Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko môžu ohroziť najmä problémy s plynom či ropou

Slovensko môžu ohroziť najmä problémy s plynom či ropou
Ilustračné foto SITA
4. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Asi 75 % ropy a plynu dovážaných do strednej Európy z Ruska ide cez Ukrajinu.

Orozený môže byť export niektorých priemyselných odvetví

Napriek relatívne nízkemu objemu vzájomného obchodu medzi Slovenskom a Ukrajinou môže pre slovenskú ekonomiku konflikt u našich východných susedov znamenať výraznejšie komplikácie. Obchodné väzby s Ukrajinou sú v porovnaní s ostatnými krajinami malé. Na Ukrajinu smeruje zo Slovenska 0,7 % celkového exportu a opačným smerom 1 % celkového dovozu. Širšie obchodné vzťahy tak máme s Ruskom, ktorého podiel na našom vývoze predstavuje 4 % a na dovoze vyše 10 %.
 
Pre našu krajinu by bolo podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša kľúčové, akým spôsobom by konflikt zasiahol najmä do prepravných trás smerujúcich cez Ukrajinu. „Ide najmä o ropu a plyn tranzitujúci sa na Slovensko a potom aj ďalej na západ,“ uviedol vo svojej analýze. Práve tranzit plynu a ropy totiž analytik považuje za najslabšie miesto s priamym a rýchlym dopadom aj na našu ekonomiku. „Asi 75 % ropy a plynu dovážaných do strednej Európy z Ruska ide cez Ukrajinu. Slovenská závislosť je ešte vyššia a dopady predchádzajúcej plynovej krízy máme ešte všetci v pamäti,“ tvrdí. 
 

 
Obchod sa teda koncentruje predovšetkým na komodity, ohrozený však môže byť aj export niektorých priemyselných odvetví, mimo iného aj automobilového priemyslu. To v prípade uzatvorenia obchodných trás, alebo ekonomických sankcií voči Rusku. Svoje by zrejme spravilo aj ekonomické spomalenie, či recesia na východ od našich hraníc. „Rusko sa zrejme nevyhne spomaleniu ekonomického rastu pod 1 % a Ukrajine už teraz hrozí pokles hrubého domáceho produktu o viac ako 3 %,“ tvrdí Gábriš. 
 
Nákaza by sa mohla šíriť aj cez finančný sektor. Aj v tomto prípade je však prepojenie Ukrajiny so Slovenskom relatívne slabé. Zo strednej Európy je podľa Gábriša z tohto pohľadu na tom najexponovanejšie maďarský finančný sektor, priame zastúpenie na Ukrajine však majú aj niektoré európske bankové skupiny. 
 

 
Už teraz sa pritom nervozita na finančných trhoch ukazuje vo vývoji mien Ukrajiny aj Ruska. Rubeľ podľa Gábriša strácal v čase eskalácie konfliktu viac ako 11 % svojej hodnoty od začiatku roku, kým hrivna takmer 30 %. Tá však svoju stratu skorigovala na aktuálnych necelých 17 %. Na výraznejšie posilňovanie však môže hrivna zrejme zabudnúť. „Na vyriešenie ekonomických problémov v podobe redukcie rozpočtového deficitu či schodku bežného účtu bude pravdepodobne potrebná ďalšia devalvácia,“ dodal analytik ČSOB.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X