatrenia budú mať veľmi negatívny vplyv na počet zamestnancov a výrazne obmedzia poskytované služby. Zníži sa konkurencieschopnosť služieb v cestovnom ruchu, pričom sa zníži aj kvalita služieb,“ uviedli hotelieri.

BRATISLAVA – Slovenské verejné financie sa prvýkrát od začiatku sledovania rozpočtovou radou v roku 2011 dostali do dlhodobo udržateľného stavu. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojej aktuálnej Správe o dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Ako na stredajšej tlačovej konferencii uviedol šéf RRZ Ivan Šramko, v porovnaní s rokom 2015 sa ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií znížil z úrovne 0,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) na vlaňajšiu hodnotu mínus 0,1 % HDP. Ako dodal šéf rozpočtovej rady, po zohľadnení makroekonomického vývoja, demografických projekcií a súčasne nastavených politík by tak v horizonte najbližších 50 rokov nemala byť prekročená horná hranica ústavného limitu na dlh.

BRATISLAVA – Na oddlženie nemocníc má Ministerstvo zdravotníctva (MZ) pripravené dva scenáre. Ako vysvetlil v stredu po rokovaní vlády šéf rezortu Tomáš Drucker, oddlžovať sa bude cez elektronický aukčný systém alebo dohodou v závislosti od určitých parametrov. „Predpokladám, že v priebehu pár týždňov zverejníme s ministerstvom financií objem peňazí, ktorý pôjde na oddlženie,“ povedal.

BRATISLAVA – Zamestnávatelia po upozornení zo Sociálnej poisťovne (SP) zaplatili nedoplatky za február tohto roka vo výške takmer 3,2 milióna eur. SP počas marca a apríla spolu odoslala 31 969 SMS a e-mailov a oslovila takto 23 321 zamestnávateľov. Informoval o tom hovorca SP Peter Višváder. Ako ďalej Višváder uviedol, výška nezaplateného poistného predstavovala 23,7 milióna eur. Časť zamestnávateľov reagovala na upozornenie a doplatila takmer 3,2 milióna eur, teda 13 % z celkovej sumy.

BRATISLAVA – Vklady súkromného sektora poklesli v marci medzimesačne o 0,1 %. Medziročný rast sa spomalil o 0,9 percentuálneho bodu na 5,1 %. Napriek nepriaznivému vývoju z tretieho mesiaca vklady súkromného sektora za celý prvý kvartál tohto roka mierne vzrástli o 0,8 %. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

BRATISLAVA – Hospodáreniu verejnej správy pomohol v minulom roku k historicky najnižšiemu deficitu najmä výrazný nárast príjmov z daní a odvodov. Podľa návrhu štátneho záverečného účtu za rok 2016, ktorý v stredu schválil vládny kabinet, totiž daňové a odvodové príjmy vlani prevýšili rozpočtovanú úroveň až o 745,4 mil. eur, čo predstavovalo pozitívny vplyv na deficit rozpočtu verejnej správy až na úrovni 0,92 % hrubého domáceho produktu (HDP). Z toho daňové príjmy boli oproti rozpočtovým plánom vyššie o 358,5 mil. eur a odvodové príjmy o 386,9 mil. eur. Verejná správa vlani hospodárila s deficitom na úrovni 1,68 % HDP, kým rozpočtovaný bol schodok v objeme 1,93 % výkonu ekonomiky.

BRATISLAVA – Karol Mrva bude pokračovať v pôsobení v Bankovej rade Národnej banky Slovenska (NBS) aj štvrté funkčné obdobie. Rozhodol o tom vládny kabinet, ktorý ho s účinnosťou od 2. júna 2017 opätovne zvolil za člena bankovej rady centrálnej banky. Súčasné funkčné obdobie mu uplynie 1. júna tohto roku. Prvýkrát bol do vedenia centrálnej banky zvolený ešte v roku 2000, následne bol do pozície člena bankovej rady vymenovaný aj v roku 2007 a v roku 2012.

BRATISLAVA – Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie (EÚ) v programovom období 2007 až 2013 v štrnástich operačných programoch k 31. marcu tohto roka 11,270 mld. eur. Miera čerpania dosiahla 97,01 % z celkového záväzku takmer 11,618 mld. eur. Využitie eurofondov oproti koncu februára po úpravách kleslo o 850 tis. eur a miera o 0,01 percentuálneho bodu. Jedenásť hlavných operačných programov v Národnom strategickom referenčnom rámci 2007 – 2013 zo zdrojov EÚ využilo ku koncu marca 11,146 mld. eur, čiže 97,07 % zo záväzku 11,483 mld. eur. Vyplýva to z informácií zverejnených na portáli ministerstva financií.

BRATISLAVA – Európska komisia (EK) schválila slovenskú schému podpory vnútrozemskej vodnej dopravy vo forme oslobodenia všetkých hospodárskych subjektov od zaplatenia spotrebnej dane na palivo pre plavidlá vnútrozemskej vodnej dopravy. Ako informovalo Zastúpenie EK na Slovensku, schéma štátnej pomoci sa vzťahuje na obdobie desiatich rokov. Predpokladaný rozpočet je približne 38,4 milióna eur.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) AXA dosiahla za minulý rok čistý zisk 605 tisíc eur. Medziročne ide o pokles o 265 tisíc eur. Celkové výnosy spoločnosti za vlaňajšok predstavovali 3,6 mil. eur a celkové náklady 2,8 mil. eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení spoločnosti DDS AXA za rok 2016.

BRATISLAVA – ČSOB stavebná sporiteľňa má od mája nové vedenie. Riaditeľom sa stal Radomír Kašiar. Do spoločnosti prichádza z pozície riaditeľa divízie finančného reportingu, účtovného riadenia a nákupu ČSOB. Informovala o tom firma v tlačovej správe. Radomír Kašiar má viac než sedemnásťročné skúsenosti z bankového aj poistného sektora. V ČSOB pôsobí od roku 2007.

BRATISLAVA – Firma podnikateľa Mariána Kočnera žaluje televíziu Markíza. Informuje o tom týždenník Trend. Podľa neho firma žiada vyplatenie zmeniek, ktoré vystavil ešte v júni 2000 bývalý riaditeľ televízie Pavol Rusko. Štyri zmenky za spolu 69 miliónov eur mali byť garantované spoločnosťou Markíza, za ktorú sa podpísal rovnako P. Rusko ako vtedajší akcionár.

KOŠICE – Spoločnosť Ness Košice Development Center (Ness KDC) zamestnáva už viac ako 500 ľudí. Spolu tvoria spoločnosť, ktorá poskytuje služby v oblasti softvérového inžinierstva pre globálnych klientov už takmer 12 rokov. Firma s 20-percentným medziročným rastom je súčasťou korporácie Ness Digital Engineering vlastnenou skupinou amerických investorov Rohytan Group. Informovala o tom v tlačovej správe spoločnosť Ness Košice. Firma prijala v posledných troch rokoch viac ako 270 IT špecialistov.

BRATISLAVA – Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) dosiahla v minulom roku čistý zisk vyše 57,3 milióna eur. Riadne valné zhromaždenie, ktoré prerokovalo a schválilo účtovnú závierku, rozhodlo, že zisk poputuje do položky nerozdelený zisk. Ako informoval vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák, podnik zaznamenal v sledovanom období výnosy v objeme viac ako 368 miliónov eur pri celkových nákladoch vrátane dane z príjmov necelých 311 miliónov eur.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BUDAPEŠŤ – Maďarský export tovarov, vyjadrený v eurách, vo februári medziročne posilnil o 5,5 percenta a a dovoz do krajiny sa oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšil o 7,5 percenta. Maďarsko vo februári vyviezlo tovary v hodnote 8,1 mld. eur a doviezlo tovary za 7,3 mld. eur. Dosiahlo tak prebytok v sume 811 mil. eur, čo však znamenalo, že v medziročnom porovnaní prebytok klesol o 86 mil. eur. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke maďarský štatistický úrad KSH.

LONDÝN – Člen britskej vlády David Davis, ktorý je hlavným vyjednávačom pre rokovania o brexite, odmietol názor, že Británia bude mať v čase odchodu z EÚ voči bloku finančné záväzky v sume 100 mld. eur. Minister pre brexit pre televíznu stanicu ITV povedal, že EÚ nemôže svojvoľne určiť sumu britských záväzkov a jej konečná výška bude bude výsledkom rokovaní.

FRANKFURT – Nemecký výrobca automobilov Volkswagen (VW) v prvom kvartáli zvýšil svoj zisk pred zdanením o 44 % na 3,4 mld. eur zo sumy 2,4 mld. eur v rovnakom období minulého roka. Ako skupina informovala v stredu, výsledok zlepšila vďaka efektívnemu znižovaniu nákladov, pozitívnym kurzovým vplyvom a obchodnou stratégiou zameranou na podporu predaja ziskovejších modelov. Pokuty a ďalšie náklady súvisiace s emisným škandálom síce zasiahli cash flow firmy, finančné základy automobilky však zostávajú silné, uviedol finančný riaditeľ koncernu Frank Witter.

BERLÍN – Miera nezamestnanosti v Nemecku sa v apríli znížila pod hranicu 6 percent, keďže situácia na trhu práce v najväčšej európskej ekonomike sa naďalej zlepšuje. Spolkový úrad práce v stredu informoval, že nezamestnanosť v krajine minulý mesiac klesla na 5,8 percenta z úrovne 6 percent, na ktorej sa nachádzala v marci. Počet registrovaných nezamestnaných v Nemecku sa v apríli znížil o približne 94 tisíc.

BRATISLAVA – Sezónne upravený hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v prvom kvartáli tohto roka oproti predchádzajúcemu štvrťroku posilnil o 0,5 percenta. Hospodárstvo celej 28-člennej Európskej únie sa počas januára až marca medzikvartálne zväčšilo o 0,4 percenta. Vyplýva to z predbežného rýchleho odhadu štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý o tom informoval v stredu.

BRATISLAVA – Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne v marci medzimesačne klesli o 0,3 % a v rámci celej 28-člennej Európskej únie sa znížili o 0,2 % po tom, ako vo februári v eurozóne aj v celej EÚ medzimesačne stagnovali. Medziročne boli marcové priemyselné ceny v eurozóne vyššie o 3,9 % a v rámci celej EÚ vzrástli o 4,6 %. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

LONDÝN – Americká banka JPMorgan Chase & Co. presunie stovky zamestnancov z Londýna do Dublinu, Frankfurtu a Luxemburgu v súvislosti s prípravami Veľkej Británie na odchod z Európskej únie. Povedal to šéf divízie investičného bankovníctva banky JPMorgan Daniel Pinto. „Niektorí sa presunú v najbližšom období,“ vyjadril sa v utorok pre Bloomberg News.

WASHINGTON – Americkí súkromní zamestnávatelia v apríli vytvorili 177 tis. nových pracovných pozícií. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti ADP, ktorého výsledky zverejnila v stredu. Takýto silný rast počtu nových pracovných miest naznačuje, že ekonomika USA stále expanduje napriek nedávnym náznakom spomalenia. Najviac pracovných pozícii v apríli pribudlo v sektore služieb, v priemysle sa vytvorilo iba 11 tis. nových miest a stavebné firmy 2 tis. miest zrušili.

DUBLIN – Miera nezamestnanosti v Írsku podľa sezónne upravených údajov v apríli klesla na 6,2 percenta z marcovej úrovne 6,4 percenta. Ešte výraznejšie sa nezamestnanosť v krajine znížila medziročne, keďže v marci 2016 bola vo výške 8,4 percenta. Sezónne upravený počet nezamestnaných v Írsku v apríli klesol na 135 800 z marcových 140 600. Medziročne sa počet Írov bez práce zmenšil o 47 300. Informoval o tom v stredu na svojej internetovej stránke írsky štatistický úrad.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X