Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálne odvody v roku 2022 – Poradíme vám, ako ušetríte!

odvody
odvody Foto: Getty Images
11. februára 2022 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) môžu do 31. marca daňovému úradu oznámiť, že si lehotu na podanie daňového priznania za rok 2021 predlžujú najviac o tri mesiace.  Ak mali aj príjmy zo zahraničia,  môžu si lehotu na podanie daňového priznania za minulý rok predĺžiť až o šesť mesiacov. Odklad povinnosti podať daňové priznanie pritom posunie nielen splatnosť dane z príjmov (z konca marca na koniec apríla až koniec júna), ale aj prípadný pokles alebo nárast odvodov na sociálne poistenie, resp. vznik alebo zánik povinnosti začať platiť sociálne odvody  SZČO (v oboch prípadoch z 1. júla na 1. október tohto roka).

Komu sa posunúť si zmenu sociálnych odvodov neoplatí

Odložiť si povinnosť podať daňové priznanie z konca marca tohto roka na koniec apríla, mája alebo júna tohto roka sa neoplatí tým živnostníkom a ostatným samostatne zárobkovo činným osobám, ktoré platia do Sociálnej poisťovne vyššie ako minimálne odvody a vlani aj pre koronakrízu zarobili menej ako v roku 2020. Títo podnikatelia si síce odložia splatnosť dane z príjmov na neskôr, avšak súčasne si aj odložia zníženie mesačných sociálnych odvodov.

Takisto sa odloženie podania daňového priznania za rok 2021 neoplatí tým podnikateľom, ktorí v súčasnosti platia sociálne odvody (bez ohľadu na nich výšku) a za minulý rok zarobili v hrubom menej ako 6 798 eur. Keďže ich hrubý príjem bol pod touto hranicou, zanikne im povinnosť platiť sociálne odvody.  Ak daňové priznanie za vlaňajšok podajú do konca marca tohto roka, povinnosť platiť sociálne odvody im zanikne k 1. júlu tohto roka (sociálne odvody poslednýkrát zaplatia do 8. júla za jún). Ak si však odložia podanie daňového priznania na koniec apríla, mája alebo júna, povinnosť platiť sociálne odvody im zanikne až k 1. októbru tohto roka (poslednýkrát uhradia sociálne odvody do 8. októbra za september).

POZOR!

Ak v súčasnosti do Sociálnej poisťovne platíte minimálne mesačné sociálne odvody v sume 187,78 eura a vlani ste zarobili menej ako v roku 2020, odloženie podania daňového priznania za rok 2021 nebude mať žiadny vplyv na výšku vašich sociálnych odvodov. Suma vašich mesačných sociálnych odvodov je totiž na zákonnom minime a už nemá kam klesnúť. Do Sociálnej poisťovne budete platiť 187,78 eura mesačne až do 8. januára 2023 (naposledy za december tohto roka).

Príklad

Živnostník v súčasnosti podľa základu dane za rok 2020 platí sociálne odvody v sume 210,50 eura mesačne. Keďže vlani zarobil menej, podľa základu dane za rok 2021 by mu mala výška poistného na sociálne poistenie klesnúť na 189 eur mesačne.

Ak si odloží podanie daňového priznania za minulý rok, o tri mesiace si tým oddiali zníženie sociálnych odvodov o 21,50 eura mesačne. Hoci by za obdobie od 1. júla tohto roka mohol do Sociálnej poisťovne platiť 189 eur mesačne, posunom podania daňového priznania bude 210,50 eura mesačne uhrádzať do poisťovne za obdobie až do konca septembra tohto roka. Jeho sociálne odvody totiž klesnú na 189 eur mesačne až za obdobie od 1. októbra tohto roka.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Komu sa posunúť si zmenu sociálnych odvodov oplatí
  • Podmienky na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania
  • Príklady

Komu sa posunúť si zmenu sociálnych odvodov oplatí

Ak SZČO už v súčasnosti povinne platí poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie a oznámi daňovému úradu, že si predlžuje lehotu na podanie daňového priznania, za obdobie od 1. júla 2022 do 30. septembra 2022 bude platiť sociálne odvody v rovnakej výške ako doteraz.

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howodvody do sociálnej poisťovnePrémiový obsahrok 2022

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X