
Prijímanie prekvalifikovaných ľudí vraj môže byť pre firmy prínosom

Nová štúdia zverejnená v časopise Aplikovaná psychológia priniesla zaujímavé poznatky o tom, že aj napriek všeobecne akceptovanému názoru, prijímanie prekvalifikovaných ľudí spoločnosti nepoškodzuje. Čo je hlavným tajomstvom tejto techniky, vám prezradia aj nasledujúce riadky.
Dlho prijímaný názor o tom, že prekvalifikovaní zamestnanci môžu byť škodliví pre danú organizáciu, bol novým prieskumom prekonaný. Štúdia prezradila, že kľúčovým prínosom tejto taktiky je pravidelné prijímanie týchto ľudí a nielen ich občasný výskyt v radoch konkrétnej korporácie.
Keď sa rarita stane normou
Štúdia tiež definovala prekvalifikáciu ako určitú situáciu daného zamestnanca, v ktorej sa tento cíti ako držiteľ vyššej kvalifikácie v porovnaní s tým, čo si v skutočnosti vyžaduje jeho pracovná pozícia.
„Keď však jednotlivec zistí, že nie je „jedinou rybou v rybníku“ a prekvalifikácia sa v určitej skupine stane skôr normou ako výnimkou, pracovníci majú vtedy tendenciu k priaznivejším reakciám s ohľadom na ich prekvalifikovaný status a dosahujú aj lepšie výkony,“ píše sa ďalej v štúdii.
Prieskum vychádzal z rozhovorov a štúdií 351 zamestnancov a ich nadriadených pracovníkov z 11 spoločností. Firmy pôsobili v sektore informačných technológií v Číne a celý výskum trval šesť mesiacov. Jeho výsledky ďalej ukázali, že spolupráca kolegov s pracovníkmi, ktorí mali priemerene vyššie úrovne prekvalifikovanosti, dodávala týmto ľuďom väčšiu dôležitosť a mali aj vyšší výkon.

Ako vyťažiť čo najviac
„Manažéri dokážu profitovať z porozumenia, že prekvalifikovanosť sa stane akousi normou na konkrétnom pracovisku,“ uviedla Jasmine Hu, jedna z autoriek prieskumu. Hneď po prijatí daného zamestnanca by ho však mali ubezpečiť o tom, že oceňujú jeho skúsenosti a zdôrazniť aj skutočnosť, že bude pracovať s vysoko kvalifikovanou skupinou ľudí.
Ako ďalej dodala, príslušní manažéri môžu zároveň podporiť viac interakcií medzi jednotlivými členmi tímov, pričom je potrebné zdôrazniť aj dôležitosť výhod, ktoré môžu navzájom jeden od druhého získavať.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.