Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prezident súhlasil so zrušením vernostných systémov v lekárňach

Prezident súhlasil so zrušením vernostných systémov v lekárňach
Ilustračné foto SITA
27. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o liekoch.

 
Od budúceho roka sa tak pacienti v lekárňach už nestretnú s vernostnými systémami na lieky na predpis. O zľavy, avšak v inej forme, by pacienti prísť nemali.
 

Lekárne si môžu znížiť marže

Ministerstvo zdravotníctva novelizáciou zákona o rozsahu a úhrade liekov, ktorú taktiež podpísal prezident SR, dáva možnosť lekárňam vzdať sa časti svojej marže v prospech pacienta, a to formou zľavy do výšky 50 % z doplatku na lieky.
 
 
Novelizovaná legislatíva okrem rušenia vernostných systémov prináša pre poskytovateľov lekárenskej starostlivosti aj ďalšiu zmenu. Fyzická a právnická osoba dostane po novom povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len v jednej verejnej lekárni a v jednej pobočke verejnej lekárne, čo v praxi bude znamenať zrušenie reťazcov lekární. Ministerstvo zdravotníctva odôvodnilo tento krok potrebou lepšej kontroly. 
 
Nová legislatívna úprava sa dotýka aj odbornej spôsobilosti odborného zástupcu v lekárni, ktorého prax sa predĺži zo súčasných troch na päť rokov. V nadväznosti na reguláciu marketingových aktivít sa definuje odborné podujatie určené zdravotníckym pracovníkom. Súčasťou takéhoto podujatia bude môcť byť aj sprievodný program, ten však nesmie presiahnuť 20 % z celkového času odborného podujatia. 
 
Rezort pripravil v novelizovanej legislatíve aj niekoľko ďalších zmien. Medzi nimi aj opatrenia, ktoré majú zabrániť vstupu falošných liekov do legálneho dodávateľského reťazca. Jednotlivým subjektom od výrobcov liekov až po ich distributérov pribudnú nové povinnosti, na základe ktorých si budú musieť overovať svojich dodávateľov. Kým výrobcovia liekov si budú preverovať všetkých tých, od ktorých si zabezpečujú účinné látky, veľkodistribútori si zase posvietia na nich ako i sprostredkovateľov liekov. Novela z dielne ministerstva prináša úpravu aj v oblasti vývozu liekov. Export by mal byť monitorovaný Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Ak bude liek na Slovensku nedostatkový, ústav nepovolí jeho vývoz. 
 
Novela zákona o liekoch nadobudne účinnosť 2. januára budúceho roka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X