Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rozpočet SR na rok 2017 zohľadňuje niekoľko zmien. Toto sú tie najhlavnejšie

Brown gavel and open book on a wooden table of the law in the courtroom
Thinkstock
5. decembra 2016 Zdroj Podnikam.sk, SITA Tlačiť

Rozpočet na budúci rok schválil parlament minulý týždeň, pričom pri jeho prerokúvaní v pléne, prešiel niektorými zmenami. Pozrime sa teda, čo všetko je zohľadnené v rozpočte na rok 2017.

Poslanci do neho zapracovali okrem iného zmeny v návrhu poistného odvodu či zmeny v stropovaní zdravotných a sociálnych odvodov. Rezervy sa po hlasovaní poslancov dočkal aj rezort zdravotníctva.

Ako vyzerá rozpočet na rok 2017?

Verejná správa na Slovensku má v budúcom roku hospodáriť so schodkom na úrovni 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP).

O koľko by sa mal znížiť deficit a kedy by sme mali dospieť k prebytkovému rozpočtu, si prečítate tu:

Deficit rozpočtu verejných financií by tak mal klesnúť z tohtoročných očakávaných takmer 2 % hrubého domáceho produktu o 0,7 percentuálneho bodu. Zároveň platí, že od roku 2017 by Slovensko malo vykazovať primárny prebytok.

Znamená to, že výdavky po odpočítaní nákladov na obsluhu verejného dlhu, teda úrokové náklady, budú nižšie ako príjmy. Konsolidácia by mala pokračovať aj v ďalších rokoch a smerovať by mala až k prebytkovému rozpočtu v roku 2019. Deficit by mal v roku 2018 klesnúť na 0,44 % hrubého domáceho produktu a v roku 2019 rezort financií očakáva prebytok na úrovni 0,16 % výkonu ekonomiky.

Ďalší pokles schodku verejných financií spolu s očakávaným stabilným rastom hrubého domáceho produktu by mali zase prispievať k postupnému poklesu verejného dlhu.

Ten by sa mal podľa projekcie ministerstva financií po tohtoročnom očakávanom náraste o 0,6 percentuálneho bodu na 53,5 % hrubého domáceho produktu postupne znižovať na 52,7 % HDP v roku 2017 a 51,4 % HDP v roku 2018. Pod hranicu 50 % výkonu ekonomiky by mal hrubý verejný dlh podľa rezortu financií klesnúť v roku 2019, kedy by mal dosiahnuť 49,1 % hrubého domáceho produktu.

Zapracované opatrenia

Poslanci odsúhlasili zmenu v súvislosti s tým, že poistný odvod sa bude aplikovať iba na novouzavtorené zmluvy po platnosti novely, teda po 1.januári 2017. Pre verejné financie to znamená nižší príjem o 23,4 mil. eur.

Pozrime sa na to, ako bude poistný odvod fungovať od 1.januára 2017:

Poistný odvod po novom

Osempercentná odvodová povinnosť sa rozšíri z odvetvia poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na všetky odvetvia neživotného poistenia.

Odvod sa bude platiť iba z novouzatvorených zmlúv od účinnosti zákona, teda od 1.januára 2017. Dôvodom má byť právna istota, aby sa predišlo možnej retroaktivite. Taktiež sa za účelom zníženia administratívnej záťaže pre dotknuté subjekty poistného trhu, ako aj daňového úradu znižuje frekvencia platenia odvodu a predkladania údajov zo štyrikrát ročne na dvakrát ročne.

Novela podľa Slovenskej asociácie poisťovní trestá zodpovedných, dobrovoľne poistených občanov a firmy. Národná banka Slovenska varuje, že navrhovaný odvod z poistného by výrazne zasiahol ziskovosť poistného sektora a viedol by k zvýšeniu cien.

Celé odvetvie neživotného poistenia by skončilo podľa centrálnej banky v strate. Vyššie ceny poistného predpovedá aj asociácia poisťovní. Výšku odvodu očakáva Ministerstvo financií SR na úrovni 55,6 mil. eur, avšak tento cielený výber bude podľa rezortu naplnený až o niekoľko rokov.

Stropy na platenie zdravotných odvodov sa zrušia

Rezort zdravotníctva získal viac prostriedkov. O koľko si teda zdravotníctvo polepší?

Rozpočet na budúci rok počíta aj so zrušením maximálneho stropu zdravotných odvodov. Verejné financie si zlepšia príjmy o takmer 70,2 mil. eur. Zároveň o túto sumu sa znížia platby štátu do verejného zdravotného poistenia. Celá čiastka získaná zo zrušenia stropu zdravotných odvodov by sa mala pritom využiť na obnovu nemocníc.

Ministerstvo taktiež získalo v rozpočte rezervu vo výške 50 miliónov eur.

Novelizácia zákona o sociálnom poistení

Zmeny v rozpočte si vyžiadala novelizácia zákona o sociálnom poistení, kde sa zvyšuje strop na výpočet sociálnych odvodov. Na základe tejto zmeny sa znižuje transfer štátu do Sociálnej poisťovne o takmer 46,6 mil. eur.

Zároveň sa po zohľadnení vplyvov na daň z príjmov fyzických osôb a daň z príjmov právnických osôb zvyšujú zdroje kapitoly rezortu práce o 30,7 mil. eur. Z toho na rodičovský príspevok by malo smerovať 9,9 mil. eur a na rozvoj aktívnej politiky trhu práce a zvýšenie zamestnanosti bezmála 20,8 mil. eur.

Zvýšený strop na výpočet sociálnych odvodov, ako sa prejaví? Vysvetlíme vám v časti pre členov klubu:

Maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasného 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Tohtoročný maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov v sume 4 290 eur tak stúpne na 6 181 eur.

Ukážkové príklady k tejto téme nájdete v tomto článku:

Zvýšenie stropu na platenie sociálnych odvodov majú lepšie zarábajúcim kompenzovať vyššie nemocenské dávky zo Sociálnej poisťovne, ako aj vyššia náhrada príjmu pri dočasnej práceneschopnosti (PN) zamestnanca, ktorú mu poskytuje zamestnávateľ počas prvých desiatich dní PN.

Maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a náhrady príjmu pri PN stúpne z 1,5-násobku na 2-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Najvyšší možný vymeriavací základ na výpočet týchto dávok tak pôjde nahor z tohtoročných 1 287 eur na 1 766 eur.

Nemocenská dávka pre živnostníkov (SZČO)

Maximálna suma náhrady príjmu pre zamestnanca, resp. nemocenskej dávky pre samostatne zárobkovo činnú osobu (SZČO) sa následkom toho počas prvých troch dní trvania PN zvýši z tohtoročných 10,58 eura na 14,51 eura na deň.

Od štvrtého dňa trvania PN najvyššia možná náhrada príjmu zamestnanca, resp. nemocenskej dávky pre SZČO stúpne z tohtoročných 23,27 eura na 31,93 eura na deň. Na takéto maximálne sumy dávok budú mať nárok tí, ktorí v tomto roku zarábajú v hrubom najmenej 1 766 eur. 

Miera zásluhovosti sa nebude znižovať

Druhou kompenzáciou za zvýšenie stropu na platenie odvodov bude to, že od začiatku budúceho roka sa už nebude znižovať miera zásluhovosti pri výpočte najvyšších penzií. Tohtoročné krátenie hrubých príjmov presahujúcich 1,25-násobok priemernej mzdy na Slovensku až do trojnásobku priemernej mzdy na Slovensku sa zachová aj naďalej.

Toto krátenie v tomto roku spočíva v tom, že z hrubej mzdy v rozmedzí od 1,25-násobku priemernej mzdy do 3-násobku priemernej mzdy štát v tomto roku uzná len 68 %. Ak by sa takéto krátenie nezachovalo, tak by štát v budúcom roku uznal už len 64 % a od roku 2018 už len 60 % zo zárobku v rozmedzí od 1,25-násobku do 3-násobku priemernej mzdy. Hrubú mzdu prevyšujúcu trojnásobok priemernej mzdy štát do úvahy pri výpočte dôchodkov vôbec neberie.

Zachová sa súčasná miera solidarity

Takisto sa však od začiatku budúceho roka zachová súčasná miera solidarity pri výpočte najnižších dôchodkov. Ak budúci penzista zarába menej ako priemernú mzdu na Slovensku, tak mu štát v tomto roku pri výpočte dôchodku k jeho hrubej mzde pridá 20 % zo sumy, ktorá mu chýba do priemernej mzdy.

Takýto postup bude platiť aj naďalej. Ak by parlament zachovanie miery solidarity neschválil, tak by štát v budúcom roku ľuďom s podpriemernou mzdou pri výpočte dôchodku pridal 21 % a od ďalšieho roku 22 % zo sumy, ktorá žiadateľovi o dôchodok chýba do priemerného zárobku na Slovensku.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

legislatívne zmeny 2017legisltívne zmeny titulkaNR SRPrémiový obsahŠtátny rozpočet 2017

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X