Slabšie euro spotrebiteľov nepoteší, ekonomike však pomôže
Kým slovenským spotrebiteľom môžu zdražieť napríklad dovolenky v zahraničí, exportérom klesajúca domáca mena zlepšuje pozíciu na zahraničných trhoch.
Vyše štyri pätiny slovenského vývozu smerujú do krajín EÚ
Slabnúce euro síce slovenských spotrebiteľov nepoteší, ekonomike by však malo pomôcť. Na jednej strane sa totiž zdražuje tovar dovezený zo zahraničia, na druhej strane ale oslabujúca domáca mena pomáha exportérom. Potvrdzujú to aj niektorí slovenskí producenti, ktorí umiestňujú svoje výrobky na zahraničných trhoch.
„Vzhľadom k tomu, že sme exportne orientovaná skupina oslabovanie eura nám vytvára lepšie podmienky pre export a zvyšuje rentabilitu. Ďalšie oslabovanie eura pre nás ani v budúcnosti nepredstavuje žiadne riziko,“ uviedol pre agentúru SITA šéf Zväzu strojárskeho priemyslu SR a zároveň predseda predstavenstva Tatravagónky Poprad Alexej Beljajev.
Pravdou však je, že až vyše štyri pätiny slovenského vývozu smerujú do krajín Európskej únie. Ešte výraznejší dopad zo slabnúceho eura tak môže byť pre slovenských výrobcov nepriamy cez zlepšenie exportnej pozície našich hlavných európskych obchodných partnerov.
„Nepriame dopady pre vývozcov budú pravdepodobnejšie významnejšie ako priame, nakoľko priame vývozy SR do USA či dolárových oblastí sú malé, rádovo pár percent. Významnejším by mala byť vzpruha pre slovenských vývozcov vďaka zrýchleniu rastu v eurozóne,“ konštatoval analytik VÚB banky Zdenko Štefanides.
Drahšie dovozy môžu zase pomôcť spotrebiteľským cenám vrátiť sa k rastu
„Prostredníctvom slabšieho eura a drahších dovážaných tovarov si totiž do eurozóny dovezieme aj infláciu, ktorá sa už dlhý čas nachádza hlboko pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky,“ dodáva analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Bežní spotrebitelia však klesajúce euro pocítia skôr negatívne v rôznych oblastiach. Ako uvádza Glasová, predražiť sa môžu napríklad dovolenky v neeurových krajinách, na druhej strane sa však Slovensko ako turistická destinácia stáva cenovo atraktívnejšou pre zahraničných návštevníkov. Pre Slovákov sa tiež predražia dolárové nákupy napríklad cez internetové obchody.
TIP: Viete, čo naozaj chcú zákazníci e-shopov?
Naopak, pozitívnou správou je oslabujúce euro pre tých, ktorí majú nejaké úspory v amerických dolároch. „Samozrejme, reálne zarobí v tom prípade, ak sa odložené doláre naozaj rozhodne za eurá vymeniť,“ dodáva analytička Poštovej banky.
Trend oslabovania eura trvá už dlhší čas
„Momentálne sú ekonomiky eurozóny a USA na rozdielnych pozíciách. Zatiaľ čo eurozóna rastie iba veľmi pomaly a trápi ju nízka inflácia, oživujúca sa americká ekonomika a rast zamestnanosti v USA pomáhajú posilňovať pozíciu dolára,“ vysvetľuje Katarína Muchová zo Slovenskej sporiteľne.
Rozdielne sú aj politiky centrálnych bánk. Kým Federálna rezervná banka plánuje zvyšovanie úrokových sadzieb, Európska centrálna banka ponecháva úrokové sadzby rekordne nízke a pokračuje v uvoľnenej menovej politike. Aktuálne sa euro voči doláru obchoduje pri úrovni 1,16 EUR/USD, kým ešte v máji minulého roka bolo pri hodnote 1,38 EUR/USD.