Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko je na stom mieste v hodnotení systému platenia daní

Slovensko je na stom mieste v hodnotení systému platenia daní
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

K zlepšeniu umiestnenia Slovenska by podľa PwC mohlo prispieť najmä zníženie daňového a odvodového zaťaženia práce.

Pomohlo by aj zjednodušenie daňového systému

V celkovom hodnotení systému platenia daní Slovensko obsadilo stú priečku. Vyplynulo to zo štúdie, ktorú vydala skupina Svetovej banky v spolupráci s PwC. Slovensko si tak medziročne polepšilo o dve priečky. Štúdia vychádza z legislatívy platnej ku koncu roka 2013. Umiestnenie Slovenska v rebríčku nie je podľa PwC ovplyvnené len vývojom a zmenami nášho vlastného daňového systému, ale aj zmenami v daňových systémoch ostatných krajín.

K zlepšeniu umiestnenia Slovenska by podľa PwC mohlo prispieť najmä zníženie daňového a odvodového zaťaženia práce. „Rozhodne nám pozíciu vylepší elektronizácia daňovej správy. Pomohlo by aj zjednodušenie daňového systému, vrátane štruktúry daňových sadzieb,“ povedala Christiana Serugová, partner a líder daňového oddelenia PwC Slovensko. 

Serugová zároveň očakáva, že v súvislosti so zavedením povinného elektronického podávania daňových priznaní k DPH od 1. januára 2014 sa pozícia Slovenska výrazne zlepši, keďže vykazovaný počet daňových platieb sa týmto podstatne zníži. Tento efekt sa však na umiestnení Slovenska prejaví až budúci rok, teda v nasledujúcom ročníku štúdie. 

V medziročnom porovnaní sa podľa PwC zjednodušilo platenie daní u stredne veľkých spoločností vo všetkých častiach sveta. Čas, ktorý priemerná spoločnosť potrebuje na to, aby si splnila svoje daňové povinnosti, sa skrátil oproti predchádzajúcemu sledovanému obdobiu o štyri hodiny. Znížila sa i celková suma, ktorú priemerná spoločnosť zaplatila na daniach, ako aj počet uskutočnených platieb. Tento trend vidno podľa PwC každý rok počas celého sledovaného desaťročného obdobia. 

Štúdia je súčasťou projektu o podnikaní, ktorý pracuje s modelovou spoločnosťou. Modelová spoločnosť je domácou výrobnou a maloobchodnou firmou strednej veľkosti, ktorá je vybraná zámerne tak, aby sa s jej podnikateľskou činnosťou mohli stotožniť firmy na celom svete. Je daná štandardná vzorka faktov, takže generované daňové ukazovatele možno porovnávať v rozličných odlišných ekonomikách bez toho, aby boli výrazne deformované stimulmi a úľavami pre špecifické odvetvia.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X