Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sporitelia vlani prechádzali do dlhopisových fondov

Sporitelia vlani prechádzali do dlhopisových fondov
Ilustračné foto SITA/AP
19. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri opúšťali akciové a zmiešané dôchodkové fondy a prestupovali do dlhopisových fondov.
 
„Najmä v dôsledku týchto prestupov počet sporiteľov dlhopisových dôchodkových fondov vzrástol v roku 2012 o 119 tisíc, čím sa ich podiel viac ako zdvojnásobil na 14 %,“ uvádza Národná banka Slovenska (NBS) v analýze slovenského finančného sektora za minulý rok.
 

Indexové investorov fondy nezaujali

Nový typ indexového dôchodkového fondu sa však podľa centrálnej banky nestretol s výraznejším záujmom. Ku vlaňajška malo v indexových dôchodkových fondoch penzijné úspory takmer 3,4 tisíc sporiteľov. Prvý raz v histórii existencie systému starobného dôchodkového sporenia sa podľa NBS výraznejšie zmenil pomer objemu majetku v jednotlivých typoch dôchodkových fondov. “ Tieto pohyby do veľkej miery súviseli s rozhodnutím časti sporiteľov využiť možnosť sporenia v dvoch dôchodkových fondoch súčasne,“ uvádza centrálna banka.
 

 
Na začiatku roka vlaňajška nastal skokový nárast čistej hodnoty majetku v dlhopisových dôchodkových fondoch. „Podiel dlhopisových dôchodkových fondov na celkovom objeme majetku v systéme tak vzrástol počas sledovaného obdobia takmer trojnásobne zo 4,9 % na 13,7 %. Zastúpenie akciových a zmiešaných dôchodkových fondov kleslo ku koncu minulého roka zhodne o 4 percentuálne body na zhruba 60 %, resp. 26 %. Nízky počet sporiteľov a krátka existencia indexových fondov znamenali, že majetok týchto fondov predstavoval do konca minulého roka iba 0,1 % zo sektorového celku. 
 
Ako sa uvádza v analýze, prvýkrát od začiatku roka 2009 sa akciové nástroje opäť stali významnejšou zložkou portfólií dôchodkových fondov. Ešte do apríla 2012 bol objem akcií a podielových listov na sektorovej, ale aj na úrovni jednotlivých dôchodkových fondov prakticky zanedbateľný. Následné obdobie bolo už charakteristické nákupom týchto majetkových cenných papierov, ktorých tempo sa postupom času stupňovalo. „Do konca roka 2012 dosiahlo priemerné vystavenie dôchodkového fondu v sektore voči akciám a podielovým listom úroveň 6 %,“ konštatuje centrálna banka. V zmiešaných dôchodkových fondoch dosiahli akcie a podielové listy 5-percentné a v akciových 7-percentné zastúpenie. V zmiešaných a akciových dôchodkových fondoch dvoch dôchodkových správcovských spoločností sa však naďalej nenachádzali žiadne cenné papiere tohto druhu. 
 
Pravdepodobných dôvodov, prečo dôchodkové spoločnosti začali znovu nakupovať akcie a podielové listy do svojich dôchodkových fondov, je podľa NBS niekoľko. Prvým bola povinnosť vytvárať indexové dôchodkové fondy. „Ďalšou motiváciou mohlo byť zrušenie tzv. garancií pri akciových a zmiešaných dôchodkových fondoch,“ uvádza sa v analýze. Tretím dôvodom je to, že novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení ukladá pre akciové dôchodkové fondy strop 80 % pre investície do peňažných a dlhových nástrojov. „Z toho prakticky vyplýva, že aspoň 20 % majetku týchto dôchodkových fondov by malo byť investovaných do akciových nástrojov,“ tvrdí NBS. Začiatok účinnosti tohto obmedzenia bol určený na 1. januára 2013, ale dôchodkové spoločnosti požiadali o možnosť ročného odkladu. 
 
Od začiatku apríla minulého roka v druhom dôchodkovom pilieri zanikli garancie v rastových a vyvážených fondoch. Jediným garantovaným fondom zostal konzervatívny fond. Ak chcel sporiteľ v rastovom alebo vyváženom fonde zostať v garantovanej schéme, musel prestúpiť do dlhopisového, pôvodne konzervatívneho fondu. K trom typom fondov pribudol nový, tzv. indexový fond. Súčasne sa umožnilo rozloženie dôchodkových úspor do dvoch fondov za podmienky, že jeden z fondov bude garantovaný konzervatívny fond.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X