Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prepad stavebnej produkcie by sa mal znížiť na 4,6 %

Prepad stavebnej produkcie by sa mal znížiť na 4,6 %
Ilustračné foto SITA
9. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Pokračujúci prepad stavebnej produkcie na Slovensku by sa mal po vlaňajšom poklese výkonov o 12,5 % v tomto roku spomaliť na 4,6 %.
 
Vyplýva to z prvej tohtoročnej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú spoločnosť CEEC Research predstavila v utorok počas prvého dňa 34. stavebného veľtrhu Coneco v bratislavskej Inchebe.
 

Aktuálna vyťaženosť stavebných kapacít je len 63 %

Ako uviedol riaditeľ uvedenej spoločnosti Jiří Vacek počas tradičného stretnutia lídrov slovenského stavebníctva, miernu stabilizáciu sektora s rastom okolo 0,5 % možno očakávať v budúcom roku. Podmienkou je úspešné ukončenie viacerých diaľničných tendrov vyhlásených v marci tohto roku. Podľa analýzy by sa v tomto roku mali tržby stavebných firiem znížiť priemerne o 3,3 %. Aktuálna vyťaženosť stavebných kapacít je len 63 % a v zlepšenie svojej pozície verí necelá polovica zo sto oslovených stavebných firiem.
 
 
Stavbári podľa premiéra Roberta Fica netrpezlivo čakajú na ukončenie dlhej zimy, ale najmä vysúťaženie veľkých zákaziek, ktoré by sektoru mohli čiastočne pomôcť. „Kríza je reálny stav, ale zároveň aj príležitosť pre stavebné spoločnosti preukázať schopnosť reagovať na zmeny na trhu a racionalizovať svoju činnosť bez toho, aby znižovali zamestnanosť alebo reálny vplyv na trhu,“ povedal Fico v utorok na stretnutí so zástupcami stavebných firiem. 
 
Najvýznamnejším potenciálnym zdrojom renesancie slovenského stavebníctva podľa premiéra naďalej zostáva zrýchlenie prípravy a realizácie projektov dopravnej infraštruktúry. Cestu k oživeniu odvetvia môže priniesť aj nový stavebný zákon, ktorého paragrafové znenie aktívne pripravuje ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v spolupráci s vybranými expertmi. „V súčasnosti platný stavebný zákon má už takmer 40 rokov, spôsobuje administratívnu náročnosť, dáva veľkú moc úradníkom a neuľahčuje ani neurýchľuje stavebné konanie. Nový stavebný zákon by mal tieto problémy odstrániť a budú v ňom zakomponované prísnejšie mechanizmy postihu pri porušovaní zákona, najmä pokiaľ ide o tzv. čierne stavby,“ povedal Fico. Ministerstvo dopravy má podľa plánu legislatívnych úloh predložiť návrh nového stavebného zákona na rokovanie vlády v septembri tohto roku. 
 
Stavbári považujú za jeden z najväčších problémov svojho odvetvia verejné obstarávanie. Premiér tvrdí, že schválené zmeny v zákone o verejnom obstarávaní majú umožniť efektívnejšie vynakladanie verejných zdrojov a posilnenie súťažného princípu s dôrazom na záujem štátu. „Zmeny v oblasti verejného obstarávania sa odrazia aj v efektívnejšom a rýchlejšom využívaní európskych fondov. Hoci eurofondy tvoria dnes 76 % všetkých verejných investícií v krajine, máme pred sebou veľmi veľa práce pokiaľ ide o ich racionálne využitie,“ dodal Fico.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X