Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prepustenie zamestnanca je v SR lacnejšie ako na západe

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
17. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vo väčšine krajín je podľa štúdie minimálny rozdiel v nákladoch na prepustenie zamestnanca z organizačných dôvodov a z dôvodov na strane zamestnanca. 

Najdrahšie je prepúšťanie v Taliansku, Švédsku, Belgicku a Luxembursku

Náklady na prepustenie zamestnanca sú na Slovensku stále v priemere nižšie ako v krajinách západnej Európy. Konštatuje to štúdia spoločnosti Deloitte Legal s názvom International Dismissal Survey, ktorá skúmala pracovnoprávne podmienky prepúšťania zamestnancov v 31 prevažne európskych krajinách.

Podobne sú náklady na prepustenie zamestnanca nižšie oproti západnej Európe aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy. Najdrahšie je podľa štúdie prepúšťanie v Taliansku, Švédsku, Belgicku a Luxembursku.

Náklady na prepustenie zamestnanca so stredne dlhou praxou z organizačných dôvodov:

Zdroj: Deloitte Legal

Pomerne vysoké náklady na prepustenie pracovníkov na Slovensku štúdia objavila iba v jednom prípade, a to pri prepúšťaní zamestnancov so stredne dlhou praxou z organizačných dôvodov.

„Slovensko sa v rámci prepočtov našej štúdie zaradilo medzi krajiny s vyššími nákladmi na prepustenie len v prípade stredne dlhej praxe, a to pri ukončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov. V prípade skúsených zamestnancov a zamestnancov bez praxe sme stále skôr na konci rebríčka,“ dodal advokát advokátskej kancelárie Deloitte Legal Róbert Minachin. 

eBooky:

Štúdia zohľadňuje priemerné náklady zamestnávateľa pri vyrovnaní celkových nárokov pri prepustení zamestnanca. V rámci prepočtov porovnávala náklady na prepustenie menej skúsených, ale aj skúsenejších zamestnancov pre prípad skončenia pracovného pomeru z organizačných dôvodov a tiež z dôvodov na strane zamestnanca.

Vo väčšine krajín je podľa štúdie minimálny rozdiel v nákladoch na prepustenie zamestnanca z organizačných dôvodov a z dôvodov na strane zamestnanca, ktorými sú napríklad zdravotné dôvody, porušenie pracovných povinností, či neuspokojivé pracovné výsledky.

Do úvahy sa pritom brali faktory, ako je minimálna výplata odstupného na základe zákona, ako aj náklady na „odstupné“ nad rámec zákona s cieľom dosiahnuť dohodu so zamestnancom.

Vo všeobecnosti tak platí, že rozhodujúcim faktorom pri výške nákladov na prepusteného zamestnanca je najmä dĺžka trvania pracovného pomeru. Náklady sa ďalej zvyšujú aj dĺžkou výpovednej lehoty, ktorá je pre jednotlivé jurisdikcie odlišná.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X