Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenskí farmári odmietajú opatrenia Bruselu

Slovenskí farmári odmietajú opatrenia Bruselu
Ilustračné foto SITA/AP
1. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenskí poľnohospodári zásadne odmietajú spôsob výpočtu priamych platieb, ktoré navrhla Európska komisia (EK).

 
„Predstavy Bruselu o tom, že členským krajinám, ktoré v súčasnosti poberajú priame platby nižšie ako 90 % priemeru EÚ, sa do roku 2020 zvýšia len o jednu tretinu rozdielu medzi aktuálnou úrovňou a uvedenou hranicou 90 % úniového priemeru, sú pre SR neakceptovateľné,“ uviedol hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.
 

Trvajú na pôvodnom rozpočte

Na stranu poľnohospodárov sa priklonilo aj Ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja (MPRV) SR. Šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek a predseda SPPK Milan Semančík totiž podpísali v Košiciach spoločné stanovisko k návrhom nariadení, týkajúcich sa reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie.
 
 
 
Ministerstvo aj SPPK trvajú na zachovaní výšky rozpočtu pre SPP, pretože v opačnom prípade podľa nich nebude môcť európske poľnohospodárstvo plniť v nasledujúcom programovacom období rokov 2014 až 2020 všetky výrobné, environmentálne i sociálno-ekonomické funkcie, ktoré sa od neho vyžadujú. Slovensko nepodporuje ani navrhovaný systém platby na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie. „Nie však preto, že by naša krajina spochybňovala ekologické a environmentálne funkcie poľnohospodárstva, ale preto, že navrhnutý spôsob je administratívne príliš náročný a v niektorých ohľadoch až nelogický,“ uviedol Nemec. Z troch povinných opatrení, ktoré v tomto smere navrhla EK, sa totiž podľa SPPK až dve (diverzifikácia plodín a zmena trvalých trávnych porastov), dajú zahrnúť do dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok (GAEC). 
 
Farmári nesúhlasia ani s vyčlenením siedmich percent plochy poľnohospodárskych podnikov na „oblasť ekologického záujmu“, čo znamená že táto plocha ostane ležať úhorom. „V čase rastúceho dopytu po potravinách je takéto opatrenie nelogické, navyše môže v navrhnutej podobe znamenať vážnu hrozbu pre konkurencieschopnosť európskych poľnohospodárov, v súčasnosti spĺňajúcich najprísnejšie podmienky hospodárenia prospešného pre životné prostredie na svete,“ tvrdí Nemec. Ak napriek výhradám Slovenska prijme Brusel „ozelenenie“ SPP prostredníctvom všetkých troch uvedených opatrení, poľnohospodári chcú presadiť to, aby si farmári mohli vybrať , ktoré opatrenia bude uplatňovať vzhľadom na špecifiká svojho podniku alebo prírodnej oblasti. 
 
Slovenskí poľnohospodári nesúhlasia ani so zavedením stropov priamych platieb pre veľké podniky, čo by podľa nich znamenalo uplatnenie nerovnakého prístupu k jednotlivým subjektom podľa ich veľkosti. Podľa ministerstva aj SPPK by mali byť platby pre mladých poľnohospodárov dobrovoľné, rovnako ako systém dobrovoľne viazaných platieb na podporu citlivých sektorov. Ten navyše Slovensko navrhuje zvýšiť aspoň na 15 % národného rozpočtu priamych platieb. Podľa Nemca by mala únia ponúknuť farmárom efektívnejšie a pružnejšie stabilizačné nástroje, prehodnotiť by mala aj intervenčné ceny komodít. Poľnohospodári zároveň upozorňujú na to, že politika rozvoja vidieka musí mať porovnateľný dopad na všetky členské štáty a prispievať nielen k znižovaniu rozdielov medzi nimi, ale aj medzi európskymi regiónmi.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X