Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pripravujú sa nové vzory daňových priznaní za rok 2019

daňové priznanie k dani z príjmov
daňové priznanie k dani z príjmov Foto: Getty Images
26. júla 2019 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Ing. Lenka FalatováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo financií už pripravuje nové vzory daňových priznaní za rok 2019. Návrh opatrenia, ktorým sa ustanovujú vzory tlačív daňových priznaní k dani z príjmov už dalo do medzirezortného pripomienkového konania. Ak bude toto opatrenie schválené, nadobudne účinnosť 1. 1. 2020.

Opatrenie je potrebné vydať, resp. úpravu vzorov tlačív daňových priznaní k dani z príjmov je potrebné vykonať, v nadväznosti na zmeny a doplnenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ako aj z dôvodu požiadaviek vyplývajúcich z aplikačnej praxe.

Vzor tlačiva daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ B a k dani z príjmov právnickej osoby podľa opatrenia platného do 31. decembra 2019, sa použijú pri podávaní daňových priznaní u daňovníkov, ktorým posledný deň lehoty na podanie daňového priznania uplynul najneskôr 31. decembra 2019.

 Vzor tlačiva daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ A podľa opatrenia platného od 1. januára 2019 sa použije aj pri podaní daňového priznania po 31. decembri 2019.

Nové pripravované vzory nájdete v prémiovej časti obsahu

Ustanovujú sa nové vzory tlačív daňových priznaní k dani z príjmov.

V prílohe č. 1 sa ustanovuje vzor tlačiva daňového priznania typu B pre daňovníkov, ktorí majú kombináciu príjmov podľa § 5 až 8 zákona o dani z príjmov.

Vzor daňového priznania k dani z príjmov FO typ B

Zmenou oproti minuloročnému priznaniu je, že v XIII. oddiely – miesto na osobné záznamy daňovníka sa dopĺňa záznam o uplatnení príspevku na rekreáciu: Uplatňujem si príspevok na rekreáciu podľa § 19 ods. 2 písm. w) zákona a Výška príspevku na rekreáciu.

V prílohe č. 2 sa ustanovuje vzor tlačiva daňového priznania k dani z príjmov pre daňovníkov, ktorí sú právnickou osobou.

Vzor daňového priznania k dani z príjmov PO

V daňovom priznaní k dani z príjmov právnických osôb sa upravujú časti týkajúce sa daňovej licencie. V časti C1 sa dopĺňa riadok 6 – Výnosy spolu z hlavnej nezdaňovanej činnosti a zo zdaňovanej (podnikateľskej) činnosti. A v časti C2 riadok 6 – Príjmy spolu z nezdaňovanej činnosti a zo zdaňovanej činnosti. V časti E pribudli riadky 4 – Výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je z r. 2 možné započítať (r. 700 II. časti x r. 3) : 100, 5 – Čistý príjem (výnos) z hybridného prevodu, 6 – Pomer príjmov z r. 5 k základu dane v r. 1 v % (r. 5 : r. 1) x 100, 7- Výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať na čistý príjem (výnos) z hybridného prevodu (r. 700 II. časti x r. 6) : 100.

Vzory tlačív daňových priznaní sú vypracované tak, aby v nadväznosti na znenie zákona o dani z príjmov umožnili správne vyčíslenie základu dane a daňovej povinnosti daňovníka.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daňové priznaniedaňové priznanie 2019Prémiový obsahvzor daňového priznania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X