Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálka odmieta obvinenia Mihála z plytvania peňazí

odmieta obvinenia Mihála z plytvania peňazí
18. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Sociálna poisťovňa (SP) odmieta obvinenia podpredsedu SaS Jozefa Mihála z plytvania peňazí pri verejnom obstarávaní na dodávku Integrovaného informačného systému SP.
 
„Predmet verejného obstarávania na dodávku Integrovaného informačného systému SP, ako ho popisuje pán Mihál, nebol vôbec zmenený a ani sa nehýbalo s cenou,“ uviedol hovorca poisťovne Peter Višváder.
 

Dva projekty budú stáť SP 46 mil. eur

Hodnota projektu Elektronické služby SP, o ktorom hovorí, podľa neho zostala na úrovni 34 mil. eur. Následne Ministerstvo financií SR schválilo projekt Elektronické služby SP pre vybrané oblasti služieb na úseku sociálneho poistenia v hodnote 12 mil. eur. „Ide teda o dva projekty, a nie o jeden, ako to deklaruje pán Mihál. Tieto dva projekty sa obstarávajú spolu v jednom balíku v celkovej hodnote 46 mil. eur,“ objasnil Višváder. Rozdiel do sumy 71,6 mil. eur, na ktorú vyhlásila SP verejné obstarávanie, teda 25 mil. eur, podľa poisťovne predstavujú predpokladané náklady na päť rokov prevádzky tohto systému.
 

 
„Táto čiastka je do verejného obstarávania zahrnutá z toho dôvodu, lebo pri projektoch financovaných z eurofondov Európska komisia vyžaduje ich 5-ročnú garantovanú prevádzku,“ tvrdí hovorca poisťovne. Náklady na ňu začnú plynúť až v roku 2016, po sprevádzkovaní systému. Tieto náklady, na rozdiel od vstupných investícií, bude podľa Višvádera financovať poisťovňa z vlastného rozpočtu.
 
Zlúčenie pôvodných viacerých verejných obstarávaní do jedného podľa neho súvisí so snahou poisťovne zabezpečiť komplexnú realizáciu v plnom rozsahu s garanciou jedného hlavného dodávateľa, minimalizovať riziká súvisiace s vnútornou aj vonkajšou integráciou systému, či zabezpečiť čerpanie prostriedkov z Operačného programu Informatizácia spoločnosti v schválenom rozsahu. „Exminister Mihál nepozná aktuálne informácie o uvedených projektoch a jeho obvinenia nie sú ničím podložené,“ dodal Višváder. 
 
Podpredseda SaS Jozef Mihál v stredu na tlačovej besede kritizoval narábanie s verejnými zdrojmi v SP. „Generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Dušan Muňko si asi povedal, že s jarou odišla kríza, tak môžeme plytvať s peniazmi zo štátneho rozpočtu a eurofondov,“ povedal s tým, že vo vestníku bolo 4. apríla vyhlásené verejné obstarávanie na Integrovaný informačný systém SP v rámci OPIS v hodnote 71,6 milióna eur.
 
Podľa neho ide o projekt, ktorý bol rozpracovaný za vlády Ivety Radičovej a pripravil ho ešte bývalý generálny riaditeľ SP Ľuboš Lopatka. Konečná cena bola vtedy stanovená na 34 miliónov eur. Projekt bol rozdelený na osem čiastkových projektov, aby sa dosiahla najnižšia cena a najvyššia efektivita. „Sme prekvapení, že Muňko vyhlásil verejné obstarávanie, kde suma za informačný systém SP je navýšená o 110 percent. Pošuškáva sa, že víťazom verejného obstarávania by mala byť firma, ktorá už v minulosti pre SP niečo dodávala. Dodala riešenie predražené a neefektívne a SP ho musela zrušiť,“ zdôraznil Mihál.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X