Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo štvrtka 20. apríla

Podnikam logo
21. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 20. apríla.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu marca tohto roka 8,04 %. Oproti februáru sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,35 percentuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 1,85 percentuálneho bodu.

Na štvrtkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 219 149 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti februáru ide o pokles o 9 516 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 49 410 osôb.

BRATISLAVA – V siedmom kole prideľovania podpory na kúpu a inštaláciu fotovoltických panelov získalo poukážky 339 domácností. Z nich 55 dostane poukážky na systémy bez využitia elektrických akumulátorov. „Vydali sme poukážky v celkovej hodnote jeden milión eur.

Do 30 dní od vydania ich musia domácnosti spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú tri mesiace,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Stanislav Jurikovič.

BRATISLAVA – Zamestnanci, ktorí sa ešte nerozhodli či a komu darujú dve, resp. tri percentá z dane, majú na to posledné dni. Upozorňuje na to finančná správa. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2016, totiž predkladajú vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na osobitnom tlačive v lehote do 2. mája 2017.

BRATISLAVA – Zavedenie povinných trinástych platov by na Slovensku zabrzdilo rast miezd. Na štvrtkovom brífingu to uviedol predseda Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Kremský.

Ako povedal, podnikatelia vyplácajú peniaze najmä vtedy, keď sa firme darí, a podporujú oslobodenie trinástych platov či koncoročných odmien od daní a odvodov, chcú však zachovať dobrovoľnosť ich vyplácania.

BRATISLAVA – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) upozorňuje pestovateľov ovocia a zeleniny na aprílové mrazy, ktoré môžu vážne poškodiť úrodu. Vyzvalo preto ovocinárov i záhradkárov, aby vykonali prevenciu využitím parafínových sviec, netkanej textílie alebo ďalších foriem protimrazovej ochrany.

Ministerstvo vo vyhlásení konštatuje, že k celoplošnému zničeniu ovocných sadov zatiaľ až na malé lokálne poškodenia stromov a ich kvetov nedošlo. Podľa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho by však noc zo štvrtka na piatok mala byť rozhodujúca, lebo teploty majú klesnúť pod -2 až -3 °C. Prízemná teplota pritom môže byť ešte nižšia a mohla by poškodiť a úplne zničiť jahody.

BRATISLAVA – Nízka mzda, prepracovanosť a minimálna podpora zamestnávateľov pri sústavnom vzdelávaní. To sú hlavné dôvody nespokojnosti sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila v štvrtom kvartáli minulého roka Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

Prieskum, o ktorého výsledkoch informovali zástupcovia komory vo štvrtok na tlačovej konferencii, sa uskutočnil formou písomných dotazníkov od 1. októbra 2016 do 31. decembra 2016 na reprezentatívnej výskumnej vzorke 2298 sestier, z toho 2205 žien a 93 mužov.

Viac ako tri štvrtiny opýtaných sestier (1734) nie je spokojných so svojou mzdou v porovnaní s výkonom odborných pracovných činností. Iba tri percentá sestier je rozhodne spokojná so svojou mzdou, respektíve skôr spokojná (19 %), zvyšné sestry sa nechceli vyjadriť k svojmu platu.

BRATISLAVA – Takmer polovica štatutárov spoločností zapísaných v obchodnom registri stále nemá vybavený alebo aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom.

Od 1. júla pritom s nimi začne štát komunikovať elektronicky cez štátne schránky na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk. Bez aktivovaného občianskeho preukazu s čipom nie je možné sa do schránky dostať a teda nie je možná ani elektronická komunikácia. Upozorňuje na to rezort vnútra.

BRATISLAVA – Nelegálne zamestnávanie občanov SR by sa malo stať trestným činom. Navrhujú to poslanci z hnutia OĽaNO-NOVA Ján Marosz a Eduard Heger, ktorí predložili do parlamentu novelu Trestného zákona.

Ako upozornili vo štvrtok na brífingu, trestný zákon v súčasnosti pozná trestný čin nelegálneho zamestnávania iba u cudzích štátnych príslušníkov.

BRATISLAVA – Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) v tomto roku s najväčšou pravdepodobnosťou nebude štatistom pri rokovaní o výške minimálnej mzdy na Slovensku na rok 2018. Na tlačovej besede po štvrtkovom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) to uviedol prvý viceprezident RÚZ Luboš Sirota.

„O minimálnej mzde je dávno rozhodnuté ešte predtým, než sa malo sadnúť za rokovací stôl,“ povedal v reakcii na návrh odborárov zvýšiť minimálnu mzdu na budúci rok o 57 eur na 492 eur.

BRATISLAVA – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa nezlepšuje. Na tlačovej besede po štvrtkovom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) to uviedol prvý viceprezident RÚZ Luboš Sirota.

„Opatrenia, ktoré sa prijímajú, prichádzajú neskoro,“ povedal. Ako príklad uviedol nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku, o čom zamestnávatelia podľa neho hovoria už dva roky. Slovensko sa pritom podľa jeho slov nevyhne tomu, aby po vzore Českej republiky viac otvorilo svoj pracovný trh.

BRATISLAVA – Moderné odbory Volkswagen (MOV) trvajú na požiadavke, aby sa v novej kolektívnej zmluve tarifné mzdy zamestnancom Volkswagen Slovakia zvýšili o 16 %. Predseda MOV Zoroslav Smolinský nevylúčil, že ak im vedenie automobilky nevyhovie, odbory vyhlásia ostrý štrajk. Informoval o tom prostredníctvom tlačovej správy Smolinský.

V poradí už šieste kolo kolektívneho vyjednávania vo Volkswagene Slovakia ale podľa Smolinského smeruje k naplneniu požiadaviek odborárov, čím by sa tarifné mzdy zvýšili o 16 %. „Kým v predchádzajúcich kolách kolektívneho vyjednávania bola táto požiadavka opakovane zamietnutá, dnes ju zamestnávateľ neodmietol a vybral si čas na prepočítanie jej finančných dopadov pre podnik, a to do utorka 25. apríla, kedy bude Kolektívne vyjednávanie pokračovať,“ uviedol Smolinský.

BANSKÁ BYSTRICA – Novovybudované izby s príjemnejším a komfortnejším prostredím získajú od dnes pacienti na chirurgickom oddelení Nemocnice Zvolen, člena skupiny AGEL. O ukončení päťmesačnej rekonštrukcie informovala agentúru SITA tlačová hovorkyňa AGEL SK a.s. Marta Csergeová. Modernizáciu druhej časti tretieho poschodia chirurgického pavilónu ukončili vďaka investícii za viac ako 130 tisíc eur.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Spoločnosť RM-S Market, o.c.p. mení názov na JELLYFISH, o.c.p. Ako informovala spoločnosť v tlačovej správe, rozhodla o tom dozorná rada firmy. Nový názov spoločnosti bol do Obchodného registra SR zapísaný 28. marca tohto roka.

Firma avizovala zmenu názvu ešte v októbri 2016. “S novou značkou chceme osloviť nielen nových investorov, ale aj existujúcich klientov inovovanými produktmi a efektívnejšími službami,” povedala generálna riaditeľka Lucia Kuruczová.

BRATISLAVA – V minulom roku na Slovensku zaniklo 8 579 firiem. V počte ukončených podnikaní je to druhé najhoršie číslo od finančnej krízy v roku 2009. Vyplýva to z analýzy dátovej spoločnosti Bisnode Slovensko.

Za posledných sedem rokov zaniklo na Slovensku spolu 44 749 spoločností. Oproti roku 2009 tak minuloročné čísla ukazujú 200-percentný nárast počtu zatvorených spoločností.

Podľa analytikov z Bisnode Slovensko je za tým viac dôvodov. Jedným z nich je kríza, respektíve pokrízové obdobie, keď mnohé firmy ukončili podnikanie alebo zmenili smer svojho biznisu. Rušenie spoločností pokračovalo aj po kríze, síce v menšom počte, no kontinuálne.

BRATISLAVA – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pokračuje v zhodnocovaní materiálov z vyraďovania jadrových elektrární A1 a V1 v Jaslovských Bohuniciach. „Naša spoločnosť v prvom štvrťroku vrátila do recyklačného procesu vyše 46 ton druhotných surovín,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) chce v nasledujúcich piatich rokoch preinvestovať vyše 700 mil. eur do modernizácie železničnej dopravy.

Vyhlásil to generálny riaditeľ spoločnosti Filip Hlubocký po jeho štvrtkovej diskusii o investíciách do regionálnej osobnej koľajovej dopravy s ministrom dopravy Árpádom Érskehom, predsedom predstavenstva ŽSR Martinom Erdössym a zástupcami samosprávnych krajov.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WASHINGTON – Americká ekonomika pokračuje v raste a silný trh práce vytvára tlak na zvyšovanie miezd v mnohých odvetviach. Vyplýva to z aktuálnej správy, ktorú zverejnila v stredu americká centrálna banka (Fed).

Podľa tzv. Béžovej knihy, ktorá sa opiera o situačné hlásenia pobočiek Federálneho rezervného systému, „skromný alebo mierny“ rast v období od polovice marca do začiatku apríla banka evidovala vo všetkých dvanástich regiónoch.

Motorom rastu boli spotrebiteľské výdavky, turizmus, bytová výstavba a spracovateľský priemysel. Trh práce začína byť nasýtený a v odvetviach, ktoré čelia nedostatku pracovných síl, mzdy zrýchľovali rast.

WIESBADEN – Ceny nemeckých priemyselných výrobcov v marci oproti rovnakému mesiacu vlaňajška posilnili o 3,1 percenta. Tempo ich medziročného rastu tak zostalo na februárovej úrovni.

Medzimesačne sa marcové ceny priemyselných producentov krajiny nezmenili. Ich medzimesačný rast sa tak zastavil po februárovom raste o 0,2 percenta a januárovom posilnení o 0,7 percenta. Informoval o tom vo štvrtok na svojej internetovej stránke nemecký štatistický úrad Destatis.

BUDAPEŠŤ – Priemerná hrubá mzda v Maďarsku vo februári bola v sume 274 800 forintov (HUF). Išlo o zárobok zamestnancov pracujúcich na plný úväzok v súkromných firmách, ktoré majú aspoň päť pracovníkov, či v rozpočtových a neziskových organizáciách.

V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka hrubá aj čistá mzda v krajine stúpla o 10,7 percenta. Informoval o tom vo štvrtok na svojej internetovej stránke maďarský štatistický úrad KSH.

BRATISLAVA – Stavebná výroba v eurozóne vo februári podľa sezónne upravených údajov medzimesačne posilnila o 6,9 percenta po januárovom oslabení o 2,4 percenta.

Podobne sa zotavila aj stavebná produkcia v rámci celej Európskej únie, ktorá vo februári medzimesačne stúpla o 4,4 percenta po januárovom poklese o 1,5 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Medziročne stavebníctvo eurozóny vo februári vzrástlo o 7,1 percenta a v rámci celej EÚ sa zväčšilo o 5,2 percenta.

ABÚ ZABÍ – Saudskoarabský minister ropného priemyslu Chálid al-Falíh vo štvrtok naznačil, že dohodu o obmedzení ťažby medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími producentmi bude potrebné predĺžiť.

Jeho vyjadrenie z konferencie v metropole Spojených arabských emirátov Abú Zabí môže mať významný dopad vzhľadom na kľúčovú pozíciu Saudskej Arábie v ropnom karteli OPEC, uviedla agentúra AP.

TOKIO – Japonskí predstavitelia naznačujú, že Tokio má naďalej v úmysle usilovať sa o Dohodu o transpacifickom partnerstve (TPP), napriek tomu, že USA od nej odstúpili.

Japonský vicepremiér Taro Aso pre štvrtkové vysielanie spoločnosti NHK vyjadril presvedčenie, že rokovania o TPP ponúknu Japonsku väčšie výhody ako bilaterálne vyjednávania s USA.

„Na zasadaní Ázijsko-tichomorskej spolupráce (APEC) v máji sa bude diskutovať o možnosti odštartovať 11-člennú TPP bez USA,“ povedal vicepremiér.

WASHINGTON – Počet nových nezamestnaných v USA, ktorí požiadali o štátnu podporu, minulý týždeň stúpol, ale zostal na nízkej úrovni. Počet nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v krajine vzrástol o 10 tis. na sezónne upravených 244 tis., informovalo vo štvrtok americké ministerstvo práce. Pod hranicou 300 tis. je počet nových žiadateľov už 111 týždňov, čo je najdlhšie obdobie od roku 1970.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X