Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Solitea Slovensko sa pripravuje na eKasu – eKasa aktuálne

Ekasa solitea slovensko legislativna novinka aktualne.jpg
Foto: Solitea Slovensko
4. marca 2019 Tlačiť

BRATISLAVA 4. marca 2019 (P/PR) – Od 1. apríla začne platiť pre podnikateľov nová legislatívna povinnosť eKasa. Ide o online pripojenie na systém Finančnej správy SR, ktoré má pomôcť štátu zvýšiť transparentnosť pri výbere daní. Elektronické registračné pokladnice (ERP) sa tak zmenia na on-line registračné pokladnice (ORP). V praxi to znamená, že každá elektronická pokladnica bude odosielať pokladničné doklady online na Finančnú správu.

Napriek tomu, že termín platnosti eKasy sa nezadržateľne blíži, stále je veľa otázok nezodpovedaných. Zrejme aj to je jedným z dôvodov, prečo podnikatelia túto legislatívnu zmenu vnímajú skôr negatívne.

eKasa nám prináša aj pozitíva

Pravdou však je, že eKasa prinesie do života podnikateľov aj určité pozitíva. Ako prvé môžeme spomenúť zrušenie servisnej organizácie a odborného uvedenia pokladnice do prevádzky. Ruší sa aj povinnosť pravidelných servisných prehliadok, či plombovania pokladní, čo prinesie podnikateľom úsporu vo financiách.

Ďalšou nespornou výhodou nového riešenia bude, že ako pokladnice budú môcť podnikatelia využívať nielen klasické registračné pokladnice, ale aj tablety, mobily či počítače. To im poskytne širšie možnosti pri voľbe zariadení a správe svojich prevádzok, nehovoriac o mobilite ich podnikania.

Novelou zákona sa zruší aj povinnosť robiť denné uzávierky či viesť knihu registračnej pokladnice. Príjemnou správou nielen pre podnikateľov, ale aj ich ekologicky orientovaných zákazníkov je určite aj možnosť zasielať doklady elektronicky, napr. emailom. V tom prípade, si však treba dať pozor na to, že doklad zaslaný e-mailom sa už nesmie tlačiť.

Termín spustenia eKasy

Je dôležité zopakovať si, že od 1.4.2019 bude pripojenie na systém Finančnej správy povinné iba pre nových používateľov. Na ostatných používateľov sa táto povinnosť bude vzťahovať v období do 1. júla 2019, kedy je tzv. deadline na pripojenie sa do eKasy.

Je upgrade súčasnej pokladnice riešením eKasy?

Áno, časť podnikateľov si bude môcť prispôsobiť svoje elektronické registračné pokladnice pomocou upgradu súčasnej pokladnice. Niektoré typy pokladníc však nebude možné ani upraviť. Bude sa to týkať hlavne pokladníc, ktoré používajú staré ihličkové tlačiarne, prípadne aktualizácia nebude možná na základe rozhodnutia výrobcu. Pri zvažovaní aktualizácie si musí podnikateľ prepočítať, či sa cena úpravy pokladnice nebude v konečnom dôsledku približovať k cene nového zariadenia a zvoliť teda, pre neho čo najvýhodnejšie riešenie.

Ekasa na slovensku.jpg
Foto: Solitea Slovensko

Sú VRP vhodné pre všetkých podnikateľov?

Majiteľov virtuálnych registračných pokladníc, ktorí už sú online napojení na systém finančnej správy, sa táto povinnosť nebude týkať vôbec. Avšak aj pri tomto bode sa treba zastaviť a uvedomiť si, že napojenie na virtuálne registračné pokladnice nie je vhodné pre každého.

Dôležitým faktom je, že na VRP sa nedokáže a nesmie napojiť žiadny nadriadený ekonomický systém, tzn. podnikateľ tak nebude mať prepojenú pokladnicu s účtovníctvom a všetky predaje bude musieť manuálne nahadzovať do svojho účtovného resp. podnikového informačného systému. Samozrejme, pri malom podnikateľovi, ktorý mesačne zobchoduje pár desiatok dokladov, je to lacné a pomerne rýchle riešenie eKasy.

Rieši eKasu aj Solitea Slovensko?

Áno, spoločnosť Solitea Slovensko stojí za podnikateľmi. Intenzívne sa pripravujeme na riešenia, ktoré pomôžu aplikovať eKasu do života, nie len zákazníkom spoločnosti, ale aj ostatným podnikateľom, aby pociťovali čo najmenší tlak.

Systémy Money budú pripravené komunikovať s on-line registračnými pokladnicami (eKasa klient) od doteraz podporovaných výrobcov (VAROS, BOWA, Elcom). K dnešnému dňu nie je pre eKasu certifikované žiadne zariadenie. Očakávame, že v najbližších týždňoch budú certifikované zariadenia pribúdať.

Máte záujem o riešenie eKasy?

V prípade, že máte záujem o riešenie eKasy od spoločnosti Solitea Slovensko, vyplňte krátky formulár.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

eKasaSolitea Slovensko

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X