Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Príjem podnikateľky na materskej a rodičovskej dovolenke

Príjem podnikateľky na matesrkej a rodičovskej dovolenke
Foto: David Castillo Dominici, Stock photo - image
21. marca 2013 Zdroj Podnikam.SK, Accace Tlačiť
Ktorými sociálnymi dávkami si matka nahrádza príjem zo zamestnania, prípadne podnikania ?
 
Kedy má nárok na jednotlivé sociálne dávky?
 

Nárok na materské vzniká dňom pôrodu

Materské

Táto dávka z nemocenského poistenia je základným príjmom ženy v posledných týždňoch tehotenstva a na začiatku materskej dovolenky. „Nárok na materské vzniká od začiatku 6. týždňa pred plánovaným termínom pôrodu, ktorý určí lekár, najskôr však od začiatku 8. týždňa pred týmto dňom,“ uviedla Zuzana Chmeľová, advokátka spolupracujúca so spoločnosťou Accace k.s. 
 
V prípade, že poistenkyňa porodí skôr, nárok na materské vzniká dňom pôrodu. Materské sa vypláca po dobu 34 týždňov od vzniku nároku. Ak sa však poistenkyni narodia 2 a viac detí, nárok na materské zaniká uplynutím 43. týždňa odo dňa jeho vzniku. Materské sa vypláca po dlhšiu dobu rovnako osamelej poistenkyni, táto má nárok na materské do uplynutia 37. týždňa od vzniku nároku.
 
Podmienky na vyplatenie materského
Na to, aby Sociálna poisťovňa priznala a vyplácala materské, musia byť splnené tieto základné podmienky:
  • dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ktorým je tehotenstvo, resp. starostlivosť o narodené dieťa
  • žena musí byť nemocensky poistená (či už povinne alebo dobrovoľne), prípadne nárok na poskytnutie materského musí vzniknúť v tzv. ochrannej lehote
  • nemocenské poistenie musí trvať najmenej 270 dní za posledné dva roky
Okrem toho, ak je žiadateľkou zamestnankyňa, počas poskytovania materského nemôže poberať príjem, ktorý by sa považoval za vymeriavací základ. Napr. ak by zamestnávateľ svojej zamestnankyni, ktorá je na materskej dovolenke, vyplatil jednorazovú odmenu za doteraz vykonanú prácu, tak za mesiac, v ktorom by zamestnankyni bola vyplatená táto odmena, by stratila nárok na materské.
 
V prípade zamestnankyne Sociálna poisťovňa nesleduje, či zamestnávateľ platil za zamestnankyňu nemocenské poistenie. „Prípadné nedoplatky na nemocenskom poistení Sociálna poisťovňa sleduje u povinne nemocensky poistenej SZČO a u dobrovoľne nemocensky poistenej osoby. Nedoplatok nesmie prevýšiť sumu 5 €, preto je vhodné overiť si v Sociálnej poisťovni pred nástupom na materskú dovolenku, či sú záväzky z nemocenského poistenia vyrovnané,“ uviedla Zuzana Chmeľová. 
 
 
Výška materského
Materské sa určuje z takzvaného denného vymeriavacieho základu, resp. z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu za rozhodujúce obdobie. Toto rozhodujúce obdobie závisí od toho, kedy vzniklo nemocenské poistenie, kedy vznikol dôvod na poskytnutie materského a rovnako aj od dĺžky trvania nemocenského poistenia. Materské sa vypočíta ako 65 % z denného vymeriavacieho základu, resp. pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Výsledná suma sa zaokrúhľuje na desať eurocentov nahor.
 
 
Výška materského je však limitovaná. Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 1,5-násobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, t.j. na poskytnutie materského. 
 
Pre rok 2013 je tento maximálny denný vymeriavací základ vo výške 38,7617 €, čo znamená, že maximálne materské za deň je 25,20 €. Súčasný systém sociálneho poistenia umožňuje, aby sa budúce mamičky dobrovoľne pripoistili a zabezpečili si tak nárok na maximálnu výšku materského. V praxi to znamená, že ešte pred otehotnením by sa mala žena dobrovoľne pripoistiť na nemocenské poistenie a mesačne uhrádzať odvody v príslušnej výške.
 
 

Rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok predstavuje štátnu sociálnu dávku, na ktorú má nárok osoba starajúca sa o dieťa do 3 rokov (pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa do 6 rokov, a ak ide o dieťa zverené do náhradnej starostlivosti, rodičovský príspevok sa vypláca rovnako do 6 rokov dieťaťa, najdlhšie však do 3 rokov od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti). 
 
Výška rodičovského príspevku sa každoročne prehodnocuje. V súčasnosti je výška rodičovského príspevku 199,60 € mesačne. O rodičovskom príspevku rozhoduje a vypláca ho príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
 
Príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku
Táto jednorazová sociálna dávka má pokryť rodine náklady, ktoré vzniknú v súvislosti s narodením dieťaťa. Príspevok na jedno dieťa je vo výške 151,37 €. Okrem tohto príspevku má rodič nárok aj na príplatok k príspevku, ak sa dieťatko dožije aspoň 28 dní. Výška príplatku je momentálne 678,49 €. „Nárok na tieto štátne sociálne dávky je potrebné uplatniť si do 6 mesiacov od narodenia dieťaťa na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny,“ uviedla Zuzana Chmeľová.
 
 
Výška príspevku pri narodení dieťaťa sa zvyšuje, ak sa súčasne žene narodilo viacero detí. V týchto prípadoch zákon upravuje aj dávku – príspevok rodičom, ktorým sa narodili 3 a viac detí, alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne.
 
 
Poradenská spoločnosť Accace na Slovensku pôsobí v oblasti spracovania účtovníctva, miezd, pracovnoprávneho a daňového poradenstva.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X