Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podielové fondy môžu byť alternatívou pre vyšší výnos

Podielové fondy môžu byť alternatívou pre vyšší výnos
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Trhy čakajú, či americká centrálna banka pristúpi k avizovanému zvyšovaniu úrokových sadzieb a či Európska centrálna banka spustí program kvantitatívneho uvoľňovania.

Trhu majú v tomto roku dominovať zmiešané fondy

Vzhľadom na predpoklad, že úroky z vkladov budú naďalej nízke, podielové fondy budú alternatívou, ktorá poskytne šancu na vyšší výnos. Skonštatovala to investičná strategička KBC Asset Managementu Slovensko Silvia Čechovičová.

„V roku 2015 očakávame ďalšie zlepšenie vývoja globálnej ekonomiky, čo dáva nádej na pokračovanie pozitívneho trendu na akciových trhoch. Akcie, resp. akciové fondy pre nás zostávajú preferovaným aktívom,“ dodala Čechovičová. Firma Asset Management Slovenskej sporiteľne sa domnieva, že trhu kolektívneho investovania budú v tomto roku dominovať zmiešané fondy.

Pozornosť finančných trhov sa opäť bude podľa generálneho riaditeľa Tatra Asset Managementu Miloslava Mlynára upierať na centrálne banky. Bude sa podľa neho čakať, či americká centrálna banka pristúpi k avizovanému zvyšovaniu úrokových sadzieb a či Európska centrálna banka spustí program kvantitatívneho uvoľňovania.

Ďalšou významnou skutočnosťou podľa Mlynára bude, či pokles cien ropy dokáže napomôcť globálnemu hospodárskemu rastu. „Citlivo je potrebné vnímať aj geopolitické riziká, z ktorých je aktuálne najviditeľnejší rusko-ukrajinský konflikt,“ konštatoval Mlynár. 

Ako pokračovala riaditeľka investičného úseku Asset Managementu Slovenskej sporiteľne Karin Uličná, dominancia zmiešaných fondov bude spôsobená ďalšími presunmi peňazí investorov z depozitných a peňažných fondov. Dominancia zmiešaných fondov bude spôsobená aj novými peniazmi.

Podielové fondy, najmä aktívne riadene, budú v tomto roku podľa Uličnej jednou z mála zaujímavých investičných príležitosti na celom finančnom trhu. Implementácia direktívy (AIFMD) upravujúcej špeciálne podielové fondy kvalifikovaných investorov do slovenskej legislatívy otvorí podľa nej priestor vzniku nových fondov v tomto segmente. 

Výnosový potenciál peňažno-dlhopisových aktív bude v tomto roku veľmi nízky

V prostrediach nízkych výnosov dlhopisov a nízkych úrokových sadzieb sú investori nútení hľadať riešenia s vyšším výnosovým potenciálom, čo môže prospieť rizikovejším triedam aktív, ako sú akcie, reality či komodity. „Bežný investor by sa nemal snažiť nájsť príležitosť s najvyšším možným výnosom. Odporúčame skôr zameriavať sa na produkty rozkladajúce riziko investovaním do rozmanitých tried aktív, využívajúce prvky aktívnej správy,“ uviedol Mlynár.

Akcie ovplyvňujú významné krátkodobé výkyvy

Aj keď investovanie do akcií prináša zaujímavú príležitosť a dlhodobý potenciál, krátkodobé výkyvy nemusia byť podľa Čechovičovej zanedbateľné. V rámci akciovej zložky dáva KBC Asset Management Slovensko prednosť regiónu juhovýchodnej Ázie, pričom tento región zostane podľa nich motorom globálneho rastu.

Ďalej je to Nemecko, pričom akcie nemeckých spoločností majú podľa Čechovičovej atraktívne valuácie a podniky budú profitovať z oživenia ťahaného exportom. KBC Asset Management zároveň preferuje cyklické sektory, hlavne technológie, priemysel a tovary dlhodobej spotreby.

TIP: Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!

Pre investorov, ktorí nechcú priamo investovať do akcií, sa podľa Čechovičovej ponúka možnosť investovania do zmiešaných fondov. Taktiež to môžu byť investície do fondov obmedzujúcich pokles, ktoré predstavujú podľa KBC Asset Management dobrý kompromis medzi rizikom a výnosom. 

Skupina UniCredit z investičného hľadiska odporúča zamerať sa v nasledujúcom roku na americké akcie, dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín. Investori by mali byť zároveň obozretní voči komoditám. Týka sa to predovšetkým zlata a ropy. Z alternatívnych investícií bude podľa UniCreditu zaujímavý trh s nehnuteľnosťami v USA.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X