Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko je jednou z krajín s najsilnejším rastom

Slovensko je jednou z krajín s najsilnejším rastom
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Po Európe sa šíri nádej, že najhoršia časť krízy je prekonaná a ekonomika sa začína postupne zotavovať.
 
V druhom štvrťroku zaznamenalo niekoľko krajín v určitých oblastiach výrazný rast, pričom v iných sa klesajúci trend aspoň výrazne spomalil.
 

Achillovou pätou slovenskej ekonomiky je domáca spotreba

Ako ďalej vyplynulo z prieskumu GfK o spotrebiteľskej klíme v Európe, Slovensko bolo vlani jednou z národných ekonomík, ktoré v eurozóne zaznamenali najsilnejší rast. Avšak v druhom štvrťroku tohto roka hrubý domáci produkt stúpol podľa GfK len o 0,3 % v porovnaní s prvým štvrťrokom 2013 a o 0,8 % v porovnaní s rovnakým štvrťrokom v minulom roku.
 
Domáca ekonomika ostane podľa GfK achillovou pätou slovenskej ekonomiky, pričom zlepšenie hrubého domáceho produktu sa opäť pripíše takmer výlučne exportu. Vzťahy v medzinárodnom obchode sú silne závislé od EÚ. Takmer dve tretiny celkového importu krajiny sú od členov EÚ a viac ako 80 % exportu ide na európsky trh. V tomto rozložení sa od začiatku dlhovej krízy zmenilo podľa GfK veľmi málo. Kľúčovým predajným trhom je už tradične Nemecko. Ak bude nemecká ekonomika pri dosahovaní udržateľnej obnovy úspešná, bude to mať do konca roku pozitívny vplyv aj na slovenskú ekonomiku. 
 

 

Zvrat zlej situácie trhu práce sa zatiaľ neočakáva

V lete EÚ zaregistrovala podľa GfK prvý marginálny pokles celkového počtu nezamestnaných. Miera nezamestnanosti je však naďalej okolo 11 % a skutočný zvrat trendu na trhu práce preto zatiaľ nie je na obzore. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa na Slovensku neočakáva, že domáci dopyt poskytne v tomto roku stimuly.
 
Následkom klesajúcich reálnych príjmov a vysokej nezamestnanosti sa podľa GfK neočakáva, že by súkromná spotreba stimulovala rast. Z hľadiska súčasných tlakov na rozpočet škrtá výdavky aj štát. V súčasnosti dosahuje nezamestnanosť na Slovensku 14 % a je to najvyššia hodnota v strednej a východnej Európe. Situácia na trhu práce sa dá označiť podľa GfK za vážnu. Experti predpovedajú, že výrazný pokles sa začne až v roku 2015. 
 

Vysoké dlhy aj dane

Tak ako v mnohých iných krajinách sa podľa GfK aj na Slovensku počas ekonomickej krízy zadlženosť štátu dramaticky zvýšila. Nová zadlženosť bola v roku 2009 aj 2010 okolo 8 % a v rokoch 2011 a 2012 klesla na približne 5 %. Európska komisia predpovedá, že tento rok bude na úrovni 3 %. Vláda sa primárne sústreďuje na zvýšenie príjmov, ktoré negatívne ovplyvňujú investičnú klímu v krajine.
 
Upustilo sa podľa GfK od úspešného konceptu rovnej dane a zaviedla sa druhá daňová sadzba pre ľudí s vyššími príjmami a daň zo zisku spoločností sa zvýšila z 19 na 23 %. Balíček fiškálnych opatrení dopĺňajú vyššie bankové odvody, vyššia mimoriadna daň pre spoločnosti v regulovaných priemyselných odvetviach a vyššie príspevky do sociálneho zabezpečenia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X