Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Osobný bankrot vlani využilo 441 občanov SR

Osobný bankrot vlani využilo 441 občanov SR
Fotobanka Pixmac
19. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V medziročnom porovnaní tak v roku 2014 vzrástol počet osobných bankrotov o 24,58 %.

V priemere pripadlo na jeden mesiac 37 osobných bankrotov

Inštitút osobného bankrotu využilo na oddlženie v minulom roku 441 občanov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 24,58 % oproti roku 2013. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF- Slovak Credit Bureau.

Graf c_ 1 vyvoj poctu vyhlasenych osobny ch bankrotov od roku 2006.jpg

Zdroj: CRIF- Slovak Credit Bureau

Dôvod podania žiadosti o osobný bankrot sa dlhodobo nemení, je ním bezvýchodisková situácia, do ktorej sa dostali niektorí občania pre neschopnosť splácať svoje finančné záväzky. „Spúšťačom problémov je najčastejšie strata zamestnania, zníženie pracovnej schopnosti pre chorobu, respektíve nedostatočná výška príjmov v pomere k výške dlhov a ďalším životným nákladom,“ píše CRIF- Slovak Credit Bureau.

V priemere pripadlo na jeden mesiac 37 osobných bankrotov, čo je o 7 viac ako v roku 2013. Regionálne rozdiely medzi krajmi podľa CRIF pretrvávajú dlhodobo. Najviac osobných bankrotov zaznamenala spoločnosť v rokoch 2009 až 2013 v Banskobystrickom kraji, v ktorom ako v jedinom z krajov ich počet medziročne vlani klesol na 62 zo 79.

Graf c_ 2 vyvoj poctu vyhlasenych osobny ch bankrotov za roky 2013 a 2014 v krajoch.jpg

Zdroj: CRIF- Slovak Credit Bureau

V roku 2014 bolo prvýkrát najviac osobných bankrotov vyhlásených v Bratislavskom kraji (69), ktorý sa tak na celkovom počte podieľal 15,65 %. Najväčší medziročný nárast počtu osobných bankrotov, a to na 59 z 30, evidoval Žilinský kraj a najmenej osobných bankrotov bolo v rokoch 2013 a 2014 vyhlásených v Košickom kraji. 

Ako ďalej konštatuje firma, osobný bankrot v podmienkach SR bude bez avizovanej zmeny legislatívy náročnejší ako napríklad v susednej Českej republike, kde ho využíva výrazne viac občanov.

Zatiaľ čo v SR na 100 tisíc obyvateľov pripadlo v minulom roku iba osem osobných bankrotov, v ČR ich bolo 178. Počet osobných bankrotov v ČR (18 762) dokonca viac ako dvojnásobne prevyšoval počet bankrotov právnických osôb a fyzických osôb – živnostníkov (8 924), kým v SR ich bolo iba o 8,35 % viac. 

Tabulka c_1 porovnanie vyvoja poctu osobny ch bankrotov v sr a cr od roku 2008.jpg

Zdroj: CRIF- Slovak Credit Bureau

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o., zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X