Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Protimonopolný úrad rozhodol o kontrole Penty nad Petit Press

Penta je údajne blízko k vstupu do vydavateľstva Petit Press
Ilustračné foto SITA
28. júna 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Rozhodnutie úradu nadobudlo právoplatnosť 17. júna tohto roku.

Odbor koncentrácií Protimonopolného úradu SR (PMÚ) schválil 3. júna koncentráciu spočívajúcu v získaní spoločnej kontroly nad firmou Petit Press, a. s. ktorú budú vykonávať Prvá slovenská investičná skupina a.s. (PSIS) a Penta Investments Limited. Skupina Penta koncentráciou získava nepriamu spoločnú kontrolu na de facto základe. V utorok o tom informoval PMÚ s tým, že PSIS už Petit Press pred koncentráciou kontrolovala. Rozhodnutie úradu nadobudlo právoplatnosť 17. júna tohto roku.

Ako ďalej informoval úrad, koncentrácia bola oznámená 4. marca 2015, avšak oznámenie neobsahovalo všetky potrebné údaje, preto bola lehota na vydanie rozhodnutia prerušená a začala opätovne plynúť až po predložení požadovaných informácií vlani 16. septembra. Zároveň v priebehu konania úrad opakovane zistil z verejných zdrojov ďalšie skutočnosti o pôsobení účastníkov koncentrácie (najmä ďalšie akvizície skupiny Penta, ku ktorým došlo v priebehu konania), resp. na ďalších trhoch. V tejto súvislosti úrad opakovane žiadal ďalšie informácie a podklady podstatné pre rozhodnutie, v dôsledku čoho štyrikrát prerušil plynutie lehoty na vydanie rozhodnutia.

Skupina Penta v oblastiach, v ktorých vykonáva činnosť Petit Press, pôsobí prostredníctvom spoločnosti News and Media Holding, ktorá je od septembra 2015 nástupníckou spoločnosťou podnikateľov SPOLOČNOSŤ 7 PLUS, MEDIA MAGAZÍN a TREND Holding, uviedol protimonopolný úrad.

Viacerí podnikatelia poukazovali na negatívne účinky predmetnej koncentrácie spočívajúce v tom, že po koncentrácii podnikateľ News and Media Holding spolu s podnikateľom Petit Press budú môcť ponúkať reklamný priestor v portfóliu tlačených titulov ako aj na portfóliu web portálov; ponúkať zvýhodnené balíky produktov, čím znevýhodnia v hospodárskej súťaži svojich konkurentov,“ uviedol úrad. Nezistil však žiadne súťažné obavy vo vzťahu k tomuto posúdeniu.

Úrad posudzoval horizontálne prekrytie aktivít účastníkov koncentrácie, pričom sa zameral na posúdenie z hľadiska čitateľa, periodickej tlače, prevádzkovania webových portálov a z hľadiska poskytovania reklamného priestoru. PMÚ sa tiež zaoberal možnými negatívnymi účinkami plynúcimi z vertikálnych prepojení. Úrad v oboch prípadoch nezistil žiadne negatívne efekty, ktoré by plynuli z koncentrácie, taktiež žiadne prípadné súťažné obavy.

Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. V portfóliu Penty tvorí najväčší podiel segment maloobchodu (35 %), nasleduje zdravotníctvo (20 %), developerské aktivity (18 %), finančné služby (11 %) a výroba (11 %). Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac ako tridsaťsedem tisíc ľudí a hodnota aktív skupiny dosiahla v roku 2015 výšku 7 mld. eur. Penta pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, v Bratislave, vo Varšave a v Mníchove. Ďalšou investičnou oblasťou sa pre Pentu stali médiá. Na jeseň 2014 Penta investovala do spoločností 7 PLUS, a.s., Centrum Holdings, TREND Holdings, s.r.o. a Petit Press, a.s. Vlani vstúpila na český mediálny trh.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

investíciesociálne médiáúspešní podnikatelia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30E-Commerce z pohľadu colných povinností (Nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X