Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prijímanie prekvalifikovaných ľudí vraj môže byť pre firmy prínosom

Zamestnanci, personalistika
Thinkstock
16. marca 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.businessnewsdaily.com Tlačiť

Nová štúdia zverejnená v časopise Aplikovaná psychológia priniesla zaujímavé poznatky o tom, že aj napriek všeobecne akceptovanému názoru, prijímanie prekvalifikovaných ľudí spoločnosti nepoškodzuje. Čo je hlavným tajomstvom tejto techniky, vám prezradia aj nasledujúce riadky.

Dlho prijímaný názor o tom, že prekvalifikovaní zamestnanci môžu byť škodliví pre danú organizáciu, bol novým prieskumom prekonaný. Štúdia prezradila, že kľúčovým prínosom tejto taktiky je pravidelné prijímanie týchto ľudí a nielen ich občasný výskyt v radoch konkrétnej korporácie.

Keď sa rarita stane normou

Štúdia tiež definovala prekvalifikáciu ako určitú situáciu daného zamestnanca, v ktorej sa tento cíti ako držiteľ vyššej kvalifikácie v porovnaní s tým, čo si v skutočnosti vyžaduje jeho pracovná pozícia.

„Keď však jednotlivec zistí, že nie je „jedinou rybou v rybníku“ a prekvalifikácia sa v určitej skupine stane skôr normou ako výnimkou, pracovníci majú vtedy tendenciu k priaznivejším reakciám s ohľadom na ich prekvalifikovaný status a dosahujú aj lepšie výkony,“ píše sa ďalej v štúdii.

Prieskum vychádzal z rozhovorov a štúdií 351 zamestnancov a ich nadriadených pracovníkov z 11 spoločností. Firmy pôsobili v sektore informačných technológií v Číne a celý výskum trval šesť mesiacov. Jeho výsledky ďalej ukázali, že spolupráca kolegov s pracovníkmi, ktorí mali priemerene vyššie úrovne prekvalifikovanosti, dodávala týmto ľuďom väčšiu dôležitosť a mali aj vyšší výkon.

Takmer pätina pracujúcich Slovákov je prekvalifikovaná
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net

Ako vyťažiť čo najviac

„Manažéri dokážu profitovať z porozumenia, že prekvalifikovanosť sa stane akousi normou na konkrétnom pracovisku,“ uviedla Jasmine Hu, jedna z autoriek prieskumu. Hneď po prijatí daného zamestnanca by ho však mali ubezpečiť o tom, že oceňujú jeho skúsenosti a zdôrazniť aj skutočnosť, že bude pracovať s vysoko kvalifikovanou skupinou ľudí.

Ako ďalej dodala, príslušní manažéri môžu zároveň podporiť viac interakcií medzi jednotlivými členmi tímov, pričom je potrebné zdôrazniť aj dôležitosť výhod, ktoré môžu navzájom jeden od druhého získavať.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

K téme

Témy

prekvalifikáciaprijímanie zamestnancovštúdia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X