Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slabšie euro spotrebiteľov nepoteší, ekonomike však pomôže

Slabšie euro spotrebiteľov nepoteší, ekonomike však pomôže
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kým slovenským spotrebiteľom môžu zdražieť napríklad dovolenky v zahraničí, exportérom klesajúca domáca mena zlepšuje pozíciu na zahraničných trhoch.

Vyše štyri pätiny slovenského vývozu smerujú do krajín EÚ

Slabnúce euro síce slovenských spotrebiteľov nepoteší, ekonomike by však malo pomôcť. Na jednej strane sa totiž zdražuje tovar dovezený zo zahraničia, na druhej strane ale oslabujúca domáca mena pomáha exportérom. Potvrdzujú to aj niektorí slovenskí producenti, ktorí umiestňujú svoje výrobky na zahraničných trhoch.

„Vzhľadom k tomu, že sme exportne orientovaná skupina oslabovanie eura nám vytvára lepšie podmienky pre export a zvyšuje rentabilitu. Ďalšie oslabovanie eura pre nás ani v budúcnosti nepredstavuje žiadne riziko,“ uviedol pre agentúru SITA šéf Zväzu strojárskeho priemyslu SR a zároveň predseda predstavenstva Tatravagónky Poprad Alexej Beljajev.

Pravdou však je, že až vyše štyri pätiny slovenského vývozu smerujú do krajín Európskej únie. Ešte výraznejší dopad zo slabnúceho eura tak môže byť pre slovenských výrobcov nepriamy cez zlepšenie exportnej pozície našich hlavných európskych obchodných partnerov.

„Nepriame dopady pre vývozcov budú pravdepodobnejšie významnejšie ako priame, nakoľko priame vývozy SR do USA či dolárových oblastí sú malé, rádovo pár percent. Významnejším by mala byť vzpruha pre slovenských vývozcov vďaka zrýchleniu rastu v eurozóne,“ konštatoval analytik VÚB banky Zdenko Štefanides. 

Drahšie dovozy môžu zase pomôcť spotrebiteľským cenám vrátiť sa k rastu

„Prostredníctvom slabšieho eura a drahších dovážaných tovarov si totiž do eurozóny dovezieme aj infláciu, ktorá sa už dlhý čas nachádza hlboko pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky,“ dodáva analytička Poštovej banky Jana Glasová. 

Bežní spotrebitelia však klesajúce euro pocítia skôr negatívne v rôznych oblastiach. Ako uvádza Glasová, predražiť sa môžu napríklad dovolenky v neeurových krajinách, na druhej strane sa však Slovensko ako turistická destinácia stáva cenovo atraktívnejšou pre zahraničných návštevníkov. Pre Slovákov sa tiež predražia dolárové nákupy napríklad cez internetové obchody.

TIP: Viete, čo naozaj chcú zákazníci e-shopov?

Naopak, pozitívnou správou je oslabujúce euro pre tých, ktorí majú nejaké úspory v amerických dolároch. „Samozrejme, reálne zarobí v tom prípade, ak sa odložené doláre naozaj rozhodne za eurá vymeniť,“ dodáva analytička Poštovej banky. 

Trend oslabovania eura trvá už dlhší čas

„Momentálne sú ekonomiky eurozóny a USA na rozdielnych pozíciách. Zatiaľ čo eurozóna rastie iba veľmi pomaly a trápi ju nízka inflácia, oživujúca sa americká ekonomika a rast zamestnanosti v USA pomáhajú posilňovať pozíciu dolára,“ vysvetľuje Katarína Muchová zo Slovenskej sporiteľne.

Rozdielne sú aj politiky centrálnych bánk. Kým Federálna rezervná banka plánuje zvyšovanie úrokových sadzieb, Európska centrálna banka ponecháva úrokové sadzby rekordne nízke a pokračuje v uvoľnenej menovej politike. Aktuálne sa euro voči doláru obchoduje pri úrovni 1,16 EUR/USD, kým ešte v máji minulého roka bolo pri hodnote 1,38 EUR/USD. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X