Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Spotrebiteľské ceny na Slovensku historicky prvýkrát klesli

Spotrebiteľské ceny na Slovensku historicky prvýkrát klesli
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vo medziročnom porovnaní sa znížili najmä ceny poštových a telekomunikačných služieb o 1,4 %.

Ceny sa vo februári znížili o 0,1 %

Ceny merané národnou metodikou vo februári na Slovensku historicky prvýkrát medziročne klesli. Po tom, čo sa v januári ich rast zastavil, totiž v druhom mesiaci tohto roka zaznamenali mierny pokles o 0,1 %. Rovnaký vývoj mali spotrebiteľské ceny aj v medzimesačnom meradle, keď sa vo februári oproti januáru znížili o 0,1 %. V januári pritom ešte vykázali medzimesačný rast o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
 
Vo medziročnom porovnaní sa znížili najmä ceny poštových a telekomunikačných služieb o 1,4 %, v doprave o 1,3 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 1,1 %, rozličných tovarov a služieb o 1 % a tiež za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,9 %. Vzrástli ceny za vzdelávanie o 5,1 %, alkoholické nápoje a tabak o 2 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,5 %, zdravie o 0,9 %, odevy a obuv o 0,8 % a za potraviny a nealkoholické nápoje a rekreáciu a kultúru zhodne o 0,6 %. 
 

 
V medzimesačnom porovnaní vo februári oproti januáru klesli ceny odevov a obuvi o 0,7 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 %. Tieto poklesy nevykompenzoval ani rast cien v odboroch nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, rekreácia a kultúra, vzdelávanie a rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, za zdravie, v doprave, ceny poštových a telekomunikačných služieb a ceny za hotely, kaviarne a reštaurácie. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, vo februári dosiahla 0,3 % oproti januárovým 0,4 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla vo februári na medziročnej báze úroveň 0,2 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia vo februári na úrovni záporných 0,1 %, pričom čistá inflácia na medzimesačnej báze predstavovala rovnako mínus 0,1 %. 
 

 
Aktualizácia:
K poklesu cien podľa analytikov prispeli najmä ceny potravín. Tie podľa Andreja Aradyho z VÚB po predvianočných zľavách v januári zaznamenali medzimesačný rast o 2,6 %, pričom sa očakávalo, že na tejto hladine zotrvajú aj počas januára. „Januárové zvýšenie cien z pohľadu obchodníkov však bolo mierne nadhodnotené a počas februára tak upravili ceny opäť nadol o 0,4 %,“ uviedol. Infláciu však stále držia na minimách aj regulované ceny, ktoré sú nižšie ako vlani. 
 
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka tak naďalej platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň. „Len pomaly sa zotavujúca domáca spotreba drží dopytovú infláciu na uzde, nová úroda pomohla zastaviť rast cien potravín,“ konštatuje a dodáva, že rast cien by sa tak mal pohybovať na hrane deflácie aj v nasledujúcich mesiacoch. Mierne zrýchlenie možno očakávať v druhej polovici roka. 
 
Rizikom predpovedí vývoja spotrebiteľských cien však môže byť vývoj na susednej Ukrajine. V prípade eskalácie napätia a uvalenia ekonomických sankcií na Rusko s dopadom na vývoz ruskej ropy je totiž podľa Koršňáka pravdepodobné, že cena ropy na svetových trhoch by vzrástla. „V takom prípade je možné očakávať, že aj slovenská inflácia by sa mohla výraznejšie odlepiť od nuly o niečo skôr,“ tvrdí. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Na slabých úrovniach začali spotrebiteľské ceny aj v roku 2014, postupne by však aj vplyvom oživovania spotrebiteľského dopytu mala zrýchľovať.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X