Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike v septembri 2014
Podnikam.SK vám prináša súhrn najdôležitejších udalostí v hospodárskej politike, podnikovej ekonomike a legislatíve, ktoré sa stali počas septembra 2014.
2. septembra
► Reverzný tok plynu cez plynovod Vojany – Užhorod uviedli v utorok do komerčnej prevádzky na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch, okres Michalovce. Počas prevádzky môže slovenský prepravca Eustream na Ukrajinu cez plynovod Vojany – Užhorod dodať plyn v objeme viac ako 10 mld. kubických metrov ročne.
► Schodok štátneho rozpočtu za osem mesiacov tohto roka predstavoval 2,42 mld. eur. V samotnom auguste sa tak navýšil o 267 mil. eur. Príjmy štátneho rozpočtu pritom medziročne mierne vzrástli o 3,4 % na 7,214 mld. eur, čo predstavovalo 51,1 % z celoročne rozpočtovanej úrovne, kým výdavky vzrástli o 8,4 % na 9,634 mld. eur. Z celoročného rozpočtu výdavkov sa tak zatiaľ vyčerpalo 55,4 %.
► Ministerstvo zdravotníctva (MZ) počas uplynulého mesiaca kontaktovalo prevádzkovateľov nemocníc, developerov i finančných investorov, ktorí by mohli mať záujem o projekt novej bratislavskej nemocnice. Tá by mala byť založená na verejno-súkromnom partnerstve.
► Napriek tomu, že verejný dlh v minulom roku prekročil 55 % HDP a prelomil druhú aj tretiu hranicu dlhovej brzdy, vláda nepredložila dostatočnú víziu stlačenia dlhu späť pod 50 %. Konštatuje to vo svojej správe o hodnotení plnenia pravidiel rozpočtovej transparentnosti za rok 2013 Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
3. septembra
► Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014-2015.
► Ekonomika Slovenska v druhom štvrťroku tohto roka mierne zrýchlila svoju dynamiku. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž hrubý domáci produkt v sledovanom období medziročne reálne stúpol o 2,5 %, čím zrýchlil svoj rast z prvého štvrťroka o 0,1 percentuálneho bodu. Zároveň tak ekonomika rástla oproti druhému kvartálu minulého roka rýchlejšie o 1,7 percentuálneho bodu.
► Investičná aktivita sa v druhom štvrťroku na Slovensku zvýšila. Celková tvorba hrubého kapitálu totiž podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla od apríla do júna 3,496 mld. eur, čo znamenalo medziročný rast až o 16,9 %.
► Investičná skupina Penta vstupuje na mediálny trh a to prostredníctvom spolupráce s holandskou investičnou spoločnosťou V 3 Media Holdings. Tá právoplatne uzatvorila akvizíciu vydavateľstva 7 Plus, a.s., vrátane internetovej spoločnosti Centrum Holdings, a akvizíciu vydavateľstva Trend Holding, s.r.o.,
4. septembra
► Zamestnanci krupinskej strojárskej firmy Way Industries vo štvrtok popoludní na hodinu zastavili výrobu pre výstražný štrajk s protestným pochodom po meste. Po protestnom zhromaždení spred týždňa ním pokračovali v boji za doplatenie svojich miezd za jún a júl a zastavenie prepúšťania vo fabrike.
► V prípade vzniku ropnej krízy sa bude môcť Slovensko spoľahnúť na pomoc od Chorvátska. Slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, už aj podpísal s chorvátskou firmou Janaf memorandum o porozumení. V ňom obe spoločnosti spečatili spoluprácu pri preprave a skladovaní ropy, ako aj pri výmene strategických informácií v oblasti energetiky.
► Slovenská poisťovňa (Allianz-SP) požiadala Národnú banku Slovenska o licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. „Naša poisťovňa sa pripravuje na plynulé a bezproblémové vyplácanie dôchodkov z druhého piliera od začiatku roka 2015,“ uviedol prezident Allianz-SP Marek Jankovič. Národná banka Slovenska má šesť mesiacov na potvrdenie tejto žiadosti a vydanie licencie pre poisťovňu.
5. septembra
► Premiér Robert Fico po vyfáraní z nováckych baní vyhlásil, že štát sa možno pokúsi získať akcie talianskej spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach (SE). Podľa neho by to mohlo ešte zintenzívniť spoluprácu medzi Hornonitrianskymi baňami a Elektrárňou Nováky.
► Ak by sa v budúcom roku popri zvyšovaní miezd lekárov, ktoré je upravené v legislatíve, navyšovali aj platy sestier a zaviedla sa i odvodová odpočítateľná položka so zvýšením minimálnej mzdy, zdravotníctvo by to stálo 266 mil. eur. Ak by sa popritom navyšovali aj mzdy časti zamestnancov cez kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, dopad by sa vyšplhal až na sumu 272 mil. eur. Vyplýva to zo štúdie Health Policy Institute (HPI).
8. septembra
► Investičná skupina Penta Investments je podľa informácií motejlek.com pomerne blízko k dohode o vstupe do slovenského vydavateľského domu Petit Press, ktorého vlajkovou loďou je denník Sme.
► Zahraničný obchod Slovenska zotrváva aj v siedmom mesiaci tohto roka vo vysokom prebytku. V júli totiž vývozy prevýšili dovozy o 422,4 mil. eur. Mesiac predtým predstavoval prebytok 502,7 mil. eur. Medziročne bol júlový prebytok vyšší o takmer 300 mil. eur. Vyplýva to z predbežných údajov zverejnených Štatistickým úradom SR.
9. septembra
► Spoločnosť Slovakia Steel Mills požiada o ochranu pred veriteľmi. Vedenie spoločnosti totiž dalo vypracovať reštrukturalizačný plán, na základe ktorého minioceliareň požiada o súdnu ochranu pred veriteľmi. Informovala o tom samotná spoločnosť.
► Republiková únia zamestnávateľov, Klub 500 a Slovenská obchodná a priemyselná komora kritizujú kroky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten mal totiž od augusta zvýšiť tarifu za prevádzkovanie systému o viac ako 10 %. Tarifa za prevádzkovanie systému pritom tvorí zhruba 11 % z koncovej ceny elektriny.
► Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) je znepokojená tým, že navrhované nové sadzby dane z motorových vozidiel sú aj po znížení stále vyššie ako napríklad v Českej republike. Predseda UNAS-u Milan Laurinec na brífingu v utorok povedal, že iba znížením tejto dane na úroveň ČR sa zastaví odliv autodopravcov.
► Slovensko má možnosti prísunu ropy z iných zdrojov v prípade, že by k nám neprišla z Ruskej federácie (RF), bolo by to však drahšie. Na utorkovej tlačovej besede to vyhlásil premiér Robert Fico, ktorý reagoval na nový balík sankcií Európskej únie (EÚ) voči Rusku.
10. septembra
► Prípadná plynová kríza počas najbližšej vykurovacej sezóny by nás už nemala tak prekvapiť ako pred viac ako piatimi rokmi. Zhodol sa na tom vládny kabinet, ktorý vzal na vedomie Správu o zabezpečení dodávok energií a riešenie prípadných núdzových stavov s určením príslušnej zodpovednosti za ich riešenie.
► Najlepším vlastníkom Slovenských elektrární (SE) by bol štát. Myslí si to minister hospodárstva Pavol Pavlis, ktorý pripustil, že by sa štát uchádzal o 66-percentný podiel v SE, ktorý chce predať talianska energetická skupina Enel. „Z môjho pohľadu si myslím, že by bol štát jeden z tých najlepších vlastníkov. Je to jedna z možností,“ povedal minister po rokovaní vlády.
► Po tom, čo pokles dodávok zemného plynu z Ruska zaznamenalo Poľsko, hlási podobný problém aj Slovensko. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Peter Bednár, v súčasnosti ide iba o mierny pokles dodávok plynu na úrovni približne 10 %.
► Stavebná spoločnosť Doprastav, ktorá sa pre finančné problémy ocitla v apríli tohto roka v reštrukturalizácii, pokračuje v stavebnej činnosti a prijíma nových ľudí. Tvrdí to hovorca spoločnosti Martin Krajčír, podľa ktorého si firma navyše sľubuje aj nové príležitosti od augustového ukončenia jej vylúčenia z verejného obstarávania. Ako dodal, za posledné dva mesiace prijal Doprastav do zamestnania 152 ľudí.
11. septembra
► Produkcia slovenského priemyslu naďalej rastie, aj keď jej dynamika sa mierne spomalila. V júli totiž priemyselná produkcia po očistení o vplyv počtu pracovných dní v krajine medziročne stúpla o 4,4 %, kým v júni rástla o 7,6 %. V samotnej priemyselnej výrobe produkcia stúpla o 4,5 %.
► Stavebná produkcia v júli štvrtýkrát v tomto roku medziročne klesla. V porovnaní s vlaňajším júlom sa znížila o 5,7 % na 414,7 mil. eur.
► Výstavba takmer osemkilometrového úseku rýchlostnej cesty R2 Zvolen, východ – Pstruša sa oficiálne začala vo štvrtok poklopaním základného kameňa. R2 pri Zvolene odľahčí obce Zvolenská Slatina a Vígľaš od tranzitnej dopravy.
► Súkromný vlakový dopravca RegioJet ponúkol vláde SR výhodnejšie prevádzkovanie všetkých rýchlikov na hlavnej domácej trati medzi Bratislavou a Košicami. Ako vo štvrtok informovala spoločnosť, zachovala by pritom súčasný nezmenený rozsah rýchlikov a regulované cestovné pri nižšej dotačnej náročnosti pre štát.
► Penzisti s dôchodkom do 396,18 eura dostanú v decembri tohto roka vyšší vianočný príspevok ako vlani. Maximálna suma vianočného príspevku sa oproti súčasnosti zvýši zo 75 eur na 87,26 eura. Vyplýva to z novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku, ktorú schválil parlament.
12. septembra
► Medziročný prepad spotrebiteľských cien sa v auguste ešte prehĺbil. Inflácia totiž bola v ôsmom mesiaci na zápornej hodnote 0,2 %, čím sa oproti júlu znížila o 0,1 percentuálneho bodu. Rovnako aj na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny merané národnou metodikou v auguste oproti júlu klesli o 0,2 %, kým predchádzajúci mesiac boli nižšie o 0,1 %.
► Na ukrajinsko-slovenských hraniciach čo sa týka dodávok zemného plynu, nenastala žiadna zmena. Aj v piatok evidoval Slovenský plynárenský priemysel mierne znížené dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, a to o približne 10 percent.
► Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) v prvom polroku tohto roku vykázala stratu 3,4 mil. eur. Hospodársky výsledok oproti plánu tak zlepšila o 11,6 mil. eur.
► Vládny Smer-SD zakázal ťažbu zlata metódou kyanidového lúhovania. Vyplýva to z novely banského zákona, ktorú v piatok schválili poslanci NR SR. Pôvodne podľa návrhu poslancov za Smer-SD mala byť ťažba kyanidovou metódou možná iba v prípade, že ju v referende podporia občania obcí dotknutých území.
15. septembra
► Slovenská pošta, a.s. v prvom polroku tohto roku dosiahla zisk pred zdanením vo výške 2,26 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to o 2,64 mil. eur, alebo takmer o 54 % menej. Oproti polročnému plánu to znamená zlepšenie o 515 tis. eur.
► Sociálna poisťovňa (SP) evidovala ku koncu júna tohto roka pohľadávky v celkovej sume vyše 741,6 mil. eur. V porovnaní s koncom vlaňajška sa zvýšili o 74,5 mil. eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení SP za január až jún tohto roka.
16. septembra
► Slovensko po trojmesačnej pauze opäť ponúklo investorom na predaj štátne dlhopisy. V utorok sa totiž uskutočnili dve aukcie štátnych bondov splatných vo februári 2023 a v novembri 2018. Dokopy si štát na finančných trhoch požičal 207,5 mil. eur.
► Rast nových objednávok v slovenskom priemysle spomalil. Podľa údajov Štatistického úradu SR v júli medziročne stúpli o 1,8 %, kým mesiac predtým rástli o 9,2 %.
► Poradenské služby pre verejno-súkromný projekt (PPP) na výstavbu a prevádzku úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy v dĺžke takmer 60 kilometrov (km) bude poskytovať medzinárodné konzorcium na čele s poradenskou spoločnosťou PricewaterhouseCoopers.
► Európsky parlament v utorok nadviazal na ukrajinský parlament a schválil asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorej súčasťou je prehĺbená a komplexná dohoda o zóne voľného obchodu (DCFTA). Na základe dohody EÚ, Ukrajiny a Ruska z minulého týždňa bolo však predbežné uplatňovanie pravidiel vzájomného obchodu odložené na 31. decembra 2015.
17. septembra
► Výrobca vysoko presných reduktorov, prešovská spoločnosť Spinea, v stredu predstavil investíciu vo výške 20,5 mil. eur a oznámil vytvorenie 60 nových vysokokvalifikovaných pracovných miest. Vďaka investícii firma rozšíri svoje výrobné kapacity.
► Za zníženými dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko sú podľa ministerstva hospodárstva technické problémy. „Ide o technický problém. Je to oficiálne stanovisko Gazpromu,“ povedal na stredajšej tlačovej besede minister hospodárstva Pavol Pavlis.
► Národná rada SR v stredu schválila vládny návrh zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Dôvodom prijatia zákona sú zmeny viacerých pravidiel využívania eurofondov pre programovacie obdobie 2014 až 2020. Neprijala všetkých desať bodov pozmeňujúceho návrhu Miroslava Beblavého, ktorý žiadal väčšiu verejnú a politickú kontrolu projektov financovaných z eurofondov.
18. septembra
► Spoločnosť Bratislavská teplárenská (BAT) je v exekučnom konaní. Má taktiež zablokované účty. Súvisí to s dvadsaťšesťmiliónovým súdnym sporom, ktorý bratislavská tepláreň prehrala so spoločnosťou Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta.
► Rast slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) sa po výraznom vlaňajšom spomalení podľa najnovšej prognózy Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) výrazne zrýchli. Banka vo štvrtok zlepšila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 2,3 % z úrovne 2 %, ktorú prognózovala v máji.
► Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 2,4 %. O novej predikcii rastu hrubého domáceho produktu (HDP) informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.
► Podanie skupiny poslancov NR SR zastúpených Petrom Muránskym, ktorí napadli zákon o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku, prijalo v stredu na neverejnom rokovaní plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na ďalšie konanie. Nevyhovelo však žiadosti navrhovateľov, aby ústavný súd pozastavil účinnosť napadnutého zákona.
► Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën Slovakia zastaví na dva týždne od pondelka 22. septembra do 3. októbra výrobu. Dôvodom je tradične nižší dopyt po nových vozidlách v jesenných mesiacoch.
19. septembra
► Spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR), ktorá sa zaoberá prevádzkovaním zariadení cestovného ruchu, dosiahla v období od 1. novembra minulého roka do 31. júla 2014 výnosy 43,2 mil. eur. Podľa výsledkov, ktoré firma zverejnila v piatok, v treťom kvartáli mierne klesli výnosy na 10,4 mil. eur.
► Strojári z krupinskej firmy Way Industries v piatok po dvoch týždňoch opäť štrajkovali za doplatenie svojich miezd a zastavenie prepúšťania.
► Neďaleko Ružomberka začali s výstavbou diaľničného tunela Čebrať. Ako informovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS), tunel je súčasťou 15 kilometrového úseku Hubová – Ivachnová diaľnice D1.
21. septembra
► Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) naďalej rokuje s víťazom tendra na vstup do dcérskej firmy Cargo Wagon, a. s. a bankami o podrobnostiach transakčnej a úverovej dokumentácie. Štátny nákladný vlakový dopravca so švajčiarskou spoločnosťou AAE Ahaus – Alstätter Eisenbahn Cargo AG (AAE) spresňujú aj ďalšie prevádzkovo-technické detaily.
► Dopady prípadných odvetných opatrení zo strany Ruskej federácie v oblasti automobilového priemyslu na slovenskú ekonomiku sa podľa zástupcov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR nedajú v súčasnosti predpovedať.
22. septembra
Hospodárska a sociálna rada v pondelok nedospela k dohode na zvýšení minimálnej mzdy na Slovensku od začiatku budúceho roka zo súčasných 352 eur na 380 eur. S takýmto návrhom, ktorý predložil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, nesúhlasia zamestnávatelia.
► Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste tohto roka 12,56 %. V porovnaní s júlom išlo o pokles o 0,11 percentuálneho bodu. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,14 percentuálneho bodu.
23. septembra
► Slovensko v tomto roku už žiadne väčšie objemy dlhopisov nepredá. Konštatoval to šéf Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek v rozhovore pre agentúru Reuters. Štát sa totiž podľa neho bude snažiť udržať dlh pod ďalšou hranicou dlhovej brzdy, teda pod 57 % hrubého domáceho produktu (HDP). Jej prekročením by totiž vznikla vláde povinnosť predložiť vyrovnaný rozpočet.
► Privatizácia Slovenských elektrární stále nie je definitívne uzavretá. Talianska spoločnosť Enel pritom vstúpila do elektrárni pred ôsmimi rokmi. Taliansky investor sa totiž stále nedohodol so štátom na vyrovnaní. Ministerstvo hospodárstva SR najnovšie tvrdí, že už má analýzu, podľa ktorej bude od Enelu žiadať doplatok vo výške 200 miliónov eur.
► Na východnom Slovensku vznikne 180 nových pracovných miest. Vytvoriť ich plánujú spoločnosti Energochemica SE a Energochemica Trading. Spoločnosť Energochemica SE chce v priemyselnom parku v Strážskom vybudovať závod na výrobu chlórových produktov a hydroxidu sodného a firma Energochemica Trading zabezpečí pre svojho klienta biorafinériu.
24. septembra
► Vláda v stredu neschválila návrh, ktorý by umožnil dať výpoveď pracujúcim penzistom vo veku nad 65 rokov. Ako po stredajšom rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, toto ustanovenie sa nakoniec nestalo súčasťou vládou schváleného návrhu novely Zákonníka práce.
► Okresný súd Bratislava I začal voči stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s. konkurzné konanie. Vyhovel tak firme Energy Pro, ktorá navrhla vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka.
► Európska komisia na základe prezentovaných výsledkov a vlastných overení výkonu auditu na Slovensku uvoľní štyri z deviatich zablokovaných operačných programov pre využívanie eurofondov.
► Fyzická dodávka zemného plynu cez reverzný tok z Českej republiky na Slovensko dosiahla v období od 16. do 22. septembra tohto roku v priemere 41,5 milióna metrov kubických za deň. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho mesiaca to podľa údajov českého prepravcu NET4GAS znamenalo nárast dodávok až o 42 %.
► Poslanci Národnej rady SR (NR SR) schválili uznesenie, na základe ktorého uložili Najvyššiemu kontrolnému úradu SR (NKÚ) vykonanie kontroly hospodárenia s finančnými prostriedkami v Slovenských elektrárňach.
25. septembra
► Slovenská ekonomika neporastie takou dynamikou, ako sa pôvodne očakávalo. Potvrdzujú to aj aktuálne odhady bankových analytikov. Pre rok 2014 aktuálne analytici komerčných bánk v priemere odhadujú na Slovensku hospodársky rast na úrovni 2,3 %, čo oproti augustovým prognózam znamená korekciu o 0,2 percentuálneho bodu. Výhľad na budúci rok znížili z augustových 2,9 % na 2,6 %.
► Kauza, v ktorej Fond národného majetku (FNM) netransparentným predajom bytov hlboko pod trhovú cenu predáva byty zamestnancom a ľuďom blízkym fondu, je podľa nezaradeného poslanca Martina Chrena dôvodom na odvolanie celého vedenia Fondu národného majetku. „Vyzývam premiéra Roberta Fica, aby na základe medializovaných informácií odvolal vedenie FNM,“ povedal.
► Nová atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá by mala nahradiť dva jadrové bloky v súčasnosti odstavovanej elektrárne V1, by mohla byť pripravená vyrábať elektrinu až v roku 2030. „Reálne je pripojenie projektu do siete okolo roku 2030,“ povedal Tomáš Vavruška z Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS).
► Zavedenie novej výkazníckej metodiky ESA2010 zrejme bude pre slovenské verejné financie napokon znamenať relatívne dobré správy. Dlh verejnej správy by totiž mohol napriek jeho nominálnemu navyšovaniu, napríklad zaraďovaním nových subjektov do okruhu verejných financií, v konečnom dôsledku klesnúť späť pod 55 % hrubého domáceho produktu.
► Skupina opozičných poslancov NR SR napadla na Ústavnom súde SR (ÚS) zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH), konkrétne ustanovenia, ktoré počas daňovej kontroly nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty umožňujú vystaviť čiastkový protokol a vyplatiť daňovníkovi časť zo zadržiavanej sumy.
26. septembra
► Slovenský priemysel sa naďalej borí s klesajúcimi cenami svojej produkcie. Ceny priemyselných výrobcov v úhrne boli totiž v auguste medziročne nižšie o 3,6 %, ich medziročný pokles sa tak oproti júlu ešte zvýšil o 0,5 percentuálneho bodu.
► Novela zákona o významných investíciách schválená minulý rok podľa zástupcov Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) zasiahla do ústavných práv občanov, ako aj kompetencií samospráv. Predseda KDH Ján Figeľ v mene opozičných poslancov dal novelu aj na posúdenie Ústavnému súdu SR v júni tohto roka. Napriek tomu sa rozhodli predložiť novelu zákona, ktorá ruší zákon o významných investíciách.
► Ak česká energetická spoločnosť ČEZ kúpi majoritný podiel v Slovenských elektrárňach (SE), chce od slovenskej vlády, aby sa podieľala na riziku, ktoré so sebou prináša výstavba novej atómovej elektrárne.
► Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a.s. požiadala súd o ochranu pred veriteľmi. Reštrukturalizáciou sa tak chce vyhnúť hroziacemu konkurzu.
27. septembra
► Znižovanie dodávok plynu z Ruska zatiaľ slovenské domácnosti či podniky výrazne neovplyvňuje, spotreba na Slovensku je totiž stále menšia ako obmedzenia z Ruska. Slovensko je pripravené aj na možnosť, že Rusko tok plynu úplne zastaví, v takom prípade má Slovensko zásobu ešte na pol roka. Uviedol to minister hospodárstva Pavol Pavlis.
29. septembra
► Nálada v slovenskej ekonomike sa v septembri mierne zlepšila. Podľa údajov Štatistického úradu SR indikátor ekonomického sentimentu oproti hodnote predchádzajúceho mesiaca vzrástol o 0,2 bodu na 103,1 bodu.
► Nálada slovenských spotrebiteľov sa v septembri zhoršila. Oproti augustu indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol o 5,5 bodu na mínus 15,9 bodu.
► Slovenskí farmári by mali tento rok zožať viac ako vlani. „Na základe výsledkov odhadov úrody vybraných plodín k 15. septembru tohto roka a pri porovnaní úrody so skutočnosťou roku 2013 je očakávaná vyššia úroda u všetkých sledovaných plodín,“ informoval v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
► Ministerstvo financií očakáva v tomto roku lepší výber daní, než pôvodne predpokladalo. Hlavnými dôvodmi sú lepší výber korporátnych a spotrebných daní a vyšší rast miezd a zamestnanosti. Po zohľadnení týchto faktorov by sa mal príjem z daní a odvodov tento rok zvýšiť o 300 mil. eur, čo predstavuje rast zhruba o 0,4 % hrubého domáceho produktu (HDP).
► Union poisťovňa, a.s. požiadala Národnú banku Slovenska o udelenie licencie na výplatu dôchodkov z druhého piliera.
30. septembra
► Slovenská ekonomika by mala v tomto roku podľa odhadov Národnej banky Slovenska (NBS) vzrásť o 2,3 %, čo oproti predchádzajúcim odhadom znamená pokles očakávaného rastu o 0,1 percentuálneho bodu. V roku 2015 by mala podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Jozefa Makúcha vzrásť o 2,9 %, čo znamená pokles v odhadoch o 0,3 bodu.
► Rezort financií upravil odhad vývoja deficitu na tento rok. Rozpočtový cieľ vlády stanovili v rámci rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016 v podobe deficitu verejnej správy pre tento rok vo výške 2,64 % hrubého domáceho produktu (HDP). Po zapracovaní septembrovej makroekonomickej a daňovej prognózy by deficit rozpočtu verejnej správy mohol podľa ministerstva financií (MF) dosiahnuť úroveň 2,93 % HDP.
► OTP Banka Slovensko zvýši základné imanie o 78,7 mil. eur. V súčasnosti predstavuje základné imanie banky výšku 78,51 mil. eur.
► Nadmerné zisky z vysokých úrokov z omeškania, ktoré by mali platiť verejné subjekty po prehratých súdnych sporoch ostatným subjektom, by mali byť zdanené maximálnou sadzbou dane z príjmov. Myslí si to predseda hnutia Daniel Lipšic. Tvrdí, že tak chce zamedziť špekulatívnym a nereálne vysokým príjmom niektorých subjektov z úrokov z omeškania zo súdnych sporov, ktoré vyhrajú so subjektmi verejnej správy.