Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovákov čakajú nižšie garancie na životných poistkách

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Od januára budúceho roka čaká Slovákov nižšie garantovanie zhodnotenia vkladu na kapitálovej životnej poistke a teda aj riziko nižšieho výnosu.
 
Podľa vyjadrení spoločnosti OVB Allfinanz môže za to nová technická úroková miera, ktorá sa zníži zo súčasných 2,5 % na 1,9 %.
 

Zmena sa bude týkať aj poistného krytia na dožitie

„Po zmene sadzby tak musia poisťovne znížiť garancie zhodnotenia technických rezerv na 1,9 %. To znamená, že v prípade nepriaznivého vývoja na trhu budú garantovať poistencovi výnos v nižšej miere ako doteraz,“ povedal produktový analytik OVB Allfinanz Slovensko Jozef Fronc.
 
Zmena sa bude týkať aj tých poistencov, ktorí si po januári budú chcieť zvýšiť svoje poistné krytie na dožitie. Poisťovňa im ho už prepočíta s novou sadzbou. V súčasnosti má na Slovensku podľa Fronca nižšiu technickú úrokovú sadzbu len jedna pobočka zahraničnej poisťovne, a to 1,8 %. Ostatní hráči tak budú musieť sadzbu znižovať. Fronc však neočakáva, že by ju stiahli nižšie než spomínaných 1,9 %, a to aj kvôli konkurenčnému boju. 
 

Rozdiel bude viditeľný najmä pri dlhodobejších životných poistkách

Podľa prepočtov OVB Allfinanz Slovensko bude 0,6-percentný rozdiel v sadzbe viditeľný najmä pri dlhodobejších životných poistkách, teda na 30 až 40 rokov. „Tam môže byť na konci poistnej lehoty rozdiel v poistnej sume na dožitie v priemere až 10 % z tejto sumy,“ skonštatoval Fronc. Doterajších zmlúv a ani zmlúv uzavretých do konca tohto kalendárneho roka sa však zmena týkať nebude. Napriek zníženiu sa podľa Fronca vyplatia klientovi zmeny v životnom poistení aj v budúcom roku vtedy, ak nepotrebuje zvýšiť sporiacu zložku poistenia napojenú práve na technickú úrokovú mieru, ale len pripoistenie. 
 
Podľa údajov OVB Allfinanz Slovensko sa Slováci najčastejšie poisťujú na sumu rovnajúcu sa výške svojho ročného príjmu, čo je okolo desaťtisíc eur. „Výška sumy by sa však mala odvíjať od výšky výdavkov klienta za približne päťročné obdobie. Dôvod súčasného stavu vidíme v horšej finančnej situácii ľudí a ich vnímaní potreby takéhoto poistenia. Na poistení sa snažia ušetriť,“ uviedol Fronc. 
 

 

Výnosnosť vkladu musí byť vyššia než miera garancie

Technická úroková miera predstavuje istú formu garantovania vkladov, ku ktorému sa poisťovňa pri podpise poistnej zmluvy klientovi zaviaže. Technická úroková miera je percentuálny výnos z investovania rezerv garantovaný poistiteľom. Ak výnos z investovaných rezerv je nižší ako technická úroková miera, tak je poistiteľ povinný z vlastných prostriedkov doplniť výnosy na výšku technickej úrokovej miery. Aj po novom bude podľa Fronca platiť, že ak bude výnosnosť vkladu vyššia než miera garancie, klientovi poisťovňa vyplatí vyšší výnos. 
 
Spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko a.s. je súčasťou celoeurópskej skupiny poskytujúcej služby finančného sprostredkovania. Korene má v Nemecku, kde jej materská spoločnosť vznikla v roku 1970. Na Slovensku je firma aktívna od roku 1993. Jej spolupracovníci uzavreli ku koncu júna takmer 1,93 mil. zmlúv pre viac než 873 tis. klientov.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X