Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenskí hydinári navrhujú zákaz dovozu poľskej hydiny

Slovenskí hydinári navrhujú zákaz dovozu poľskej hydiny
Ilustračné foto: shutterstock.com
26. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenskí hydinári navrhujú zákaz dovozu poľskej hydiny, vajec a hydinových výrobkov. Dôvodom sú pretrvávajúce potravinové škandály s lacnou nekvalitnou poľskou hydinou.
 
Reagujú tak zároveň aj na nedávne reportáže poľskej televízie TVN24, podľa ktorých väčšina poľských farmárov dopuje kurčatá a dobytok zakázanými antibiotikami, aby podporili ich rast. 
 

Ľuďom hrozí aj rezistencia na antibiotiká

Presadiť zákaz dovozu však podľa ministerstva pôdohospodárstva nie je jednoduché. Slovensko aj Poľsko sú členskými štátmi Európskej únie, kde je zavedený voľný pohyb tovaru. Neopodstatnene tak nie je možné zakázať žiaden dovoz tovaru, pretože by to bolo považované za prekážku v obchode a Európska komisia by začala voči Slovensku postupovať pre porušenie zmluvy. Takéto opatrenie by tak mohlo skončiť až na Súdnom dvore.
 
„Ak však máme opodstatnené dôvody založené na výsledkoch analýz, rezort pôdohospodárstva môže požiadať Národný orgán pre spoluprácu Poľska o vyjadrenie sa k danému problému,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala. 
 

 

Na poľský tovar už sa zamerali kontroly

„Štátna veterinárna a potravinová správa SR už zvýšila kontrolu antibiotík v hydine dovážanej z Poľska, analytické výsledky však ešte nie sú k dispozícií. Národný orgán pre spoluprácu požiadal Národný orgán pre spoluprácu v Poľsku o vyjadrenie sa k problému a zároveň sme informovali poľskú stranu o zvýšených kontrolách,“ uviedol Hajnala. Zákaz dovozu by sme mohli presadiť až vtedy, ak by nás neuspokojili opatrenia z poľskej strany, návrh zákazu by sme navyše museli prerokovať s Európskou komisiou. Zákaz by tiež platil len na určitý čas, podobne ako to bolo pri alkohole s metanolom z Českej republiky. 
 

Vlani sme kúpili poľskú hydinu za 20 mil. eur

Slovenský hydinári netvrdia, že v Poľsku vyrábajú len nekvalitné potraviny. „Ale to, čo sa dováža na Slovensko je prevažne odpad, ktorý nepredajú na poľskom trhu, či v krajinách západnej Európy,“ skonštatoval tlačový tajomník Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Ľubomír Urban. Vlani sa tak na Slovensko oficiálnymi cestami doviezla poľská hydina za spolu 20 mil. eur. „Tie ambulantné predaje a podobne, to sú nekontrolovateľné množstvá,“ pripomína Daniel Molnár z ÚHS. Aj prípadný zákaz dovozu poľskej hydiny na Slovensko by preto jej predaju na našom trhu úplne nezamedzila. „Určite si tí Poliaci nájdu spôsob, ako to sem dostať,“ skonštatoval Urban. 
 

Antibiotiká v hydine sú údajne karcinogénne

Rozhodujúci je podľa neho spotrebiteľ, ktorý by nemal tlačiť len na cenu, ale vyhľadávať aj kvalitu. Hydina dopovaná antibiotikami totiž okrem hromadenia antibiotík v ľudskom organizme vyvoláva aj rezistenciu na ne. Zakázané antibiotiká, ktoré objavili v poľskej hydine, sú navyše aj karcinogénne. Dôvod podávania antibiotík je podľa hydinárov jasný, výrazne stimulujú rast a šetria tak náklady spojené s chovom. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X