Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát chce zlepšiť porovnateľnosť poplatkov za platobné účty

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Úpravy v zákone o bankách sa týkajú novelizácie základného bankového produktu.

Základný platobný účet obsahuje zriadenie, vedenie a zrušenie platobného účtu

Ministerstvo financií (MF) dalo do pripomienkového konania novelu zákona o platobných službách, ktorou sa mení aj zákon o bankách. Ide o transpozíciu eurosmernice o porovnateľnosti poplatkov za platobné účty, o presune platobných účtov a o prístupe k platobným účtom so základnými funkciami.

Rozsah poskytovania bankových služieb platobného účtu so základnými funkciami ako aj výšku poplatku zaň určí všeobecne záväzný právny predpis vydaný Ministerstvom financií SR.

Úpravy v zákone o bankách sa týkajú novelizácie základného bankového produktu. Cieľom je zaviesť platobný účet so základnými funkciami pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Podmienka pre poskytnutie základného bankového produktu sa upravuje z mesačného príjmu, ktorý nie je vyšší ako minimálna mzda na hornú hranicu 400 eur. Novelizáciou podmienok sa upravuje aj možnosť pre spotrebiteľa mať súčasne vkladový účet a peňažný vklad potvrdený vkladnou knižkou. 

eBooky:

Základný platobný účet obsahuje zriadenie, vedenie a zrušenie platobného účtu. Zahŕňa aj operácie, ako vklad a výber finančných prostriedkov v hotovosti v mene euro.

Ďalej sú to bezhotovostné prevody finančných prostriedkov z platobného účtu alebo na platobný účet v mene euro, inkaso vrátane trvalého príkazu na inkaso, úhradu vrátane trvalého príkazu na úhradu. Patrí tam aj vydanie platobnej karty. 

Cieľom celého návrhu je ustanoviť základné požiadavky pre transparentnosť poplatkov, ktoré si banky účtujú v rámci platobných účtov. Podľa návrhu je potrebné vytvoriť základné pravidlá pre presun platobných účtov. Zvýšenie informovanosti spotrebiteľa sa má podľa ministerstva docieliť poskytnutím dokumentu s informáciami o poplatkoch pred uzatvorením zmluvy o platobnom účte.

Taktiež sa určí spôsob zasielania výpisu poplatkov. K zvýšeniu transparentnosti má viesť aj porovnávanie poplatkov prostredníctvom nezávislej webovej stránky Národnej banky Slovenska. 

Spotrebiteľom sa má podľa ministerstva financií zjednodušiť presun platobných účtov zavedením záväzných pravidiel. Jedným z faktorov zotrvačnosti klientov pri jednom konkrétnom poskytovateľovi platobných služieb je podľa rezortu financií predpokladaná komplikovanosť a nejasnosť jednotlivých krokov presunu platobného účtu.

„To uvedený návrh zákona v plnom rozsahu odstráni,“ uviedlo ministerstvo. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2016.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X