Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Primeraná výška licencií by podľa podnikateľov bola 100 eur

Primeraná výška licencií by podľa podnikateľov bola 100 eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
28. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zavedenie daňových licencií v navrhovanej výške predstavuje podľa podnikateľov obrovskú záťaž hlavne pre mladé a novozačínajúce firmy.

Takmer 13 % podnikateľov bude pre licenciie zvažovať ukončenie podnikania 

Dve tretiny z radov existujúcich podnikateľov pokladajú za primeranú výšku daňovej licencie sumu maximálne 100 eur ročne. Rovnaký názor prezentujú aj štyri pätiny ľudí, ktorí nad založením firmy uvažujú. Vyplýva to z prieskumu, ktorý od 18. do 26. novembra realizovalo Združenie mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS) a portál podnikajte.sk na vzorke 483 respondentov, z čoho bolo 404 existujúcich a 79 budúcich podnikateľov.
 

 
„Ak firmy dlhodobo neplatia dane, je to problém, ktorý vyžaduje riešenie, rovnako ako boj s daňovými podvodmi. Namiesto cielených útokov na daňových podvodníkov sa tvoria opatrenia, ktoré zasahujú plošne všetkých podnikateľov s predpokladom postihnutia práve tých nepoctivých podnikateľov,“ konštatuje Ján Solík zo ZMPS. 
 
Takmer 48 % podnikateľov sa v prieskume vyjadrilo, že zavedenie daňovej licencie ich zaťaží, ale neohrozí ich podnikanie. Približne 15 % respondentov uviedlo, že pripravované legislatívne zmeny sa ich podnikania nedotknú alebo dotknú len minimálne. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že takmer 13 % podnikateľov bude v dôsledku zavedenia daňových licencií zvažovať ukončenie podnikania a viac ako 18 % bude musieť hľadať vo firme ďalšie úspory, aby mali tento náklad z čoho zaplatiť. Najcitlivejšie vnímajú finančné dopady daňových licencií firmy, ktoré podnikajú krátko.
 

 
Približne každý piaty podnikateľ podnikajúci kratšie ako jeden rok bude podľa prieskumu zvažovať ukončenie podnikania. Naopak najlepšie sa s návrhom dokážu vysporiadať firmy, ktoré sú na trhu dlhodobo etablované. 
 
Z hľadiska veľkosti obratu zasiahne podľa prieskumu najmenej zavedenie daňových licencií firmy s obratom nad 500 000 eur, naopak najviac postihnutí budú podnikatelia, ktorí nie sú platitelia DPH, teda majú obrat nižší ako 49 790 eur. Až 17 % podnikateľov, ktorí nie sú platiteľmi DPH, v prípade zavedenia daňových licencií zváži ukončenie svojho podnikania. 
 
Väčšina respondentov pokladá za optimálne odpustiť platenie daňových licencií pre začínajúce firmy minimálne na tri roky od začatia podnikateľskej činnosti. Myslí si to skoro 70 % budúcich podnikateľov a 67 % už podnikajúcich respondentov. Rovnako tak v otázke zavedenia daňových licencií pre spoločnosti, ktoré nedosahujú žiaden obrat, výrazne prevažuje názor, že zavádzať daňové licencie pre takéto spoločnosti nie je správne. Myslí si to viac ako 77 % všetkých respondentov. 
 
Ministerstvo financií navrhuje pre daňové licencie tri sadzby. Rezort chce, aby neplatcovia dane z pridanej hodnoty platili daňovú licenciu vo výške 480 eur, platcovia dane z pridanej hodnoty vo výške 960 eur a pre všetky obchodné spoločnosti s tržbami vyššími ako pol milióna eur je výška licencie navrhovaná na 2 880 eur. O zavedení licencií by mali poslanci NR SR rozhodnúť na aktuálnej schôdzi parlamentu, a to v rámci novely zákona o dani z príjmov. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X