- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Motivácia zamestnancov
- Prepustenie zamestnanca je v SR lacnejšie ako na západe
Prepustenie zamestnanca je v SR lacnejšie ako na západe
Vo väčšine krajín je podľa štúdie minimálny rozdiel v nákladoch na prepustenie zamestnanca z organizačných dôvodov a z dôvodov na strane zamestnanca.
Najdrahšie je prepúšťanie v Taliansku, Švédsku, Belgicku a Luxembursku
Náklady na prepustenie zamestnanca sú na Slovensku stále v priemere nižšie ako v krajinách západnej Európy. Konštatuje to štúdia spoločnosti Deloitte Legal s názvom International Dismissal Survey, ktorá skúmala pracovnoprávne podmienky prepúšťania zamestnancov v 31 prevažne európskych krajinách.
Podobne sú náklady na prepustenie zamestnanca nižšie oproti západnej Európe aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy. Najdrahšie je podľa štúdie prepúšťanie v Taliansku, Švédsku, Belgicku a Luxembursku.
Náklady na prepustenie zamestnanca so stredne dlhou praxou z organizačných dôvodov:
Zdroj: Deloitte Legal
Pomerne vysoké náklady na prepustenie pracovníkov na Slovensku štúdia objavila iba v jednom prípade, a to pri prepúšťaní zamestnancov so stredne dlhou praxou z organizačných dôvodov.
„Slovensko sa v rámci prepočtov našej štúdie zaradilo medzi krajiny s vyššími nákladmi na prepustenie len v prípade stredne dlhej praxe, a to pri ukončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov. V prípade skúsených zamestnancov a zamestnancov bez praxe sme stále skôr na konci rebríčka,“ dodal advokát advokátskej kancelárie Deloitte Legal Róbert Minachin.
eBooky:
- Ako založiť živnosť. Praktické rady ako to zvládnuť sám
- Ako zriadiť prevádzkareň
- Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
Štúdia zohľadňuje priemerné náklady zamestnávateľa pri vyrovnaní celkových nárokov pri prepustení zamestnanca. V rámci prepočtov porovnávala náklady na prepustenie menej skúsených, ale aj skúsenejších zamestnancov pre prípad skončenia pracovného pomeru z organizačných dôvodov a tiež z dôvodov na strane zamestnanca.
Vo väčšine krajín je podľa štúdie minimálny rozdiel v nákladoch na prepustenie zamestnanca z organizačných dôvodov a z dôvodov na strane zamestnanca, ktorými sú napríklad zdravotné dôvody, porušenie pracovných povinností, či neuspokojivé pracovné výsledky.
Do úvahy sa pritom brali faktory, ako je minimálna výplata odstupného na základe zákona, ako aj náklady na „odstupné“ nad rámec zákona s cieľom dosiahnuť dohodu so zamestnancom.
Vo všeobecnosti tak platí, že rozhodujúcim faktorom pri výške nákladov na prepusteného zamestnanca je najmä dĺžka trvania pracovného pomeru. Náklady sa ďalej zvyšujú aj dĺžkou výpovednej lehoty, ktorá je pre jednotlivé jurisdikcie odlišná.