Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo štvrtka 4. mája

Podnikam logo
5. mája 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 4. mája

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie v novom programovom období 2014 – 2020 do 31. marca v ôsmich z jedenástich programov 660,69 mil. eur. Znamená to 4,72 % z celkovej alokácie všetkých programov v sume takmer 13,990 mld. eur bez Programu rozvoja vidieka. Oproti koncu februára čerpanie peňazí EÚ vzrástlo o 48,09 mil. eur a miera o 0,34 percentuálneho bodu. Vyplýva to z informácií ministerstva financií ako certifikačného orgánu týchto programov.

BRATISLAVA – Tržby v maloobchode na Slovensku v marci medziročne stúpli o 7,5 %. Zaznamenali tak vôbec najvyšší rast za minimálne posledných osem rokov, pokiaľ siahajú historické dáta štatistikov a centrálnej banky. Oproti februáru sa dynamika rastu maloobchodných tržieb zvýšila o 1,9 percentuálneho bodu. Medzimesačne stúpli tržby v maloobchode v marci oproti februáru o 1,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

BRATISLAVA – Na Slovensku zatiaľ nie je zavedený celonárodný skríning onkologických ochorení koordinovaný štátom. Union zdravotná poisťovňa začína s pilotnou fázou svojho programu vybraných onkologických ochorení. Informovala o tom členka predstavenstva Union ZP Elena Májeková. Koordinovaný skríning funguje napríklad vo Fínsku, Nórsku, Dánsku či Švédsku, kde na vyšetrenia chodí až 70 % ľudí. Česká republika zaviedla skríningový program v roku 2014.

BRATISLAVA – Polícia stále preveruje informácie týkajúce sa bývalého šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozefa Holjenčíka. Hovorca policajného prezídia Martin Wäldl pre agentúru SITA uviedol, že v súvislosti s touto osobou boli podané dve trestné oznámenia. Obe sa týkajú podozrenia z trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Jedno z oznámení už bolo 6. apríla odmietnuté, voči čomu podal oznamovateľ sťažnosť. Rozhodovať o nej bude dozorujúci prokurátor. V prípade druhého trestného oznámenia ešte nepadlo meritórne rozhodnutie vzhľadom na to, že ho je potrebné doplniť, vysvetlil hovorca.

BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva chce znižovať byrokraciu pre podnikateľov. Pripravilo preto prvý balík 34 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorý onedlho predloží do medzirezortného pripomienkového konania. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol minister hospodárstva Peter Žiga, podnikateľom by mali tieto opatrenia ušetriť 44 mil. eur. Zároveň avizuje, že tento balík nebude posledný a v prvom štvrťroku budúceho roka ministerstvo predloží ďalší. Aktuálne navrhované zmeny by pritom mohli byť účinné už v tomto roku.

RATISLAVA – Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK) si zvolila v stredu na svojom riadnom valnom zhromaždení za prezidenta Jürgena Knie, konateľa spoločnosti Manz Slovakia. Doterajší člen predstavenstva Knie prevezme funkciu po Vladimírovi Slezákovi, ktorý podľa stanov už nemohol kandidovať. Slezák bol ako prezident na čele SNOPK šesť rokov. Informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy SNOPK.

BRATISLAVA – Slovenský a český regulačný úrad nadviažu užšiu spoluprácu. Podpredseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Miroslav Čelinský a predsedníčka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková oznámili spoločný zámer, týkajúci sa možností zabezpečenia (hedžingu) podľa európskeho nariadenia. Týmto nariadením sa stanovuje usmernenie pre prideľovanie dlhodobých kapacít na hranici ponukovej oblasti Českej republiky a Slovenskej republiky. „Dohoda je výsledkom intenzívnych rokovaní oboch strán,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

BRATISLAVA – Finančná správa SR vrátila svojim klientom na preplatkoch z daní už takmer 300 miliónov eur. Ako ďalej priblížila hovorkyňa daniarov Patrícia Macíková, zároveň daňové úrady zaznamenali najviac odkladov za ostatné roky. „Finančná správa si plní svoje povinnosti a k 2. máju zaslala na účty takmer 325 tisíc firiem a občanov sumu 273 397 022 eur. Suma sa každý dňom zvyšuje, nakoľko finančná správa posiela každý deň ďalšie tisícky zvyšných preplatkov. Všetky budú odoslané do 10. mája tohto roka,“ dodala.

BRATISLAVA – Zlepšenie kvality prípravy verejných súťažných podkladov by znížilo nejasnosti stavebných firiem pri vypracovávaní ponúk. Konštatoval to Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS). „Za hodnovernosť jednotlivých položiek stavebných prác a ich cenu v súčasnosti prioritne zodpovedajú stavebné firmy. Ich úroveň skutočnej odbornosti a spôsobilosti sa ale paradoxne pri verejnom obstarávaní často neskúma,“ upozornil ZSPS.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BANSKÁ BYSTRICA – S dodávkami dreva na základe ratingu začne štátny podnik Lesy SR od januára 2018. Spoločnosť sa dohodla so Zväzom spracovateľov dreva (ZSD) na nových pravidlách predaja dreva spracovateľským organizáciám. Základným kritériom bude reálny objem spracovaného dreva za predchádzajúce obdobie. „S kľúčovými spracovateľmi podpíše podnik dlhodobé zmluvy, ktorých predpokladaná dĺžka bude na tri až päť rokov. Tie prinesú spracovateľským firmám istotu dodávok a umožnia im strategické plánovanie a rozvoj,“ uviedol pre tlačovú agentúru SITA vedúci odboru komunikácie Lesov SR Vlastimil Rezek.

BRATISLAVA – Prima banka dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk 3,5 mil. eur pri medziročnom raste o 2 %. Ako ďalej banka informovala v tlačovej správe, k výsledkom opäť prispelo jej trvalé zameranie na jednoduchosť a vnútornú efektivitu. Vďaka tomu sa spoločnosti v prvom štvrťroku podarilo v medziročnom porovnaní znížiť prevádzkové náklady o 7 %.

LEVOČA – V levočskej nemocnici vo štvrtok otvorili nové oddelenie dlhodobej intenzívnej starostlivosti (ODIS), ide o prvé takéto oddelenie na východnom Slovensku a tretie na celom Slovensku. Investícia nemocnice predstavuje viac ako 290 tisíc eur, z toho technické vybavenie si vyžiadalo cez 153 tisíc eur. Novovybudované šesťlôžkové ODIS vzniklo za deväť mesiacov vďaka komplexnej rekonštrukcii Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny. Na Slovensku sú zriadené dve zariadenia chronickej intenzívnej starostlivosti, pre západné Slovensko v Trnave a pre stredné Slovensko v Banskej Bystrici.

BRATISLAVA – V Zlatých Moravciach plánujú vybudovať nový priemyselný park. Postaviť ho za približne 25 miliónov eur chce spoločnosť Ardis. „Vybudovanie priemyselného areálu pre budúcich investorov v tomto území má opodstatnenie vzhľadom na pomerne dobré napojenie na infraštruktúru, dopyt investorov a celkový priemyselný charakter oblasti,“ uviedol investor vo svojom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

BRATISLAVA – Štátny podnik Lesy SR v minulom roku hospodáril so ziskom 8,56 milióna eur, čo je o vyše desatinu viac, ako bol pôvodný plánovaný hospodársky výsledok, teda 7,7 milióna eur. Uviedol to na štvrtkovom brífingu generálny riaditeľ podniku Lesy SR Marián Staník, kde spolu so zástupcami Štátnych lesov TANAP a Lesopoľnohospodárskym majetkom Ulič informovali o hospodárskych výsledkoch za rok 2016.

BRATISLAVA – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s. (TMR) plánuje v tomto finančnom roku 2016/2017 preinvestovať spolu 83 miliónov eur. TMR sa zameria najmä na poľské lyžiarske stredisko Szczyrk a Sliezsky zábavný park Legendia, kde preinvestuje 57 miliónov eur. Ďalších 26 miliónov eur pôjde podľa zverejnených informácií do prevádzok vo Vysokých Tatrách a do strediska Jasná Nízke Tatry.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

WASHINGTON – Centrálna banka USA svoju hlavnú úrokovú sadzbu nezmenila a ponechala ju na úrovni v blízkosti 1 %. Americký Federálny rezervný systém (Fed) však naznačil, že odolnosť ekonomiky USA a dobrá situácia na trhu práce budú dôvodom na zvýšenie úrokov v neskoršej časti tohto roka. Vo vyhlásení, ktoré zverejnil v stredu po skončení svojho zasadania, Fed poznamenal, že ekonomika sa počas januára až marca výrazne spomalila. Očakáva však, že toto spomalenie bude „prechodné“.

LONDÝN – Ekonomický rast 19-člennej eurozóny v apríli podľa prieskumu agentúry IHS Markit dosiahol najrýchlejšie tempo za šesť rokov. Zložený index nákupných manažérov (PMI) odzrkadľujúci aktivitu v ekonomike, ktorý agentúra zostavuje, v apríli posilnil na 56,8 bodu z úrovne 56,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Hodnota indexu sa tak dostala najvyššie od apríla 2011.

BRATISLAVA – Maloobchodné tržby v eurozóne podľa sezónne upravených údajov v marci medzimesačne posilnili o 0,3 percenta, ale v rámci celej 28-člennej Európskej únie o 0,2 percenta klesli. Medzimesačný vývoj maloobchodu sa tak zhoršil, keďže vo februári maloobchodné tržby v eurozóne oproti predošlému mesiacu stúpli o 0,5 percenta a v rámci celej EÚ o 0,7 percenta. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Medziročne sa marcové kalendárne upravené tržby maloobchodu eurozóny zvýšili o 2,3 percenta a v rámci celej EÚ stúpli o 2,5 percenta.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X